شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۵:۳۹ قبل از ظهر

ارزش و مقام معلم

کد خبر: 57341
تعداد بازدیدکننده: 168
تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

Picture
ارزش و مقام معلم « به مناسبت روز معلم و شهادت استاد مطهری»
روز معلم، بزرگداشت عشق وایثاراست.تجلیل ازکسانی که علم راجرعه جرعه در جانها جاری میکنند. خودهمچوشمعی لحظه لحظه میسوزند و با دانش خویش جامعه رامیسازند و فردایی باشکوه را نوید میدهند. روز بزرگداشت کسانی است که الف قدشان در راه تعلیم وتربیت خمیده میشود وعزیزانی که درسنگرعلم ودانش سربازانی دانشمند و با اخلاص تربیت میکنند. معلمی ارزش بسیار والایی در نزد بزرگان مادارد، امام خمینی(ره)«معلمی راشغل انبیاء»میداند و شهید رجایی معلمی راعشق میشمارد و مقام معظم رهبری«پرداختن به آموزش وپرورش وارج نهادن به معلم رایک اصل مهم ودرجه اول نظام اسلامی میخواند.اسکندردرپاسخ این سئوال که چرامعلم را بیش از پدر دوست میدارد،میگوید:زیرا پدر من،مراازعالم ملکوت به زمین آورده واستاد مرا از زمین به آسمان برده است.
اگر می بینید که امیرمؤمنان، مولای متقیان علی (ع) می فرماید: «من علمنی حرفاً فقد صیرنی عبداً؛ هرکس چیزی به من بیاموزد، مرا غلام خویش کرده است.» این بیان برای ما درس است تا معلمان، قدر خود را بدانند و تشخیص دهند که چقدر، وجود آنها در سرنوشت یک ملت مؤثر است و دانش آموزان و اولیای گرامی بیشتر به ارزش معنوی وجایگاه معلمی پی ببرند و با رعایت ادب ونزاکت تلاش بیشتری برای احترام ونقش جایگاه بلند معلمی داشته باشند بطوریکه در بخشی از رساله امام سجاد علیه السلام حقوق معلم چنین بیان شده است .
حق معلم بر تو اینست که اورا بزرگ شمرده و جلسه درس اورا محترم بداری و به درس او خوب گوش دهی و به آن کاملاً توجه کنی و اورا یاری کنی تا آنچه را از دانش و علم نیازداری به تو بیاموزد و در این راه عقلت را اماده و فهم و هوش و زیرکی ات را به کارگیری . دانش آموز قبل از معلم وارد کلاس شده و با آماده کردن کتاب و وسایل با سکوت کامل درس وسخن او را گوش دهد حق ندارد سخن معلم را قطع کند. هنگام ورود معلم به احترام اواز جای خود برخیزد. در غیاب معلم نکات مثبت و ارزشهای اورابیان و با احترام از او یاد کند . چنانکه رفتار یا سخن اشتباهی از دانش اموز سربزند از معلم عذرخواهی کند . به امید اینکه خداوند این توفیق را به همه ما عنایت فرماید تا قدر دان زحمات معلمین در سنگر علم و دانش باشیم .
یاد و خاطره قافله سالار معلمان شهید فیلسوف فرزانه آیت الله مرتضی مطهری (ره) و روز معلم گرامی و جاودانه باد . گرد آوری : اکبر خالقدادی