سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۰:۱۵ قبل از ظهر

یک سوم طرح فاضلاب شهری بافق اجرا شده است

کد خبر: 57746
تعداد بازدیدکننده: 104
تاریخ: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

محمد جواد عسکری روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: طول اجرای این طرح حدود ۱۸۳ کیلومتر است که فعالیت دو اکیپ در حال اجراست و تاکنون لوله گذاری بیش از ۶۴ کیلو متر آن به اتمام رسیده است.

مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق با بیان اینکه لوله های به کار رفته از نوع U.P.V.C. انتخاب شده است گفت: حداقل قطر لوله را در محاسبات ۱۵۰ میلی متر در نظر می گیرند اما در این پروژه حداقل قطر ۲۲۵میلی متر می باشد.

عسکری، به ثقلی بودن سیستم شبکه فاضلاب شهری بافق نیز اشاره و خاطر نشان کرد: چنانچه در محاسبات دقت و مسائل فنی رعایت نشود و قطر لوله ها بزرگتر از لوله محاسبه شده در نظر گرفته شود یقینا در حرکت فاضلاب مشکل ایجاد خواهد شد لذا بزرگ گرفتن قطر لوله ها جزو مزایا نیست.

این مدیر عامل ،تعداد منهول های لازم در این طرح را چهار هزار و ۵۴۵ عدد اعلام کرد و یاد آور شد: این منهول ها از نوع پلی اتیلن بوده و نسبت به منهول های بتونی و آجری، بهترین گزینه می باشد زیرا از خوردگی بتن و میلگرد جلو گیری می کند.

وی همچنین به کمبود منابع آب در منطقه و تامین دائمی آب مورد نیاز طرح های توسعه،معادن سنگ آهن بافق اشاره و بیان کرد : در این طرح حسب مطالعات انجام شده گزینه برداشت ،انتقال و تصفیه پساب شهر بافق با آبدهی حدود ۱۲۰ لیتر بر ثانیه، مناسب و در دسترس برای تامین آب مورد نیاز تایید شده است.

عسکری مجموع اعتبار مورد نیاز طرح باز یافت آب از فاضلاب شهری را حدود یکهزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این طرح برای جمعیت ۶۵ هزار نفر در نظر گرفته شده و شرکت سنگ آهن حق استحصال و استفاده آب حاصله را تا ۳۶ سال به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه این طرح نیمه دوم سال ۹۲ آغاز شده است ابراز امیدواری کرد طبق برنامه زمانبندی ،طی مدت سه سال تکمیل و به بهره برداری برسد.

این مسوول معدنی از عملیات اجرایی ساخت دو مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی برای این طرح هم خبر داد و اظهار کرد: قالب بندی دیواره های مخزن و سقف به مقدار ۸۶۰ مترمربع،آرماتوربندی کف، دیوار و سقف مخزن و اجرای بتن ریزی قسمت های مختلف آن از جمله عملیات اجرایی ساخت این دو مخزن است.

میر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق تصریح کرد: پیشرفت فیزیکی در ساخت مخازن این طرح تاپایان فروردین ماه امسال افزون بر ۵۸ درصد است .

بافق با داشتن معادن غنی سنگ آهن در فاصله ۱۱۰ کیلو متری یزد قرار دارد و ذخیره گاه یک سوم سنگ آهن کشور است.

از معادن سنگ آهن چغارت و سه چاهون سالانه بیش از هشت میلیون تن سنگ آهن استخراج می شود.

این شهر ۴۰ هزار نفری با آغاز طرحهای جوار معدنی از قبیل گندله سازی، آگلو مراسیون، اصلاح خط،و کارخانه فولاد گام های بلندی به سوی صنعتی شدن شهرستان بافق برداشته است.

آگلو مراسیون و گندله خوراک اولیه صنعت فولاد بافق است و طرح اصلاح خط نیز عیار افزایی می کند و عیار سنگ آهن سه چاهون را با ۱٫۵ در صد افزایش به ۶۷٫۵ درصد می رساند.

در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق و شرکت های زیر مجموعه آن، بیش از پنج هزار و ۴۰۰ نفر به کار اشتغال دارند که با احتساب خانواده آنها و نیروهای باز نشسته بالغ بر ۶۵ درصد جمعیت بافق به نوعی به این شرکت وابستگی دارند.

۲ نظر

  1. علیرضا می‌گه:

    اقای عسکری خداقوت انشاالله این سالها زنده باشی طرح فاضلاب مبارکه کی بادست توانای شما وفرماندار عزیز استارت می خورد به امید ان روز

  2. محمد می‌گه:

    اقای عسکری از اینکه سال گذشته ۲۳۰ میلیارد تومن به صندوق بازنشستگی دادی وفقط دوسه میلیارد در طرح گندله هزینه کردی واقعا خدا قوت !!! انشاالله سالهای سال زنده باشد واین کار را بکنی چون مردم مستحق چنین کاری هستند (منبع هزینه ها حسابداری شرکت )