جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۲۸:۱۹ قبل از ظهر

بافق، تنها منطقه مولد یوز پلنگ آسیایی در کشور است

کد خبر: 56066
تعداد بازدیدکننده: 232
تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق؛ مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در حاشیه نشست برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری جشنواری یوز پلنگ آسیایی در بافق گفت: در ایران بالغ بر یکصد قلاده یوز پلنگ آسیایی شناسایی شده اند که زیستگاه ۳۳ در صد آنها در کوه بافق و مابقی در مناطق دیگر از قبیل اردکان ، مهریز و سمنان است همچنین تنها مرکز و منطقه ای که در آن زاد و ولد و تکثیر این گونه نادر انجام می شود منطقه کوه و آبریز شهرستان بافق می باشد.

“هومن جوکار” وجود زیستگاه یوز پلنگ آسیایی در استان یزد را یکی از مزیت های این منطقه برشمرد و گفت: یوزپلنگ آسیایی از گونه های نادر است که توجه به آن نقش مهمی در توسعه طبیعت گردی ، گردشگری و ارز آوری برای شهرستان بافق و کشور دارد.

وی برمعرفی بیشتر این گونه جانوری ارزشمند اشاره کرد وافزود:بافق در بین شهرستانهای کشور بیشترین فعالیت را در خصوص برند سازی یوز پلنگ آسیایی داشته که مورد توجه سازمان ملل قرار گرفته است.
این مسوول از دستگاههای فرهنگی و شهرداری که در امر معرفی یوزآسیایی اقداماتی انجام داده اند خواست تا برند سازی خود را به وی ارائه کنند تا به سازمان ملل ارسال کند.

جوکار اضافه کرد: با معرفی یوزپلنگ آسیایی در سطح کشور و جهان درآینده ای نه چندان دور شهرستان بافق به عنوان زیستگاه اصلی این گونه جانوری در دنیا مطرح خواهد شد.

مدیر پروژه یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه این گونه نادر می تواند در حوزه اشتغال نقش مهمی ایفا کند افزود: با برند سازی و معرفی این جانور توجه جهانیان به این منطقه جلب خواهد شد.

وی یوز پلنگ را چغارت دیگر خواند و گفت: همانگونه که کوه معدن سنگ آهن چغارت اقتصاد شهرستان بافق را متحول کرده است یوز پلنگ آسیایی هم می تواند طبیت گردی را رونق دهد و با توسعه صنعت گردشگری و اکو توریسم ،اشتغالزایی را رونق بخشد.

جوکار با بیان اینکه جمعیت یوزآسیایی کم و در صورت بی توجهی رو به انقراض است از مردم این شهرستان به ویژه روستائیان خواست از این گونه با ارزش حفاظت و حراست کنند.

۵ نظر

 1. میرسلیمانی بافقی می‌گه:

  جناب جوکار
  ما منطقه ای در بافق به نام کوه آبریز بافق نداریم بلکه کوه آریز بافق است که جنابعالی انشالله که از روی سهو آبریز نام بذه اید .لطفا دستور فرمایید در پوستر های جشنواره هم تصحیح و نام آریز یا عاریض بافق را جزئی از شهرستام بافق بوده و خواهد بود درج نمایند واز اسامی جعلی که بعضی ها تعمدا رواج می دهند خودداری نمایند.

 2. رسول می‌گه:

  آقای میر سلیمانی اگر دقت کنید در متن خبر نوشته شده” منطقه کوه و آبریز شهرستان بافق” این یعنی منطقه کوه بافق و آبریز بافق که هردو از مناطق حفاظت شده بافق است.
  “صرفا جهت اطلاع”

 3. علیرضا می‌گه:

  میترسم آخرش این جریانات یوز، خصوصی بشود. مثل سنگ آهن

 4. داود می‌گه:

  امیدوارم چند ساله دیگه از خواب بیدار نشیم و بببینیم این مناطق نیز جزئی از اردکان شده باشد.

 5. دل می‌گه:

  ضمن تشکر از حرکت بسیار خود تمامی مسئولین درامر برنامه ریزی و برگزاری جشنواری یوز پلنگ آسیایی در آینده ای نزدیک ، خواهشمندم به دور از احساسات برای احداث و یا مسدود کردن جاده گزوئیه که از قلب زیستگاه این حیوان نادر عبور میکند تصمیمی انقلابی اتخاذ شود