یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۳:۱۵ قبل از ظهر

چرا کتاب نمی خوانیم؟!

کد خبر: 581
تعداد بازدیدکننده: 160
تاریخ: ۲۵ دی ۱۳۹۰

داشتم خبر مربوط به کتاب و کتاب خوانی را می خواندم تعداد اعضاء کتابخانه های شهر را که دیدم ناخودآگاه یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات فرهنگی – اجتماعی شهر برایم خود نمایی کرد. جملات ارزشمند مقام معظم رهبری در مورد کتاب و مطالعه در ذهنم تداعی شد آنجا که فرمودند: “حقیقت آن است که کتاب یکى از ارزشمندترین فرآورده‌هاى بشرى و گنجینه بزرگ‌ترین ثروت‌هاى بشر یعنى دانش و تحقیق است. دین و دنیاى بشر و جسم و جان انسان، به برکت کتاب تأمین و تغذیه مى‌شود و فرآیند کمال بشرى به وسیله کتاب تحقق مى‌یابد.

کتاب، مادر تمدن‌ها و نیز عصاره‌ آنهاست، و بشر با پدید آوردن کتاب، درس‌هاى بى‌شمارى را که در کتاب تکوین بدو آموخته شده، گرد مى‌آورد و در محیط بشرى، منتشر مى‌سازد و بدین‌گونه روزبه‌روز گنجینه‌ ثروت بشرى، غناى بیشتر مى‌یابد. اگر انسان بخواهد در زمینه معنوی و فرهنگی، تر و تازه بماند، جز رابطه با کتاب چاره ای ندارد. مثل رابطه با یک جویبار دائمی است که در جریان است و تازه هایی را در اختیار انسان می گذارد. اگر بخواهیم بدانیم که در دنیای معارف چه می گذرد، راهش این است که کتاب بخوانیم.

هر کس کتاب بخواند به بخشی از معارف موجود عالم دست خواهد یافت. کتاب دروازه ای به سوی گسترش دانش، دروازه ای به سوی گسترده دانش و معرفت است و کتاب خوب، یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری است…

کسی که با این دنیای زیبا و زندگی بخش؛ دنیای کتاب، ارتباط ندارد، بی شک از مهمترین دستاورد انسانی و نیز از بیشترین معارف الهی و بشری محروم است. هرچه ما پیش برویم، احتیاج ما به کتاب بیشتر خواهد شد. این که کسی تصور کند با پدید آمدن وسائل ارتباط جمعی جدید و نوظهور، کتاب منزوی خواهدشد، خطاست.

کتاب روز به روز در جامعه بشری اهمیت بیشتری پیدا می کند. ابزارهای نوظهور مهمترین هنرشان این است که مضمون کتاب ها و محتوای کتاب ها و خود کتاب ها را راحت و آسان منتقل کنند. جای کتاب را هیچ چیزی نمی گیرد. کتابخوانی یک فریضه برای یک ملت است مردم ما، با کتاب، بیش از آنچه که امروز انس دارند،باید انس بگیرند.

کتابخوانی چیزی است که برای یک ملت، فریضه است. واجب و لازم است. مردمی که اهل کتاب خواندن باشند، از لحاظ معلومات و ذکاوت و هوشیاری، تفاوت می کنند با مردمی که با کتاب و مطبوعات انس نداشته باشند.”

 با خودم گفتم به راستی چرا ما کتاب نمی خوانیم ؟چرا اینقدر که تلویزیون با شبکه های مختلفش که در اختیار داریم وقتمان را تلف می کند کتاب نتوانسته حتی یک چندمش خود را مهمان خانه هایمان کند؟نمی دانم دقیقا جمعیت بافق چند نفر است اما آمار ۳۵۱۱ نفر عضو کتابخانه واقعا آماری نیست که حتی بتوان برای یک شهرستان که می خواهد عقب افتادگی سالیان دراز را جبران کند به عنوان اعضاءکتابخانه هایش به زبان آورد حالا این تازه آمار اعضاست اینکه این افراد در روز چقدر کتاب می خوانند و به قول آماری ها سرانه مطالعه مان چقدر است را اگر بخواهند اعلام کنند چه عدد تاسف باری به دست می آید داستان غم انگیزی است که گفتنش بر دردها می افزاید و از دردی نمی کاهد ،مگر آنکه حرکتی واقع شود برای آسیب شناسی و درمانگری. ناگفته نماند تعداد کتابخانه های فعال با فضای مناسب و استاندارد،تعداد عناوین و مجلدات موجود در کتابخانه های شهرستان و تنوع عناوین آن و… هم آماری نیست که بتواند در رفع مشکل کم رغبتی به فرهنگ کتاب و کتابخوانی معجزه کند.چه خوب است متولیان فرهنگی شهرمان برای رفع این معضل که اگر حل کنیم مطمئنم بسیاری از مشکلات و آسیبهای فرهنگی -اجتماعی خودبخود حل خواهد شد کاری کنند کارستان.

محمد علی قاسم زاده