یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۳۱:۲۲ بعد از ظهر

معاون آب خاک و صنایع جهاد کشاورزی کشور از طرح های بخش کشاورزی در بافق بازدید کرد

کد خبر: 5797
تعداد بازدیدکننده: 135
تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۱

معاون آب خاک و صنایع جهاد کشاورزی کشور از طرح های بخش کشاورزی در بافق بازدید کرد.
معاون آب خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی امروز به همراهی مدیرکل جهاد کشاورزی و مدیرکل بحران استان ، فرماندار بافق و جمعی از کارشناسان استان و شهرستان بافق از طرح های آبرسانی تحت فشار ، جاده دسترسی بین مزارع و نخیلات بافق بازدید کرد.
چاه آب کشاورزی نجف آباد با مساحت زیرکشت ۳۶ هکتار نخیلات و چاه کشاورزی الهیه با مساحت زیر کشت ۷۵ هکتار نخیلات ، جاده دسترسی روستایی حسن اباد به طول ۲۲کیلومتر ، چاه مزرعه پسته شرکت گوشت بافق با مساحت ۱۶۰ هکتار و مرکز تحقیقات ماهیان آب شور داخلی بافق از جمله طرح هایی بود که معاون آب خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی از آنها بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این طرح ها قرار گرفت .

سجادی پور در پایان این بازدید در گفت و گو با خبرنگار واحد مرکز خبر با اشاره به افزایش ۲برابری اعتبارات انتقال آب با لوله به مزارع در استان گفت : امسال با تخصیص مبلغ ۸میلیارد  تومان  برای انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی سطح استان یزد این اعتبارات نسبت به سال گذشته به دو برابر افزایش می یابد.
وی با اشاره به رشد بسیار خوب اعتبارات استان در بخش کشاورزی اظهار داشت: مسئولان باید با برنامه‌ریزی و درایت تلاش کنند کشاورزی در استان با رونق هرچه بیشتر ادامه داشته باشد و این وضع موجود به خوبی حفظ شود.
معاون آب، خاک و صنایع جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال گذشته اعتبارات خوبی برای احیاء و لایروبی قنوات اختصاص داشته است افزود: اعتبارات مربوط به انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی در استان در سال ۹۱ به دوبرابر افزایش یافته است و در زمینه آبیاری تحت فشار هم هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات و یارانه دولتی به متقاضیان وجود ندارد.
وی همچنین به پرداخت تسهیلات ۷درصدی صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: اختیارات پرداخت این تسهیلات به ستاد اجرایی استانها واگذار شده است و  باید در بخش های مختلف کشاورزی اعم حفر و برقی کردن چاه ها و صنایع کشاورزی تخصیص یابد.
معاون آب، خاک و صنایع جهاد کشاورزی کشور با تاکید بر ضرورت تکمیل صنایع  نیمه کاره در بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: ۳۰در صد از این تسهیلات مربوط به صنایع نیمه کاره این بخش است که تکمیل آن نقش مهمی در ایجاد اشتغال و فراوری محصولات کشاورزی دارد.
سجادی در ادامه سخنان خود با اشاره به بازدید خود از طرح‌های کشاورزی شهرستان بافق افزود: عملیاتی شدن طرح‌های انتقال آب با لوله به مزارع، آبیاری تحت فشار در این شهرستان، موجب رونق کشاورزی بویژه در زمینه کاشت خرما شده است.
وی با بیان اینکه جایگاه کشاورزی در شهرستان بافق باید به خوبی حفظ شود تصریح کرد: هرگونه اقدام و برنامه‌ریزی جهت حفظ مزارع و توسعه بخش کشاورزی در این شهرستان در واقع کمک به حفظ ذخائر معدنی و صنعتی این شهرستان است.
معاون آب، خاک و صنایع جهاد کشاورزی کشور به پرورش ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق اشاره کرد و یادآور شد: وجود تنها مرکز تحقیقات و پرورش این گونه ماهی با ارزش در شرایط کویری این شهرستان بسیار حائز اهمیت بوده و باید برای توسعه این مرکز اقدامات مناسبی انجام شود.
شهرستان بافق با ۱۳۸ حلقه چاه مزاع دارای ۷۰۰۰هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی و کشاورزی بوده که ۱۹۰۰هکتار آن مربوط به کشت نخیلات است .
عبداللهی