چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۳۳:۳۰ قبل از ظهر

یک عکاس خوب باید حقیقت را ثبت کند

کد خبر: 58821
تعداد بازدیدکننده: 343
تاریخ: ۱۵ خرداد ۱۳۹۴

23-13

در مراسم برگزار شده با فردی همیشه روبرو هستید که دوربین عکاسی خود را بر گردن می نهد و سوژ ها همیشه در تیررس او هست. وی به دعوت دفتر هفته نامه افق کویر سه شنبه هفته گذشته در این دفتر حضور پیدا کرد و در گفتگویی با خبرنگار این هفته پیرامون خود و حرفه اش چنین گفت: محمد حسین قلی زاده بافقی ،متولد ۲۴آذر۱۳۶۷، متأهل، دارای یک فرزند پسر سه ساله، دانشجوی رشته عکاسی خبری دانشگاه فرهنگ و هنر یزد می باشم. در محله امام رضا(ع) بافق رشد و پرورش یافتم. تک پسر خانواده و دارای دو خواهر می باشم. خواهر بزرگتر دانشجوی دکترا رشته داروسازی دانشگاه تهران و خواهر کوچک نیز دانشجوی رشته علوم تربیتی دانشگاه کاشان می باشد.

وی افزود: شغل اصلی عکاسی و در روابط عمومی شرکت سنگ آهن مشغول می باشم. عشق و علاقه خاصی به این حرفه داشته؛ گرچه هرگز از دید مادیات به آن نگاه نکردم. درآمد حاصله از آن اندک است، اما برکت آن را خدا می رساند. «علی فتوحی» استاد بزرگوارم همیشه می گفت: درآمد حاصله از آاین حرفه بسیار کم بوده، اما به یقین رسیده ام که برکت در حرفه عکاسی زیاد است.

قلی زاده اظهار داشت: خانواده می تواند نقش بسزایی در پیشرفت فرزند داشته باشد پدر، مادر و همسر من نیز از این قاعده مستثنی نبودند. عشق به عکاسی باعث گردید تا تحصیل در رشته کامپیوتر را رها نموده و در این رشته مشغول به تحصیل شوم. خدا را شاکرم که همسرم نیز با من هم عقیده بوده و به عکاسی علاقه وافری دارد.

عکاس جوان بافقی با اشاره به عکاسی مستند اجتماعی گفت: عکاسی مستند باید واقعیت را به تصویر کشد. در بین مردم بودن و از احساسات و عواطف آنان عکس گرفتن لذت خاصی دارد و نمی توان توصیف نمود.من عکاسی مستند اجتماعی را دوست داشته و اهداف بلند مدتم آن است تا بتوانم مردم شهرم را به دنیا معرفی نمایم.

وی ادامه داد: تا قبل از حضور در کلاس «استاد قلم سیاه» که در بافق برگزار شد تحت آموزش هیچ استادی نبوده ام. عکاسی را با دوربین فیلم برداری سامسونگ L4000 از دوازده سال پیش شروع کردم. پدر در روز تولد دوربینی به من کادو داد و با آن در تمام مراسمات خانوادگی و شهر، راهپیمایی، اردوهای سپاه در مشهد و… عکس تهیه می نمودم.

این جوان موفق بافقی بیان نمود: یادم هست در محرم سال ۱۳۸۴ با دوربینی که از پسر سمتی که در حال حاضر در مؤسسه نیلوفر مشغول می باشند. عکسهای خوبی را گرفتم.

وی به ویژگی های یک عکاس خوب اشاره نمود و گفت: یک عکاس خوب باید حقیقت را ثبت کند. یک عکاس مستند اجتماعی باید بداند محیط اطراف می تواند در فراهم کردن سوژه ها مؤثر باشد. متأسفانه در بافق و حتی یزد نیز هنوز فرهنگ عکاسی خوب جا نیفتاده، مردم از عکاس واهمه دارند ذهنیت از عکاسی و عکاس به سوی سوء استفاده سوق داده می شود.

قلی زاده تلخ ترین و شیرین ترین صحنه عکاسی خود را چنین عنوان کرد: چندین سال پیش روز سیزده فروردین برای گردش در طبیعت به بهاباد می رفتم که متأسفانه با صحنه تصادف روبرو شدم. خانواده ای در این حادثه جان خود را از دست داده بود. عکس های زیبا و خاطرات خوش نیز مربوط به سفر کربلا و عکاسی در حرم امام حسین(ع) می باشد. چیز قابل توجه و جالب این بود که در کربلا به راحتی می توان عکس تهیه نمود.

وی افزود: عکاسی کار من است و به حقوق خود واقفم که از کدام منطقه می توان عکس گرفت، برخی مواقع بر سر دو راهی اخلاقی می مانی این که عکاسی را انجام دهی یا به یک فرد کمک کنی!! کوین کارتر در سال ۱۹۹۴ جایزه پولیترز را دریافت کرد؛ بعد از دریافت این جایزه خبرنگاران از وی سؤال کردند بعد از گرفتن عکس خود برای کودک گرسنه چه کردی؟ او پاسخ داد رهایش کردم.

محمد حسین قلی زاده عکاس موفق بافقی در ساخت جمله با سه کلمه قلی زاده، عکس و D19 گفت: امیدوارم روزی از D19 عکسی تهیه کنم و حق مسلم بافق را به تمام ایران ارائه دهم.

وی عامل پیشرفت جوانان بافقی را در تمرکز دانست و افزود: روی یک هدف باید تمرکز نمود. از این شاخه به آن شاخه پریدن چیزی عائد انسان نخواهد شد. تلخ ترین دوران حرفه ای خود را دوران فیلمبرداری از جشن های عروسی می دانم.

وی در پایان از مردم و مسئولین خواست تا با دوربین یار و یاور باشند. اجازه دهند عکاس سوژه خود را در همان لحظه به تصویر بکشد.

۲ نظر

 1. فرساد کجایی ؟ می‌گه:

  من بی تو حسین زیـسـتن نـتوانم .
  من بی تو قلی قرار نتوانم .
  عکسای ترا شمار نتوانم.
  دوربین تو را به کار نتوانم .
  با عکس تو هر نفر، فازی دارد ………با ذوق تو هر مدل، نازی دارد.
  ای خالق “پرتوره” ، نومید مکن …… آن را که به آتلیه ات نیازی دارد.
  گرچه ما عاشق ایرانیم بسی …………ایران من و عشق تو رازی دارد .

 2. مجتبی می‌گه:

  سلام،از صمصیم قلب برات آرزو سربلندی و موفقیت دارم و امیدوارم در حرفه مورد علاقه که هنری سرشار از ذوق و نشاطه پیشرفت چشمگیری داشته باشی هم کلاسی دوره ابتدایی..