شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۲۶:۴۵ بعد از ظهر

نگاهی به رویدادهای بافق در سال ۹۳ (سیاسی- بخش هفتم)

کد خبر: 59149
تعداد بازدیدکننده: 100
تاریخ: ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

صفحات هفته نامه افق کویر را ورق می زنیم و به شماره ۶۴۳ به تاریخ ۱۱ خرداد ماه، می رسیم. اوج روزهای فریاد اعتراض کارکنان و مردم شهرستان بافق نسبت به واگذاری بی حساب و کتاب این معدن به بخش خصوصی. آنه م ۵/۷۱ درصد به صندوق بازنشستگی فولاد و ۵/۲۸ درصد قابل عرضع در فرابورس. مردم و کارکنان از این وضعیت ناراحت شده و در یک اعتراضی که به بیش از ۴۵ روز طول کشید خواهان اصلاح این وضعیت شدند. در این مدت خبری از مسئولان عالی وزارتخانه نبود و میئولان استانی در بین مردم حضور می یافتند.

هفته نامه افق کویر بنا بر رسالت خود تلاش نمود تا جزء به جزء این رویداد را به تصویر بکشاند تا در تاریخ بافق ماندگار شود. این شماره ان قدر حرف های خواندنی دارد که یکی از پرفروش ترین شماره های هفته نامه افق کویر محسوب شد و اگر توانی بود و می شد مجددا چاپ شود قطعا با استقبال مواجه می شد. این شماره سعی شده تا نظرات مردم و مسئولان اورده شود. حتی خبرنگار ما تلاش کرد و مصاحبه ای با مدیریت شرکت سنگ آهن بافق انجام داد و او حرف هایی زد که برای اولین بار از او شنیده می شد.

عنوان تیتر درشت یا یک صفحه اول اختصاص یافت به صحبت نماینده کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی؛ یعنی محمد رضا صباغیان با این جمله: ” ما مار گزیده شده ایم.” او گفت: “و قتی معدن تمام شود چه پاسخی به مردم خواهید داد؟! همه مانند زابلی‌ها آواره شهرها خواهیم گشت. کشاورزی، جنگل، صنعت و ساحلی هم نداریم و فقط معدنی هست که با این روش به زودی به پایان خواهد رسید. ” و یا این جمله او : ” این اعتصاب را به عنوان یک فرصت بدانید تا مسئولین رده بالای کشور صدای مردم را بشنوند. ۵/۲۸ درصد باید از عرضه آن در فرابورس لغو شود و به این مردم محروم واگذار گردد. معدن مال خود مردم است. هیئت دولت ۵/۲۸ درصد و درآمد آن را تصویب کند متعلق به مردم شود. اگر با این وضعیت به آن توجه نشود مردم بافق آواره خواهند شد. سرمایه‌دار تا جایی که منافع آن ایجاب نکند پا نمی‌گذارند. در سال ۷۹ با مصوبه امنیت شورای کشور خصوصی‌سازی لغو گردید. سیستم اداری کشور به گونه‌ای است هرگاه فشار و حرفی باشد کار انجام می‌گیرد. دست به دست هم دهیم، یک دست صدا ندارد. در خود بافق سرمایه‌گذاری کنید. آقای استاندار محترم،! آقای رییس جمهور که مردم بالای ۹۰% آرا را به شما داده‌اند و حتی مقام معظم رهبری خواهشمندیم به این مشکل رسیدگی شود. ”

در این رویداد بزرگ همه آمده بودند و از معدن محافظت می کردند؛ کشاورزان، کامیونداران، اصناف و حتی کسبه و بازاری! کاظم فتوحی که خود بازاری است گفت: ” کاظم فتوحی هستم، برادر شهید محمد جواد فتوحی هستم، بازنشسته بانک ملی. سه سال هست که لبنیاتی دارم ، فقط می‌دانم که خیلی در حق بافق ظلم شده، هر جای کشور که بروید از بافق آبادتر هست. هر غریبه‌ای که در بافق می‌آید، می‌گوید این چه شهرستانی است که شما دارید. واقعاً در حق این شهرستان ظلم شده است! ”

و اما شی عید مبعث جشتی در شرکت سنگ آهن توسط کارکنان و کارگران و مردم با حضور مسئولان و منتخبین مردم در شورای اسلامی شهر، فرماندار، امام جمعه و نماینده عالی استاندار؛ یعنی معاون سیاسی و امنیتی استاندار که چند دفعه به بافق در طول این مدت امد تا مسئله را ختم به خیر گرداند. این مراسم گرچه انجام شد و مردم و کارگران همه حرف های خود را زدند اما به یاد دارم که صدا و سیمای استان از آن به عنوان یک جشن نام برد و این هم از کارهای عجیب صدا و سیمای مرکز استان است که فریاد اعتراض مردم را با نام جشن پخش نمود. تا جایی که دخیل عباس زارع زاده که قطع امید از یزد کرده بود گفت: ” با رأی مردم نماینده شده ام، همراه شما بوده و خواهم بود. همین امشب با ۲۰:۳۰ هماهنگ کرده بودم و چادر انفرادی آماده نمودم تا امشب به جای شما در شرکت سنگ آهن بمانم و مردم شب عید به زندگی خود برسند. نتایج به دست آمده را تا لحظه آخر دنبال خواهم کرد. ” به هر حال بگذریم و برسیم به صحبت های دکتر طالبی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد که از اهالی همین خطه بوده و با مردم بافق بزرگ شده است. او هم گفت: ” استاندار در چند روز آینده ملاقاتی با معاون رییس جمهور خواهد داشت و بر روی مطالبات و انتظارات تأکید می شود.

نظرات و دیدگاه مشترک مسئولین استان و شهرستان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. مهم‌ترین لغو واگذاری ۵/۲۸ درصد می باشد و خرید ۵/۲۸ درصد توسط مردم که طی بازه زمانی مشخص خواهدشد خرید صورت بگیرد. توافقات که با وزیر رفاه انجام شد وی متولی ۵/۷۱ درصد واگذار شده می‌باشد. تعهداتی مکتوب به معاون اول رییس جمهور داده شده و تعهداتی است که مورد انتظار مردم بوده و از طریق شوراها پیگیری می گردیده است.

طالبی عنوان کرد: بحث واگذاری درصدی از سهام سنگ آهن برای توسعه آبادانی شهر بوده است که در جلسه استانداری مصوب و از طریق مذاکره متولیان موضوع این بحث نیز دنبال خواهد گردید. تا درصد مناسب که حد نرمال ۱۵ درصد می‌باشد به شهرستان تخصیص پیدا کند.

وی تصریح کرد: انتخاب هیئت مدیره که حتماً دو نفر بومی، مدیرعامل در اولویت بومی می باشد. در رابطه با نوع بهره برداری از معدن، پروانه بهره برداری شفافیت شود. اموالی که از شرکت سنگ بفروش می رسد در توسعه خود شرکت باشد.

طالبی گفت: بحث مازاد ۴۰ درصدی که شرکت سرمایه گذاری فولاد می تواند آن را در بازده زمانی بفروشد مشخص شد؛ اگر قرار گردید به فروش برسد به مردم شهرستان فروخته شود. درصدی از درآمد شرکت برای توسعه و آبادانی شهرستان هزینه شود. هفته آینده وزیر سفری خواهند داشت با همین وحدت کمک کنید حسن نیت برقرار باشد و فضا برای کار و تلاش بیشتر فراهم نماییم؛ اگر به نتیجه مطلوب نرسید با شما همراه خواهیم بود و مطالبات پیگیری می شود از حوصله و صبرتان تشکر می نمایم. ”

اما رئیس وقت شورای اسلامی شهر بافق؛ مهندس محمد حسن تشکری هم صحبت های نمود و اظهار رضایت نمود که مسئولان استان در این باره بسیار همکاری داشته اند؛ او گفت: در این چند روز گذشته و یا حداقل یک ماه قبل، یکسری بحث‌هایی پیش آمده و پیگیری گردید. ماحصل این پیگیری ها در روز یکشنبه با حضور مدیرکل اطلاعات استان در دفتر امام جمعه انجام شد و چند بند نوشته تا به شورای تأمین استان انتقال داده شودو پس از آن به دولت منعکس گردد. همچنین در روز دوشنبه جلسه‌ای در ساعت ۳:۳۰ با حضور استاندار صورت گرفت. پیشنهاداتی که از سوی شما بود انتقال داده شد و مورد تحلیل قرار گرفت. نتیجه آن دستورالعمل گردید و استاندار خود را موظف کرد تا در تهران پیگیری و به خواست خدا مصوبه را بگیرد.

رییس شورای شهر بافق افزود: جا دارد بگویم استان در این باره خیلی به یاری ما شتافت. برخلاف قبل که همیشه خواسته های شهرستان توجهی به آن نمی‌شد؛ همه به این نتیجه رسیدند که آنچه اتفاق افتاده است تضییع حقوق می باشد و از راه های مختلف آن را برمی گردانند.

وی تصریح کرد: از طرف شما مردم می‌گویم استاندار خدا قوت! نماینده مردم دست مریزاد! مسئولین محترم استان ممنون! همت شما ستودنی است.

فرماندار بافق هم مثل همیشه مردم را به صبر و متانت دعوت کرد و گفت: ” طلایی مقدم افزود: تمام دوستان در جریان مبحث شرکت سنگ آهن و اتفاقاتی که افتاده است هستید. خوشبختانه با فضایی که در حال حاضر بوجود آمده است همه پیگیر این موضوع می‌باشیم؛ همراهی خواهیم کرد تا به آنچه شایسته مردم بافق هست برسیم. وی تصریح نمود: کاری بود جمعی و در یک راستا، تا به دست آمدن نتیجه اصلی قطعاً تمام عزیزان همراهی خواهند کرد. این همراهی در فضای آرام با متانت و صبوری باید روی دهد. ”

اما امام جمعه بافق هم دفاع جانانه ایی از حقوق مردم نمود و گفتند: ” بارها گفته ام؛ افتخار می کنم که امام جمعه شما هستم، چون بافق ورق‌های زرینی در طول انقلاب داشته است. تا زنده هستم از حقوق از دست رفته مردم دفاع خواهم کرد و در رفع آن از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نخواهم کرد.

اگر به نتیجه مطلوب نرسیدیم با شما همراه خواهیم بود. در اینجا جا دارد که تسلیتی خدمت امام جمعه بزرگوار دیارمان داشته باشم؛ امروز که این سطور را می نویسم در غم از دست دادن برادر عزیزالوجودشان هستند. خداوند به ایشان و سایر بستگان صبر و بردباری و برای آن عالم آگاه علو درجات مرحمت نماید.

این شماره هم گفتگویی با عالم علم انساب بافق هم انجام شد. حجت الاسلام حاج شیخ حسن نقیب الذاکرین که به نوعی نسب های مردم بافق را می شناسد؛ یعنی تشخیص می دهند که مردمان اصیل بافق از چه تیره و پشتی هستند. خداوند ایشان را صحت و سلامتی کامل عنایت بفرماید.

به هر حال بحث به درازا نکشد؛ این شماره مطالب آن متنوع و خواندنی است و اگر دوست داشته باشید که دنبال کنید به آرشیو هفته نامه و یا پایگاه اینترنتی هفته نامه به نشانی http://www.ofogh-kavir.com مراجعه شود.
محمد حسین تشکری