سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۳:۲۵ قبل از ظهر

تا بافق ۴۵ میلیارد تومان

کد خبر: 56738
تعداد بازدیدکننده: 64
تاریخ: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴

شهرستان بافق با جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار داشته و با توجه به معادن غنی آهن، سرب، روی و … از دیر باز به عنوان یکی از قطب های معدنی استان و کشور به شمار می آید. تنها راه ارتباطی بافق به مرکز استان جاده ای است با مشخصات راه اصلی که در سال ۱۳۶۴ به بهره برداری رسیده است.
هفته نامه افق کویر در هفته پایانی اسفند ماه سال ۹۳گفتگویی با کاظم فتوحی، رئیس اداره راه و مسکن و شهرسازی شهرستان بافق درخصوص جاده بافق- یزد انجام داد که به اطلاع خوانندگان گرامی می رسد.
وی در ابتدا اظهار داشت: با گذشت سالها از ساخت محور یزد- بافق، افزایش قابل توجه ترافیک به سبب بهره برداری از معادن منطقه و نیز تلفات و خسارات فراوان حوادث رانندگی و ارتقاء این محور به بزرگراه مورد توجه مسئولین و مردم منطقه قرار گرفته است. از سویی با احداث محور بهاباد- دربند- نایبند و وجود مسیر بافق- بهاباد مسیر مذکور می تواند به عنوان محور غرب به شرق باعث کوتاهی مسیر و تسهیل ارتباط استانهای غربی و مرکزی با مرزهای شرقی کشور شود و نیز با احداث محورهای رفسنجان- بافق و زرند- بافق، محورهای فوق می تواند به عنوان مسیر کمکی ترانزیتی جنوب شرق کشور به شمال مورد استفاده قرار گیرد.
رئیس اداره راه و مسکن و شهرسازی شهرستان بافق افزود: پس از شروع کار دولت نهم و شروع سفرهای استانی هیئت دولت و انجام مطالعات امکان سنجی و اخذ مجوز کمیسیون ماده ۳۲ تبدیل محور مذکور به بزرگراه در سفر اول هیئت دولت به استان یزد در اسفند ماه ۱۳۸۵ در ردیف مصوبات قرار گرفت. با توجه به پیگیری های انجام گرفته مطالعات امکان سنجی طرح مذکور در سال ۱۳۸۶ انجام و مجوز مربوطه اخذ شد. در سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۶ به استان یزد تأمین اعتبار و اجرای قطعه اول این طرح(حد فاصل یزد تا روستای فهرج) به طول ۲۵ کیلومتر مصوب گردید.
کاظم فتوحی درخصوص وضعیت کلی طرح و نیز قطعات در دست اجرای طرح مذکور گفت: طول کل طرح( مورد مطالعه قرار گرفته) ۱۱۰ کیلومتر می باشد، برآورد اولیه اعتبار ۷۰۵ میلیارد ریال بوده، اعتبار تخصیص یافته و هزینه شده تاکنون ۲۵۵ میلیارد ریال می باشد و ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار جهت اتمام طرح نیاز می باشد.
وی همچنین درمورد اقدامات انجام گرفته عنوان نمود: در احداث باند دوم یزد- بافق ۱۱۰ کیلومتر راهسازی انجام خواهد شد که از این میزان تاکنون ۶۷ کیلومتر مسیر ساخته شده است و ۴۳ کیلومتر دیگر در دست ساخت می باشد. زیر سازی و ابنیه ۴۳ کیلومتر باقی مانده بصورت پیمانی و توسط شرکت یزد کویر- راهسازی ایران- حامی کویر در دست اجرا است که حدود ۸۰ درصد زیر سازی تکمیل شده است. امید است از محل اعتبارات ملی و استانی و همچنین مساعدت شرکت سنگ آهن بافق در جهت تأمین بخشی از هزینه اجرایی طرح در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۴ بخشی از این مسیر به بهره برداری برسد.
این مسئول خاطرنشان کرد: طبق تفاهم انجام شده اداره کل راه و شهرسازی استان یزد تا پایان سال۹۳،۱۰ کیلومتر از مسیر را آماده آسفالت نماید که با تلاشهای انجام شده زیرسازی ۲۰ کیلومتر از این مسیر در مراحل پایانی خود می باشد.

۱ نظر

  1. روشن می‌گه:

    کاش این بودجه ای(۵۰ میلیارد تومان) که شورا وشهردار جدید مثلا خرج شهر کرده اند را داده بودن جاده بافق یزد تکمیل می شد….