جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۳۶:۳۳ قبل از ظهر

طرح صنعتی تولید کنستانتره عناصر نادر خاکی در بافق رونمایی شد

کد خبر: 56547
تعداد بازدیدکننده: 463
تاریخ: ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ؛ صبح امروز معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت به همراه مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ، معاون برنامه ریزی استاندار یزد، فرماندار و رییس شورای شهر بافق و جمعی از مدیران و کارشناسان صنعت ومعدن استان و شهرستان از چند واحد معدنی این شهرستان بازدید کرد.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در حاشیه مراسم رونمایی از طرح پایلوت صنعتی تولید کنستانتره عناصر نادر خاکی در مجتمع فسفات اسفوردی بافق گفت: عناصر نادر خاکی شامل ۱۵ عنصر در گروه لانتانیدها (نظیر سریم، نئودیوم، ساماریم، پرومتیم، لانتان، گادولینیم و اربیم) و دو عنصر اسکاندیم و ایتریم است که به دلیل ویژگی ها و مصارف خاص آنها، جزو عناصر نادر و استراتژیک معدنی است و قیمت برخی از این عناصر در هر کیلوگرم تا هفت هزار دلار می رسد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن تاکید بر استخراج و تولید عناصر نادر خاکی اظهار داشت :سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران موضوع توسعه عناصر نادر خاکی که تاکنون مغفول مانده، به عنوان اولویت سرمایه گذاری در دستور کار خود داده است.

مهدی کرباسیان افزود : موضوع جایگزینی تدریجی عناصر نادر خاکی به جای برخی از فلزات کنونی ( مانند سنگ آهن ، زغال سنگ و …) در تولید محصولات ، مورد توجه مدیریت ایمیدرو قرار گرفته است که با اکتشافات جدید، نسبت به بررسی و تعیین میزان ذخایر قطعی در این بخش اقدام و براساس آن، واحدهای فرآوری را نیز فعال خواهیم کرد.

وی با اشاره به ارز آوری بالای تولید عناصر نادر خاکی گفت: ارز آوری و صرفه اقتصادی در تولید عناصر نادر خاکی به مراتب بالاتر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از تولید دیگر محصولات از جمله سنگ آهن و زغال سنگ می باشد.

کرباسیان در ادامه به بازدید امروز خود از آنومالی شمالی در حوزه بافق با ذخیره ۳۰۰ میلیون تن سنگ آهن که بیش از ۵۰ میلیون تن آن در اکتشافات جدید بدست آمده است اشاره کرد و گفت : وجود پتانسیل ها و ظرفیت های متنوع معدنی در شهرستان بافق یکی از موهبت های الهی به مردم این خطه می باشد که ما در نظر داریم به عنوان اولین اقدام حوزه اکتشاف معادن را در این منطقه افزایش بدهیم که خود باعث توسعه صنایع جوار معدنی و فولادی و به دنبال آن ایجاد اشتغال می شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به دستاوردهای سفر خود به شهرستان بافق اشاره کرد و تصریح کرد : در خصوص مسائل اجتماعی ، بهداشت و درمان ، جاده و زیر ساختهای اساسی شهرستان که مسئولان استان و فرماندار شهرستان پیگیر هستند کمک و مساعدت خواهیم کرد و از سویی درآمد حاصل از دو درصد از عوارض معادن شهرستان که تصویب شده طبق قانون به بافق اختصاص دهیم تا موجب توسعه و آبادانی شهرستان قرار گیرد.

IMG_3330.JPG IMG_3334.JPG IMG_3348.JPG IMG_3365.JPG IMG_3400.JPG IMG_3430.JPG IMG_3481.JPG IMG_3503.JPG IMG_3528.JPG

۱۰ نظر

 1. بافقی می‌گه:

  به عمل کاربرایدنه به حرف ونه عکس.خسته نباشید

 2. محمد علی فتاحی بافقی می‌گه:

  با سلام
  به بار نشستن زحمات چندین ساله مجموعه نیروهای مجتمع فسفات بخصوص اقای مهندس فتوحی که از نیروهای متخصص بومی می باشد را ارج می نهیم وارزوی توفیق روز افزون را برایشان خواستاریم

 3. جواد می‌گه:

  ای خاک بر سر این دنیای کثیف که هر کس به بافق می آید برای بردن می آید نه ساختن ورفاه مردم!!!مانده بود عناصر کمیاب را هم ببرند و صدای کامیونها یش را برایمان بیاورند.معاون وزیر عزیز چرا سهمیه فولاد بافق را کم می کنید ولی برای بردن عناصر کمیاب که گرانترین در دنیاست به بافق می آیید؟؟یک بام و چند هوا ..؟؟؟

 4. دانشجوی دکتری بافقی می‌گه:

  خیلی متاسفم من به عنوان یه دانشجو روی جداسازی عناصر نادر خاکی کار کردم ولی هیچ کس محل به من نگذاشت حتی پول کلان به غیره دادن ولی به من که رسید با اینکه به نتایج رسیده بودم رسیدگی نکردند. خیلی متاسفم و فقط به مسئولین شهرم میگم: علم فقط مال خارجی ها و غیربومی ها نیست…

 5. حمید می‌گه:

  جناب دانشجوی دکتری
  این رو بدون که کسب علم و دانش توی شهر بافق هیچ ارزش و منزلتی نداره…. فقط داری وقت تلف می کنی! اگه پول داشته باشی و یک پارتی مناسب نونت توی روغنه وگرنه کلات پس معرکه است….

 6. علی می‌گه:

  این طرح قبلا توسط چند دکتر و فوق لیسانس با نتیجه بهتر. و بدون صرف هزینه نیم ملیارد تومانی انجام شده بود و صرف هزینه مجدد ضربه زدن به بیت المال مسلمین است. حتی توسط کارشناس خود فسفات سه سال پیش کار شده است

 7. محمد جواد فتوحی می‌گه:

  دانشجوی دکترای عزیر با سلام
  در مورد عناصر نادر خاکی ما فقط پول ساخت پایلوت را دادیم و خانم دکتر کارگر مشاور مدیر عامل تهیه و تولید هستند و پول جداگانه ای برای این کار در یافت نکرده اند . با همه این تفاسیر تازه کار شروع شده اگر طرحی دارید در مقیاس نیمه صنعتی یا اینکه حتی آزمایشگاهی قرار است گروهی تشکیل شده و این کار را ادامه دهیم خوشحال می شویم در خدمت شما باشیم فقط سریعتر رزومه خودتان را تحویل دهید تا به شرکت تهیه و تولید معرفی شوید شخصا مسئولیت حمایت از شما را به عهده می گیرم .
  مدیر مجتمع

 8. محمد می‌گه:

  آقا جواد عناصر کمیاب کل دنیا را هم که جمع کنند به اندازه بار یک نیسان نمیشه شما منتظر صدای کامیونش هستی تنها دلیل عقب ماندگی بافق همین است که افرادیکه نمی دانند بجای آنهایی که می دانند حرف می زنند

 9. محمد می‌گه:

  علی آقا باریک الله به این کارشناس فسفات که کار کرده و اعلام نکرده بابا واژه ایثار پیش شما کم میاره ، دوباره فتوحی یه کاری کرد و سایتها نوشتند و فرصت برای تنگ نظرها مهیا شد .

 10. دانشجو می‌گه:

  محمد آقا احسنت ! درست گفتی ” تنها دلیل عقب ماندگی بافق همین است که افرادیکه نمی دانند بجای آنهایی که می دانند حرف می زنند ” کل ذخایر اقتصادی عنا صر نادر خاکی در جهان ۸۸ میلیون تن است. ( منبع پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور http://www.ngdir.ir )