چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۳۴:۰۳ قبل از ظهر

مباحث آموزشی گاز(تامین هوا)

کد خبر: 57232
تعداد بازدیدکننده: 193
تاریخ: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

aks

گاز زدگی در اثر سوخت ناقص وسایل گاز سوز در اثر عدم وجود هوای لازم برای احتراق و یا از طریق نفوذ گاز های سمی از دودکش های معیوب به داخل فضاهای ساختمان تعریف می گردد. سوالی که مطرح می گردد این است که چه فضایی برای احتراق یک وسیله گاز سوز لازم است؟
ساختمان ها از نظر تامین هوا به دو دسته ساختمانها با فضای با درزبند معمولی و ساختمانها با فضای با درزبند هوابند تقسیم می شوند. در این مقاله ساختمانهای با درزبند معمولی را شرح می دهم:
ساختمانهای با درزبند معمولی به ساختمان هایی اطلاق می گردد که تعویض هوا از طریق نفوذ هوا از درزهای درب و پنجره ها به داخل فضای ساختمان صورت می گیرد.
مطابق با مبجث ۱۷ به ازای هر ۱۷۷ کیلوکالری بر مترمکعب ظرفیت دستگاه حداقل حجم فضای نصب باید یک متر مکعب باشد .حال می خواهیم محاسبه کنیم برای نصب یک انشعاب بخاری چه مقدار فضا مورد نیاز است.
اگر ارزش حرراتی یک متر مکعب در ساعت گاز را تقریبا ۱۰۰۰۰ کیلوکالری در ساعت در نظر بگیریم برای بخاری که مصرف آن ۰٫۶ متر مکعب بر ساعت است محاسبه به صورت زیر است:
۰٫۶*۱۰۰۰۰=۶۰۰۰ مصرف بخاری برحسب کیلو کالری بر ساعت
۶۰۰۰/۱۷۷=۳۴ m3 حجم فضای لازم برای نصب بخاری
یعنی حجم فضا تقریبا باید ۳۴ متر مکب باشد که با احتساب ارتفاع سقف ۲٫۷ متر می توان گفت زیربنای مورد نیاز حدود ۱۳ متر مربع است. در غیر اینصورت نصب بخاری مجاز نیست مگر اینکه فضای ناکافی از بیرون تامین گردد.

مجتبی دهقان زاده بافقی
ناظر گاز سازمان نظام مهندسی