دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۱۵:۲۷ بعد از ظهر

این کجا و آن کجا!

کد خبر: 59289
تعداد بازدیدکننده: 103
تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۴

33333
استانداریزد در همایش ملی نقش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور که هفته پیش در یزد برگزارشد، با توجه به معضل خام فروشی که امروزه گریبانگیر معادن استان یزد شده است، گفت: ” بزرگترین مشکل این بخش خام فروشی است؛ در حالی که با کمک تکنولوژی و فناوری می توان به مواد معدنی ارزش افزوده فراوان داد و به عنوان مثال یک ماده معدنی کم حجم و کم ارزش را به فرآورده با ارزش بالا تبدیل کرد.

استاندار یزد اضافه کرد : در این خصوص توجهات خوبی در دولت به معادن این استان همچون بافق و چادرملو شده؛ بویژه که صنایع جوار معدنی خوبی در کنار این معادن ایجاد شده است.

میرمحمدی تاکید کرد: با تکمیل چرخه تولید در کنار معادن، در واقع می توانیم از خام فروشی آنها جلوگیری کنیم و این امر از سیاست های اصلی دولت تدبیر و امید است. ”

این گفته های استاندار یزد بود که صنایع جوار معدنی بافق را در کنار صنایع جوار معدنی اردکان گذاشت؛ درست عین حکایت فیل و فنجان است، صنایع اردکان کجا و صنایع ناچیز بافق کجا؟!

در اردکان صنایعی وجود دارد؛ نظیر کارخانجات گندله سازی، نیروگاه سیکل ترکیبی چادرملو،کارخانه آهن اسفنجی (DRI)،

شرکت سرمایه‌گذاری فولاد غدیر، فولاد ارفع، شرکت الکترود گرافیتی ایران، مجتمع فولاد اردکان، شرکت کاشی و سرامیک گلسرام، شرکت کاشی ایفاسرام، کارخانجات کاشی صدف و زیر مجموعه‌ها، کاشی خاتم، مجتمع چینی بهداشتی رزسفید، شرکت سرامیک های صنعتی ارکان، کارخانجات نساجی اردکان، شرکت دامپروری، کارخانجات شیشه شناور و سایر کارخانجات صنایع غذایی، بهداشتی، تبدیلی، گرمایشی، سرمایشی، قطعه سازی و غیره؛ اما بافق که یکی از قطب های معدنی کشور هست دارای صنایعی است؛ مانند: سنگ آهن چغارت، فسفات آسفوردی، سرب و روی کوشک ، اورانیوم ناریگان، ذوب و روی (هیچ گزارشی از مقدار تولید این کارخانه گزارش نمی‌شود) کاشی زمرد(به علت مشکل گاز ناشی از یارانه ها هنوز حقوق کارگران خود را به موقع پرداخت نمی کند)، کارخانه کود و سم، کارخانه نئوپان مقاوم(تعطیل شده است)، کاشی آپادانا(تعطیل شده است)

طرح های مانند آگلومراسیون هنوز در مرحله آزمایش هست و هر از گاهی با مشکل بر می خورد، کارخانه گندله سازی کشمکشی بر سر آن با فولاد بخش خصوصی است که آیا آن مقدار مواد اولیه در بافق هست که بتواند خوراک دو تا گندله پنج میلیون تنی را جوابگو باشد. ما چه داریم؟ در شیلات هم که هنوز نمی دانیم تیلاپیا مقطوع النسل را می توانیم پرورش بدهیم که مبادا یکی از آن ماهی در بستر رودخانه خشک ” شور” بیفتد و به سوی آبهای آزاد پرواز کند؛ چرا که از راه خشکی در دل کویر راهی به آبهای آزاد ندارد! در کشاورزی که جانا سخن از دل ما می گویی؟ چگونه می توان با کمبود آب و عدم صدور مجوز بهره برداری از چاه؛ کشاورزی را رونق داد! پس جناب استاندار اردکان و بافق در یک ردیف نیستند و هر دو را با یک چوب نباید راند!

ان شاا… در سایه توجهات حضرت ولیعصر(عج) و به مدد دولت تدبیر و امید؛ و با حمایت های شخص آقای استاندار، بافق نیز مانند اردکان شود؛ طرح های جوار معدنی آن یکی پس از دیگری سر از خاک برآورده و مایه امید زندگانی دیار نخل و آهن و آفتاب شوند.
محمد حسین تشکری

۱ نظر

  1. او می‌گه:

    میشه ایشالا. غصه نخور.