شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۰۵:۰۶ بعد از ظهر

سلامتی نسل آینده جامعه در گرو داشتن محیط زیستی سالم و عاری از آلودگی است

کد خبر: 58239
تعداد بازدیدکننده: 91
تاریخ: ۰۲ خرداد ۱۳۹۴

باز عیدهای بزرگ شعبان از راه رسید و موجی از شادی و شکوه ایران اسلامی را فراگرفت. اینجانب نیز به سهم خودم فرارسیدن این اعیاد را به یکایک همشهریان عزیز تبریک میگویم. در این ایام خجسته ما مردم بافق نیز از قافله عقب نمانده و به برگزاری جشن و شادمانی پرداختهایم. یکی از مراسمی که ظاهراً تبدیل به یک رسم دیرینه شده است پخش شربت و شیرینی در جای جای خیابانهای شهر است. از جنبههای مثبت آن که بگذریم، یکی از پیامدهای مربوطه، زباله های ناشی از آن است. هر چند عزیزانمان در شهرداری حجم زیاد زبالههایی که بخش مهم آن ظروف یکبار مصرف است، را از سطح خیابانها و معابر جمع آوری مینمایند، اما پخش زبالهها و بر هم خوردن چهره شهر از یک سو و عدم تجزیه ظروف یکبار مصرف از سوی دیگر محیط زیست ما را تهدید مینماید.
زمانی که برای اولین بار ظروف یکبار مصرف وارد بازارها شدند، همه نفس راحتی کشیدند و به خود وعده زندگی سالم‌تر و البته راحت‌تری دادند. در حال حاضر سا‌ل‌هاست که این ظروف حتی در نذری‌ها و سفره‌های ما جای خود را باز کرده‌اند و از زمانی که نذری در سینی‌ها و ظروف فلزی در بین مردم پخش می‌شد زمان زیادی گذشته ‌است. پخش شیرینی و شربت به مناسبت این اعیاد اقدام خداپسندانه و خوبی است اما در کنار آن باید برای جلوگیری از حجم وسیع زبالههای باقیمانده نیز فکری بکنیم.
بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مسأله محیط زیست، مسأله این دولت یا آن دولت، مسألهٔ این شخص یا آن شخص و مسأله این جریان و یا آن جریان نیست، بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند.
استفاده از ظروف سازگار به طبیعت میتواند کمک شایانی به بازیافت ظروف یکبار مصرف بکند. در حال حاضر بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی با به کار بستن روشهای جانشین سعی کردهاند استفاده از آن را به حداقل برسانند. کاربرد پلیمرهای گیاهی جهت تولید ظروف یکبار مصرف نمونهای از این روشها است.
اما بهترین راه حل برای کاهش آلودگیهای ناشی از ظروف یکبار مصرف، فرهنگ سازی برای استفاده نکردن از آنهاست که پیشگیری یا کاهش مصرف را در پی خواهد داشت. البته یادمان باشد حداقل کاری که ما میتوانیم بکینم این است که لیوان یا ظرف یکبار مصرف خود را بعد از خوردن نوشیدنی و خوراکی از شیشه ماشین به بیرون پرتاب نکنیم و با مشاهده اولین سطل زباله، آن را درون سطل بیندازیم. با جمع آوری و پخش نکردن زبالهها در این ایام به فرزندانمان بیاموزیم که حفظ محیط زیست، موجب حفظ زندگی میشود.

عبدالحسین رضائی پور
دانشجوی دکتری تخصصی منابع طبیعی

۳ نظر

 1. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام آقای رضایی پور
  ممنون بابت مقاله زیبایتان. با دقت در جمع آوری زباله های بجامانده از جشن شیرینی پس از جشن را باکام دوستداران محیط زیست و کارگران زحمتکش شهرداری تلخ ننماییم.
  شهرما خانه ما
  عمل به دستورات اسلام نشان دهنده ایمان واقعی میباشد.

 2. کمساری می‌گه:

  جناب آقای دکتر رضایی پور
  از بذل توجه و دلسوزی جنابعالی تشکر می نماییم

 3. عسکری می‌گه:

  با آرزوی قبولی اعمال؛
  متاسفانه بخش بزرگی از جشن های ما مانند عزاداری های ما ریشه در خودنمایی و تبلیغ مغازه و امثال آن دارد و نشانی از تبلیغ دین و پیروی بزرگان دین در آن نیست. کسی که نیت خیر واقعی دارد، می تواند بی هیاهو و در خفا، کمکی به مستحقی بکند و نه شهر را آلوده کند، نه راه بندان ایجاد کند و نه مزاحمتی برای کسی ایجاد کند؛