پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۲۳:۰۸ قبل از ظهر

آریز سوخته

کد خبر: 58327
تعداد بازدیدکننده: 332
تاریخ: ۰۴ خرداد ۱۳۹۴

گاهی باید ازشهر فاصله گرفته ودرآغوش طبیعت ساعاتی را بدورازهیاهوی شهرسپری کرد. ساعاتی بدون پرداختن به مسائل روزمره زندگی که باعث روزمرگی می شوند.
جمعه به اتفاق دوستان به کوه رفتیم وپس ازسالهاازمنطقه حفاظت شده آریزبازدیدی داشتیم .سالهاقبل این روستا بسیارسرسبز بود وزیبا .با توجه به عدم زندگی انسان دراین روستا.حیوانات زیادی ازآب چشمه همچنین علفهاومیوه های این روستااستفاده می کنند ومامنی زیبا برای حیوانات شده است.آریض (عاریض)قدمتی هزار ساله دارد.درکتاب تاریخ بافق نوشته استاد رضا کارگران آمده است .
” فرزند امامزاده عبدالله ومادرشان پس ازبافق به آریزرفته وازآنجا به ساغند سفرکردند.”

کیلومترها قبل ازروستا بوی آتش وخاکستربه مشام می رسید.نزدیک ونزدیکتر شدیم وبا منظره غیر مترقبه ای روبروشدیم .شخص یا اشخاصی روستا را به آتش کشیده بودند.همه جا خاکستر بود .هنوز بعضی از
درختان درحال سوختن بودند .منظره دلخراشی بود

IMG-20150504-WA0003

.
تقریبا تمام روستا خاکستر شده بود.ریاست محترم اداره محیط
زیست و دیگردوستان با حسرت درختان سوخته را به تماشا نشسته
بودند.
IMG-20150504-WA0000

سخت است حاصل هزاران سال تلاش پدرانمان راخاکستر ببینی.محیط بان دلسوزی را دیدم که با ظرفی آب ریشه های به آتش کشیده شده یکی از درختان نیمه سوخته را به امید سرسبزی دوباره خاموش می کردومی گفت حیوانات زیادی به امید دانه ای خرما یا انجیر وسبزه به این روستا می آیند وتابحال محال بوده که با سفره با سخاوت پدرانمان سیر نشوند اما افسوس که دیگرحتی سایه ای ندارد که ساعاتی را دراینجا استراحت کنند.
IMG-20150504-WA0001

عزیزان.اگربرای تفریح به کوه وجنگل وبیابان می روید مواظب باشید.طبیعت بسیارشکننده است با یک بی احتیاطی کوچک آن می شود که نباید شود.یک بی احتیاطی کوچک می تواند جنگل یا روستایی را به آتش کشیده وجانداران زیادی را زنده زنده درآتش سوزانده ومخلوقات زیادی را بی خانمان نماید.سالانه دهها هکتار از جنگلها ومراتع کشوربخاطر بی احتیاطی در آتش میسوزد. هیچگاه کناردرختان آتش روشن نکنید چون اگر درخت سبز باشد میخشکد واگر خشک باشد با جرقه ای به آتش کشیده میشود.اگرآتشی روشن کردید قبل از ترک محل از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید.یادمان باشد طبیعت متعلق به ماست وباید از آن پاسداری کنیم. طبیعت وحیوانات آن هیچگاه دشمن مانیستند فقط بی احتیاطی ما دربرخورد با آنان نتیجه های مختلفی می تواند داشته باشد.
روزمان رابا تلخی شروع کرده بودیم . درختی نبود تا صبحانه را کنارسایه اش صرف کنیم.حرکت کردیم و برای بازدید ازمناطق دیگررهسپارشدیم.بحمدالله مناطق حفاظت شده دیگرخوب بود. یوز پلنگ درمنطقه بود.روباهی دنبال خرگوش می دوید وکبک با خیالی آسوده با جوجه هایش دردشت می خرامید .زاغ بورپرنده ای که تنها درکویرهای ایران میتوان دید هم آزادانه پرواز میکرد.پری شاهرخ زیبایی همراه جفتش اطرافمان پرسه میزدند وچه زیباست این پرنده کمیاب .وتبارک الله احسن الخالقین. آگوماهای سخره ای منطقه هم که همه جا حضورداشتندوسرک می کشیدند. سوسمارهای زیادی هم میتوانید دراینجا ببینید .

راستی این افعی هم برای شکاراز سوراخش بیرون خزیده بود.چندعکس یادگاری با اوگرفتیم ورهایش کردیم تا زندگی کند.لطفا در صورت مشاهده به او نزدیک نشوید بسیار خطرناک است وعصبی.
IMG-20150504-WA0002
محمد رضا رضایی بافقی

۱۱ نظر

 1. علی می‌گه:

  محیط زیست میراث ما نیست، بلکه امانتی در دست ماست برای آیندگان.در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

 2. شايان می‌گه:

  با سلام
  ممنون ازمطلب تون که یادآوری کردین که برخورد برخی انسانها با طبیعت ناملایم وخشن است.
  به سراغ من اگر می آیید،نرم وآهسته بیایید،مبادا که ترک بردارد چینی نازک تنهایی من….

 3. داود شمس می‌گه:

  با سلام
  با تشکر از آقای رضایی بابت تلاش و دلسوزی و اطلاع رسانی ایشان جهت نگهداری از محیط زیست و خصوصا محل ها و آبادانی های که پس از زحمات فراوان گذشتگان و به قولی قدمت چندین ساله شان بیانگر فرهنگ سخت کوشی وتاریخ و اعتبار شهر مان است واقعا جای تاسف و نگرانی برای محیط زیست و آبادانی های اطراف ما وجود دارد .گناه کوچکی مرتکب نشده اند کسانی که دست به چنین عمل زشتی زده اند…

 4. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام
  جناب آقای رضایی واقعا متاثر شدم مگر طبیعت زیبا و روستاهای سرسبز با ما دشمن هستند؟ چرا ما انسانهای مغرور واز خود راضی چنین بی پروا و بدون تفکربا سهل انگاری و یا کینه ورزی آینده خود و فرزندان خودرا تخریب مینماییم ؟
  دیدن آتش و خاکستر در این روستا دل هر انسان علاقمندبه طبیعت را بدرد می آورد.
  خدایا به ما عقلی عطافرما که اسیر احساسات نادرست نشویم و بارفتارهای نابخردانه خود مسبب چنین اعمال زشت و ناپسندی گردیم.
  همه با هم در حفظ محیط زیست شریک شویم
  هرایرانی یک محیط بان

 5. دوست دار طبیعت می‌گه:

  سلام
  خسته نباشید اقای رضایی
  منم متاسف شدم

 6. جوادی می‌گه:

  آقا چرا راه دور می روید.عواملی که دنبال تسخیر دی نوزده هستند می خواهند ثابت کنند که اصلا منطقه ای بنام آریز وجود خارجی ندارد!!!

 7. گروه خانوادگی دوستداران طبیعت می‌گه:

  سلام وعرض ادب خدمت برادرگرامی
  مطلبتان بسیارزیبا بود وتکان دهنده برای افرادی که از انسانیت بویی نبرده …
  این شعارراهیچ گاه فراموش نکنیم((حفاظت ازمحیط زیست راازخودآغاز کنیم))
  به امید روزی که فرهنگ حفاظت ازمحیط زیست راهمه فراگیرند…

 8. ح-ا-ا می‌گه:

  آقای رضایی همکارمحترم ضمن تشکرازشما،بادیدن تصاویرخیلی متاثروناراحت شدم و ای کاش روزی برسدکه نگه داری طبیعت زیباومظلوم ،درجامعه تبدیل به ی فرهنگ بشه

 9. سمانه می‌گه:

  متاسفم ، واقعا متاسفم 🙁

 10. بافقی می‌گه:

  دوستان آتش سوزی کاملا عمدی بوده.

 11. منتظر می‌گه:

  بابا تا ریس اداره محیط زیست اردکانی باشه بیش از این انتظاری نیست مگه بافق خودمون ادم لایق کم داره که رفتن از شهر … و معدن خور برا ما آدم اوردن