سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۳:۲۴ قبل از ظهر

تصمیم درست دولت در واگذاری آنومالی d19 از نگاه مدیر عامل چادرملو!!!

کد خبر: 58620
تعداد بازدیدکننده: 164
تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۳۹۴

مدیرعامل شرکت چادرملو گفت: سیاست واگذاری معادن از طریق مزایده منجر به سوء‌استفاده دلالان و به ضرر افراد با صلاحیت در بخش معدن خواهد شد .

محمود نوریان ، با اشاره به اینکه در سال های اخیر سیاست‌های دولت در کلام و گفتارمبتنی بر توسعه بخش معدن و در عمل مغایر با تقویت وتوسعه معادن بوده است گفت : از زمان دولت نهم و دهم سیاست غلطی در بخش معدن تدوین شد که بر مبنای آن فعالیت‌های معدنی کشور تحت تاثیر قرار گرفت. به عبارت دیگر به جز سال‌های نخست انقلاب که فعالیت‌های معدنی با مخاطراتی همراه بود در سال‌های بعد از آن این روند تسهیل شد و زمنیه‌ای برای تشکیل معادن بزرگی همچون گل گهر و چادرملو فراهم شد اما پس از آن بار دیگر موانع زیادی پیش پای معدنکاران قرار گرفت.

مدیر عامل معدن چادرملو با تاکید بر اینکه سیاست واگذاری معادن از طریق مزایده درست نیست، افزود: زمانی که معدنی به مزایده گذاشته می‌شود دلالان با قیمت بالایی این معدن را در اختیار می‌گیرند و تولیدکنندگان فرآوری در زنجیره‌های تولید را به گونه‌ای تحت فشار قرار می دهند که در نهایت خرید از آنها به نوعی باج خواهی تبدیل می‌شود. از طرفی بسیاری از این واسطه ها و دلالان حقوق دولت را هم پرداخت نمی کنند .

نوریان با بیان اینکه دولت سیاست روشنی برای واگذاری پهنه‌های بزرگ معدنی ندارد، ادامه داد: از آنجا که در پهنه‌های بزرگ، اخذ مجوزهای لازم از سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و… به بهره بردار واگذار شده است، سیاست روشنی برای فعالیت بخش خصوصی در این پهنه‌ها تدوین نشده است. به همین دلیل توسعه بخش معدن از طریق واگذاری پهنه‌های معدنی با موانعی روبه‌روست که دولت باید آنها را برطرف کند.

مدیرعامل شرکت چادرملو با تایید اینکه انومالیD19 سنگ آهن در منطقه چادرملو هنوز واگذار نشده است، تصریح کرد: این محدوده قرار است از طریق مزایده واگذار شود. حال دولت باید تصمیم درستی در مورد این محدوده‌ها که ذخیره مناسبی دارند اتخاذ و به افرادی با صلاحیت، واگذار کند.

۳ نظر

  1. تقی می‌گه:

    لطفا مدیرعامل چادرملو در مورد اختلاس میلیاردی که حتی گفته شده چیزی از ۳۰۰۰ میلیارد کمترنبوده توضیح بدهد…….

  2. علی می‌گه:

    از ایشون بپرسید اگه عادلانه است مزایده، چرا سنگ آهن مرکزی رو مجبورش کردن تو مزایده شرکت نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟

  3. عسکری می‌گه:

    سیاست واگذاری معادن از طریق مزایده منجر به سوء‌استفاده دلالان و به ضرر افراد با صلاحیت در بخش معدن خواهد شد .جالبه ابریشم خان مدیر مجتمع چادرملو یه چیز دیگه می گفت.