جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۱:۲۳ قبل از ظهر

قول می دهم ارزش نهادن به فرزندان بافق باعث شود تا در آینده نزدیک شاهد بالاترین کیفیت از لحاظ هنر و هنرمند باشیم

کد خبر: 57943
تعداد بازدیدکننده: 112
تاریخ: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

نقاشی، هنر بیان ایده‌ها و عواطف است. نقاشی یا نگارگری فرآیندی است که طی آن رنگ بر روی یک سطح مانند کاغذ یا بوم ایجاد نقش می‌کند و فردی که این فرآیند توسط او انجام می‌گیرد نقاش نام دارد، به‌خصوص زمانی که نقاشی حرفه شخص باشد. این هنر،با آفرینش کیفیت های زیبایی شناختی معین در یک زبان بصری دو بعدی نیز تعریف می شود. به باور کارشناسان،هنر نقاشی از دیر باز وظایفی مانند روایت،مستند نگاری،داستان پردازی و تبلیغ را بر عهده داشته است، ولی از اواخر قرن نوزدهم با وا نهادن این وظایف به خلوص و استقلال بیانی دست یافته است. به هر حال هنرمند نقاش پیام بصری خود را بر اساس کیفیت های حسی،عاطفی،امکانات بیانی،محدودیت های موضوعی و توانایی های تکنیکی بیان می کند.

هفته نامه افق کویر در این شماره به سراغ یکی دیگر از هنرمندان رفته و گفتگویی با وی انجام داده است.

افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

بهزاد صدیقی مقدم، فارغ التحصیل هنرهای زیبا گرایش نقاشی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران هستم. به مدت سه سال در آن جا استاد یار و چهار سال استاد دانشگاه بوده ام. متأهل و دارای ۳ فرزند، دو دختر و یک پسر به نام های فاطمه، زهرا و علی می باشم. نزدیک به ۱۴ سال به دلیل این که همسرم بافقی هست در این شهر زندگی می کنم. تا قبل از آن هم در هیچ یک از شهرهای ایران نبوده ام. کتاب‌هایی در زمینه کودکان از من چاپ شده و طراحی تعدادی از جلدهای کتاب را نیز انجام داده ام.

افق کویر: چگونه شد که این رشته را انتخاب کردید؟

از کودکی به نقاشی علاقه ی وافری داشتم. خواهر و برادرهایم در رشته های دیگر دانشگاهی ادامه تحصیل دادند. دو خواهرم پزشک و هر دو چندین سال پیش در بافق به طبابت مشغول بوده اند. خواهر بزرگتر رییس بیمارستان ولیعصر(عج) و خواهر کوچک متخصص زنان و زایمان بود. پدرم علاقه داشت تا تمامی فرزندانش در رشته پزشکی درس بخوانند، اما من با اینکه درسم از بقیه بهتر بود، ولی پزشکی را دوست نداشتم. معمولاً افرادی که رشته هنری را انتخاب و در طراحی و نقاشی کار می کنند به سراغ سبک های مختلف نمی روند. دوست داشتن و علاقه ام باعث شد تا روزها به دانشگاه رفته و اوقات بیکاری در میراث فرهنگی ثبت نام کنم و در رشته های دیگر از جمله صنایع دستی، معرق کاری و قلم زنی آموزش ببینم. به گونه ای عشق به هنر مرا در خود غرق نمود.

افق کویر: ازدواجتان چگونه صورت گرفت؟

بیست سال قبل خواهر بزرگم در این جا زندگی و طبابت می نمود با توجه به آگاهی که از روحیه ام داشت فردی را به من معرفی کرد. این را هم نیز متذکر شوم که زمینه ای قبلی از زنان استان یزد به پاکدامنی و سازگار بودن در من وجود داشت. مستأجر خانه پدری ام یزدی بود و همسر وی ترک، همیشه با هم به گونه ای اختلاف داشته و درگیر بودند. گاهی اوقات به کارگاه صنایع دستی که در آن فعالیت می کردم سری می زد. توصیه داشت که اگر قصد ازدواج داری حتماً از استان یزد همسر انتخاب کن. از آن زمان قصدی نداشتم که در تهران ازدواج کنم. به بافق جهت دیدن خواهر می آمدم مزیت های زیادی را در این شهر مشاهده کردم.

افق کویر: پیرامون رشته هنر توضیحاتی ارائه دهید؟

هنر بسیار زیبا و دوست داشتنی می باشد. سال قبل هنرآموزی که برای اولین بار به کلاس آمده بود مرتب بی قراری می نمود، اما بعد از گذشت مدتی آنقدر شیفته و علاقمند شده که در این زمینه واقعاً پیشرفت قابل تحسینی داشت. خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد از روح خدا در انسان دمیده شده، هنر رشته خلاقی است. اثری که در صفحه سفید توسط هنرجو خلق می گردد لذتبخش خواهد بود. فکر می کنم فردی شوق هنر را هم اگر نداشته باشد با به تصویر کشیدن مناظر سر ذوق خواهد آمد. استعداد در نقاشی کشیدن تقریباً ۵ درصد مؤثر هست.

در تهران علاوه بر تدریس در دانشگاه، آموزشگاه آزاد داشته و شیوه هایی از آموزش را طی این چندین سال ابداع و تکمیل نمودم. نهایتاً به این نتیجه رسیدم که هر فردی، حتی اگر نتواند خطی ساده بکشد بعد از گذشت یک ماه و نیم یا تمرین در سطح یک تحصیل کرده دانشگاهی می تواند هنرهای زیبایی را ارائه دهد. طرح خود را به مدیر گروه گفته، اما او مرا مورد تمسخر قرار داد. یک سال و نیم بعد باز موضوع را با ریاست دانشگاه در میان گذاشتم که باز مورد مقبول واقع نشد. به ریاست گفتم بیاید شیوه انقلابی را امتحان کنیم. بالاخره به دستور وی و اکراه مدیر گروه کار با سی نفر هنرجو آغاز گردید. گرچه در کلاس رده های سنی مختلف را قرار داده بودند و کاری بس دشوار بود، اما با یاری خدا و همت هنرجویان توانستیم آموزش را تکمیل نماییم.

افق کویر: در طی صحبت های خود گفتید بافق مزیت های خوبی دارد امکان دارد توضیحات بیشتری ارائه دهید؟

آن زمان بافق مزیت و رنگ و بوی بیشتری داشت، اما متأسفانه اکنون کمی از رنگ و بوی آن کاسته شده، یادم هست آن زمان اگر یک شبانه روز موتور درب خانه گذاشته می شد سرقتی صورت نمی گرفت. خواهرم یک روز عمل جراحی داشت به محض آماده شدن از بیمارستان تماس گرفته شد که عمل جراحی لغو شده، او هم به خانه برگشت غافل از اینکه تمام مدارک و کیفش در ماشین جا مانده و شیشه پایین و کلید نیز بر روی خودرو هست. صبح به گمانی که سرقت انجام شده از خانه بیرون آمدیم، اما برای من تعجب آور بود، حتی کوچکترین تغییری در خودرو نمایان نبود تردد در خیابان نیز انجام می گرفت. مدینه فاضله به تمام معنا در بافق وجود داشت. درب های خانه همیشه باز بود بدون آن که هیچ اتفاقی رخ دهد. اعتقادات زیبا و وصف نشدنی بود. یکی از موارد آزاردهنده در تهران و شهرهای بزرگ وجود ترافیک سنگین می باشد که عاملی هست برای اتلاف وقت. بافق آسایش و آرامش خاصی دارد که یک صدم آن را در شهرهای بزرگ نمی توان یافت.

افق کویر ر فرزندان تان به هنر و نقاشی علاقه دارند؟

بله، زندگی مرا در زمینه هنر از نزدیک شاهد بوده اند. قدیم نقاشی که می کشیدم به پدر نشان می دادم برای تشویق می گفت قشنگ هست، اما دوره امروز، حتی عیوب آن را باید به فرزند خود بگویم که از اهمیت خاصی این موضوع برخوردار هست. ناگفته نماند کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد. هنوز آموزش حرفه ای را شروع نکرده ام.

افق کویر: آیا نقاشی بر روان انسان تأثیر گذار می باشد؟

تأثیر نقاشی و رنگ بر روی ذهن انسان تلقینی نیست، طبیعی می باشد. دیدن رنگ قرمز ضربان قلب را تندتر می نماید. در اتاق انتظار بیماران قلبی از این رنگ نباید استفاده کرد. با نهادینه شدن هنر بسیاری از معضلات اجتماعی رفع خواهد گردید.

افق کویر: مشکلاتی هم بر سر راه شما قرار داشته است؟

چند سال بعد از انقلاب رنگ و نقاشی لوکس محسوب می گردید. دانشجوی هنر رنگ را دوست دارد. مرکز رنگی در نزدیک دانشگاه قرار داشت هر روز به آن جا سر میزدم پول توجیبی خود را جمع کرده؛ تا بنوانم آنچه برای رشته خود اهمیت دارد خریداری کنم. هزینه های کلاس آزاد و آموزشگاهها هم سرسام آور بود. هزینه های سنگینی تا به حال متقبل شده ام.

افق کویر: به نظر شما چه تدبیری باید اندیشیده شود تا به فرهنگ بیشتر بهاء داده شود؟

مردم هنر را بیش از این بشناسند و تأثیرات آن را در زندگی لمس کنند. هنر شیوه ی زندگی را متحول خواهد کرد و جامعه را به سوی سعادت رهنمون می نماید. فرهنگ اگر نهادینه شود باعث کم رنگ شدن اختلافات خانوادگی خواهد شد. یکی از اقوام دچار افسردگی روحی می شود روانپزشک بعد از کامل نمودن مدت درمان به وی توصیه می نماید که در یکی از کلاس های موسیقی یا نقاشی شرکت کند.

افق کویر: با توجه به اینکه ایده شما برای ازدواج سازگار بودن زنان یزدی بوده؛ آیا از همسر خود راضی هستید؟

باور کنید هنوز که هنوز است، برای فردی که این توصیه را به من نمود نماز می خوانم. بهتر از این امکان نداشت رخ دهد خود را در بهشت برین می بینم. همسرم به تمام معنا سازگار و متین هست.

افق کویر: آیا به فکر این هستید که به تهران یا جاهایی دیگر برای زندگی بروید؟

پیشنهاداتی از سوی یکی از کشورها به من شد گاهی پاهایم می لرزد؛ چرا که امکانات بسیار ارزنده ای مطرح می گردد. یک اشکال در بافق البته در برخی مردم وجود دارد و آن بها ندادن به زحمات استاد هست. هنرجو در کلاس شرکت می کند دوره آموزش تکمیل، اما هزینه را پرداخت نمی کند. اگر گاهی هم تماسی گرفته شود و درخواست هرینه شود کدورت پیش می آید.

افق کویر :حرف پایانی:

مسئولین و مردم به هنر بهای بیشتری دهند، قول می دهم ارزش نهادن به فرزندان بافق باعث شود تا در آینده نزدیک شاهد بالاترین کیفیت از لحاظ هنر و هنرمند باشیم.

راضیه بیگی

۲ نظر

  1. ع می‌گه:

    میشه بگین دیشب چرا صدای تیراندازی میومد؟ ممنون

  2. فاطمه رادفر می‌گه:

    خوب بود فقط از شما می خواهم رشته ی هنر را در بافق ایجاد کنید تا ما نو جوانان بافقی به آرزوی خود برسیم