چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۰۶:۱۴ قبل از ظهر

منطقه بافق و نواحی مجاور آن سرشار از منابع معدنی است

کد خبر: 59276
تعداد بازدیدکننده: 310
تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۴

دکتر “عزت اسلامی زاده”، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق در گفتگویی ویژه با هفته نامه افق کویر، پیرامون ” ژئوتوریسم” بافق و استان یزد گفت در جهان امروز از “توریسم” یا ” گردشگری” به عنوان یک صنعت یاد می شود و توجه به صنعت توریسم رویکردی کاملاً تخصصی و عالمانه پیدا کرده است. دیگر صنعت توریسم به سواحل آفتابی و ماسه‎ای نرم یا مکانهای تاریخی خلاصه نمی‎شود و مفاهیم گسترده‎‎تری را در برمی‎گیرد.

ایران از نظر جاذبه های طبیعی ظرفیت بالایی دارد. زمین گردشگری یا ژئوتوریسم بدون نیاز به هزینه های گزاف اولیه می تواند سبب افزایش درآمد ملی و اشتغالزایی شود.

برای بدست آوردن حمایتهای سیاسی و مردمی، لازم است اثرات اقتصادی مثبتی که بوسیله ژئوپارکها حاصل و سبب توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه می شود بررسی شده و نتایج آن در دسترس عموم قرار گیرد. مناطق ژئوتوریستی کشور باید شناسایی و ثبت شوند و همراه با نقشه های راهنما، اطلاعات موجود از طریق سایت های اینترنتی و نیز دفترچه های راهنما در اختیار متقاضیان قرار گیرد. افراد راهنمای اینگونه تورها باید متخصص بوده و آموزش دیده باشند. برنامه‌ریزی صحیح و فرهنگ‌سازی همه‌جانبه به منظور نهادینه کردن سفرهای جمعی با تور و بهره‌گیری از تخصص شرکت‌های مجری، آب آشامیدنی سالم، مسائل بهداشتی و مدیریت زباله ازجمله ضرورتهای اساسی است.

جاذبه های ژئوتوریسم استان یزد شامل جنگل‌های طبیعی، گیاهان دارویی، پوشش جانوری متنوع با مناطق حفاظت‌شده، کویرهای وسیع، کوههای مرتفع، غارهای فراوان، دره های زیبا و تپه های ماسه ای است. در این میان، شهرستان بافق به دلیل داشتن جاذبه های کویر نوردی و بازدید تپه های ماسه ای، به همراه ژئوتوریسم معدنی دارای پتانسیل بالایی است.

وی در پاسخ به این پرسش که گاهی به بهانه اینکه این ریگ ها به وجود خواهند آمد؛ یعنی زایش دارند، جهت برداشت و فروش آن دستوراتی صادر می شود؛ گفت: این ریگ ها در طول بیش از ۲ میلیون سال تشکیل شده اند! چگونه در این مدت کم دوباره ترمیم می شوند! به نظر من، هر آن کس که این ریگ ها را برداشت کند، به ثروت ملی کشور دست درازی کرده و خیانتکار است؛ زیرا وجود این تپه ها و ثروتی که از طریق گردشگری و بازدید آنها حاصل می شود به مراتب بیش از سود جویی های فردی است.

وی ادامه داد: این امر در مورد برخی معادن نیز صادق است به عنوان مثال چشمه های” تراورتن” ساز در” توران پشت” تفت مناظر بسیار زیبایی ایجاد کرده اند و معادن تراورتن این منطقه با ویرانی این مناظر خسارت جبران ناپذیری به ثروت ملی و چشم اندازهای طبیعی وارد می سازند.

وی افزود: وقتی ذخیره یک معدن تمام می شود، نباید آن را به حال خود رها کرد؛ بلکه امروزه با تغییر کاربری این مکانها از آنها استفاده های زیادی می شود. وی تصریح کرد: در نزدیکی تفت، معدن سرب و روی “دره زنجیر” بیش از ۴۰ سال فعالیت داشته، اکنون که ذخیره آن تمام شده؛ می توان از تونلهای این معدن که دارای استحکام بالا و تهویه طبیعی است به منظور زمین گردشگری استفاده نمود. از معادن می توان در زمان فعالیت و بعد از آن به عنوان جاذبه های گردشگری بهره برد. “پیت” زیبای معدن چغارت یکی از این جاذبه هاست.

وی ادامه داد: منطقه معدنی بافق و نواحی مجاور آن واجد منابع عظیمی است که با استفاده از روشهای پیشرفته اکتشافی می توان به آنها دست یافت. ذخایر معدنی شناخته شده فعلی فقط بخشی از این منابع است.

۴ نظر

 1. کمساری می‌گه:

  با سلام خدمت سرکار خانم دکتر اسلامی زاده
  تجزیه و تحلیل و دید بسیار زیبای شما به همراه توان علمی بالای شما می تواند راه گشا فرا راه مسئولین محترم اجرایی شهرستان و تقویت صنعت گردشگری این شهرستان بخصوص در زمینه ژئوتوریسم شود

 2. پدربزرگ می‌گه:

  با سلام خانوم اسلامی زاده ببخشید اسم شما مینا هست نه عزت
  اسم کامل شما مینا عزت اسلامی زاده هست چرا عزت رو همه جا میارید ولی اسم قشنگ مینا رو نمیگید ؟

 3. فرهنگی می‌گه:

  پدربزرگ عزیززشت شماست که باتجربه پدربزرگیتون سراسم بحث کنیدشماهدف رودرنظربگیریدواینکه اگرشماوامثال شماپدربزرگهابجای این فکرهابه فکررشدوترقی شهرتون بودیدحالااین روزوحال شهرمون نبود.درثانی وقتی اسم عزت میادهمه اسمهای دیگرروبه دنبال داره .

 4. ولگرد می‌گه:

  آقای پدر بزرگ مگر تو فضول اسم مردمی از ملا نقطه گیر هم رد کردی