سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۰:۰۶ بعد از ظهر

پذیرش مقاله­ پژوهشگر بافقی در اولین کنفرانس دانشجویی پیشرفت­های نوین مهندسی دانشگاه صنعتی شریف

کد خبر: 5912
تعداد بازدیدکننده: 190
تاریخ: ۲۸ تیر ۱۳۹۱

مقاله­ مهندس احسان فتوحی بافقی با عنوان آنالیز عددی ترموالکتریک ژنراتور به منظور بررسی تأثیر پارامترهای مختلف بر کارایی آن­ در اولین کنفرانس دانشجویی پیشرفت­های نوین مهندسی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. 

لازم به ذکر است این سومین مقاله­ این محقق بافقی در سال ۹۱ بوده که نشان از تلاش شبانه­ روزی این عزیز می­باشد.

این کنفرانس درشهریور ماه ۱۳۹۱ در پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف در جزیره کیش برگزار می شود. ماموریت اصلی این کنفرانس مشارکت در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورمان از طریق نشر و ترویج دانایی و روحیه تحقیق، تبادل تجربیات علمی و تحقیقاتی و بهره‌مندی از نظرات راهبردی صاحب­نظران و پژوهشگران عرصه­ های مختلف مهندسی می‌باشد.

آنالیز عددی ترموالکتریک ژنراتور به منظور بررسی تأثیر پارامترهای مختلف بر کارایی آن

نادر رهبر۱، احسان فتوحی بافقی

۱دانشگاه آزاد اسلامی، واحد سمنان، دانشکده­ی مهندسی مکانیک، سمنان، ایران

 Nrahbar@gmail.com

۲دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات سمنان، دانشکده­ی مهندسی مکانیک، سمنان، ایران

 Ehsansytif@gmail.com

عضو هیئت علمی، دکتری(مربی) مهندسی مکانیک- تبدیل انرژی

* نویسنده مسئول مکاتبات، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک- تبدیل انرژی

چکیده

در سال­های اخیر دانشمندان به دلایل مختلفی از جمله کاهش آلودگی­های زیست محیطی، کاستن از دمای کره­ی زمین، استفاده بیشتر از انرژی­های تجدیدپذیر و کاهش استفاده از انرژی­های فسیلی و کاستن از قیمت توان تولیدی، رو به تولید انرژی با استفاده از انرژی­های پاک کرده­اند. همچنین محققان حداکثر تلاش خود را به منظور استفاده از انرژی­های اتلافی، جهت تبدیل و تولید انرژی به کار برده­اند. یکی از دستگاه­هایی که با استفاده از انرژی پاک خورشید و همچنین انرژی­های اتلافی از سیستم­های مبدل یا مصرف کننده­ی انرژی مانند گاز­های داغ خروجی از خودروها یا محفظه­های احتراق نیروگاه­ها می­تواند توان الکتریکی تولید کند، ترموالکتریک ژنراتور می­باشد. این پدیده به عنوان یکی از آخرین پیشرفت­ها در صنعت برق جهت تولید انرژی الکتریکی شناخته شده و کارایی این مبدل کوچک    چشم­انداز روشنی را به سوی استفاده گسترده از آن جهت تولید ایمن و پاک انرژی الکتریکی، در جهان گشوده است. در این تحقیق معادلات مربوط به ترموالکتریک ژنراتور نوشته شده و تأثیرات دماهای سرد و گرم، شدت جریان، مقاومت الکتریکی و  هدایت حرارتی بر روی آنتروپی تولیدی، قدرت خروجی، راندمان و هزینه­ی تمام شده برای تولید هر وات توان الکتریکی، توسط ترموالکتریک ژنراتور بررسی شده است. نتایج نشان دادند با افزایش اختلاف دما بین دو طرف ترموالکتریک ژنراتور، افزایش مقاومت­های حرارتی و الکتریکی و همچنین افزایش شدت جریان، آنتروپی تولیدی داخل ترموالکتریک ژنراتور افزایش می­یابد. همچنین با افزایش اختلاف دما بین دو طرف ترموالکتریک ژنراتور، کاهش مقاومت الکتریکی و افزایش شدت جریان الکتریکی، قدرت و راندمان ترموالکتریک ژنراتور افزایش می­یابد. نکته قابل توجه این است که قدرت خروجی ترموالکتریک ژنراتور مستقل از تغییرات مقاومت هدایت حرارتی می­باشد. در ضمن به هر روشی که بتوان ماکزیمم قدرت خروجی از ترموالکتریک ژنراتور را افزایش داد، می­توان هزینه ی هر وات توان تولیدی توسط آن را کاهش داد و در هزینه­ها صرفه­جویی نمود.

واژه‌های کلیدی: تبدیل انرژی، ترموالکتریک ژنراتور، انرژی خورشید، آنتروپی، قدرت و راندمان.

۷ نظر

 1. پسر دايي می‌گه:

  ضمن سلام و خسته نباشید خدمت آقا احسان که مایه افتخار خانواده وشهر ماست باید بگم که ایشان حتی بخاطر پیشرفت چشمگیرش به سوئد دعوت شد که بخاطر ارزش قائل نشدن وعدم همکاری آقایون مثلا مسئول نتوانست به این کشور سفر کند.
  تبریک پسر عمه

 2. سروش می‌گه:

  با سلام.

  آقا احسان به و خانواده محترمتون تبریک میگم انشاالله در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید.

 3. مهدی می‌گه:

  آقا احسان برای بدست آوردن آنچه تلاش می کنی آرزوی موفقیت دارم.

 4. sima می‌گه:

  سلام آقا احسان. بهتون تبریک میگم

 5. دانیال می‌گه:

  مبارک باشه آقا احسان. به امید موفقیت های بیشتر و روز افزون. بهت افتخار میکنیم

 6. علی می‌گه:

  خدا عزت بده به تمام بچه های بافقی که مایه آبروی بافق هستند امیدوارم مسئولین هم بفکر بچه های بافق باشند

 7. سوسن می‌گه:

  سلام آقا احسان. به خانواده و خودتون تبریک میگم این موفقیت رو.

  موفقیت شما مایه ی افتخار ماست.