چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۴۸:۳۰ بعد از ظهر

هنوز نتوانستیم مشتریان را به رعایت نوبت عادت دهیم

کد خبر: 59367
تعداد بازدیدکننده: 126
تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۴

28-13

نانوایی از جمله شغل های سختی هست که در جامعه وجود دارد. در این میان نانوانهایی وجود دارند که کارشان را با عشق و علاقه انجام می دهند. مدتی پیش اداره صنعت معدن و تجارت بافق دو تن از نانواهای بافق را به عنوان نانوای نمونه معرفی نمود. هفته نامه افق کویر در این شماره گفتگویی با یکی از این نانواها انجام داده است.

«محمد معصومی» به همراه همسرخود، خدیجه محمودی در بافق مشغول به پخت نان هستند.

محمد معصومی برای معرفی خود گفت: متولد سال ۱۳۶۱ در اردبیل و دارای دو فرزند، دختر ۱۱ ساله و پسر ۴ ساله هستم، ۲۰ سال سابقه نانوایی دارم و نان بربری پخت می کنیم.

خدیجه محمودی ۷ سال هست در نانوایی به همراه همسرش کار می کند. متولد ۱۳۷۲ می باشد و دوازده سال هست که با محمدمعصومی ازدواج کرده است.

معصومی درمورد انتخاب شهرستان بافق برای زندگی گفت: اوایل در یزد زندگی می کردم، ولی به خاطر برادرم که در بافق نانوایی داشت ما هم به بافق آمدیم.

خدیجه محمودی در ادامه گفت: همسرم کارگر داشت، ولی وقتی دیدم کارگر یک روز می آید و یک روز نمی آید تصمیم گرفتم خودم با همسرم کار کنم. در ابتدا پخت نان فانتزی را شروع کردیم. شش سال در نان فانتزی با هم کار کردیم بعد از شش سال چون کار نان فانتزی سخت بود بر آن شدیم تا در بافق نان بربری پخت کنیم. اوایل کار ما رونق نداشت و همسرم ناامید شده بود، ولی به وی امیدواری دادم تا در بافق بمانیم. بعد از دو ماه بازار کار خوب شد و به لطف مسئولین سهمیه آرد نانوایی اضافه شد و در حال انجام کار هستیم.

خدیجه محمودی پیرامون نحوه برخورد مشتریان با وی به عنوان کارگر نانوایی می گوید: در ابتدا برای مردم تعجب آور بود خودم نیز اوایل خجالت می کشیدم.

معصومی در پاسخ به این پرسش که آیا تا به حال از طرف خانم ها پیشنهاد شده که در نانوایی با همسر شما کار کنند؟ گفت: چند مورد بوده، ولی با هم که کار می کنیم راحت تر هستیم، چون دو تایی هم کارمان خوب پیش می رود و هم دلمان برای کار مان می سوزد و سلیقه هم خرج می دهیم.

خدیجه محمودی در پاسخ به این پرسش که در طول روز چند ساعت در نانوایی هستید؟ افزود: صبح ها از ساعت ۶ تا ۹و بعد از ظهرها از ساعت ۵ تا ۸:۳۰ شب.

محمد معصومی در پاسخ به این پرسش که آیا تا به حال به شما پیشنهاد شده با توجه به اینکه کار در نانوایی سخت هست بخواهید در معدن مشغول به کار شوید؟ عنوان نمود: چند مورد پیشنهاد شده است، ولی چون اصالتاً شغل خانواده ما نانوایی هست و پدرم و همچنین جد پدری ام همگی در شغل نانوایی بودند و هستند من نیز دوست دارم این راه را ادامه دهم. کار دیگری از دست ما بر نمی آید. همیشه پدرم به ما می گوید اگر می خواهید در زندگیتان پیشرفت کنید کاری که در آن تخصص دارید را انجام دهید نه اینکه به کاری دست بزنید که در آن تخصص و مهارتی ندارید.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی از نانواها گله مند هستند که با توجه به اینکه کارگر نداریم و به خاطر کارمان در طول سال نمی توانیم به مسافرت برویم، شما به چنین مشکلی برخورد نکردید؟ نه، عید نوروز امسال ما ۱۵ روز در بافق نبودیم و به مسافرت رفتیم. قبل از رفتن نیز به فرمانداری و اداره صنعت و معدن وتجارت اعلام کردیم. بعد از برگشتن از مسافرت حتی کار ما بهتر نیز شده بود، اگر کار خوب باشد مشتری استقبال می کند و مسافرت رفتن خللی در کار به وجود نمی‌آورد.

معصومی در پاسخ به این پرسش که در طول یکسالی که در بافق هستید مردم بافق را چگونه دیده اید گفت: در همه جا خوب و بد وجود دارد، ولی ما از مردم بافق راضی هستیم با اینکه در کرج خانه و نانوایی از خودمان داریم، بافق را برای زندگی انتخاب کردیم، چون شهر امنیت دارد و مردم آن خوب هستند اینجا را دوست داریم.

خدیجه محمودی در پاسخ به این پرسش که در طول مدتی که در بافق هستید از مشتریان خود راضی هستید؟ تصریح نمود: بله، ولی تنها ناراحتی ما عدم رعایت نوبت هنگام خریداری نان هست؛ هنوز نتوانستیم مشتریان را به صف و همچنین رعایت نوبت عادت بدهیم.

در ادامه معصومی به عنوان حرف پایانی افزود: نباید مشکل نانوایی های دیگر را هم نادیده گرفت. آنها یکی از مشکلاتی که دارند کارگر هست و این مشکل بزرگی هست. یکی از عواملی که باعث می شود کیفیت نان خراب شود خود مشتری است، وقتی دائم عجله می کند نانوا مجبور می شود حرارت فر را بالا ببرد تا مشتری خود را از دست ندهد از مشتریان می خواهم در هنگام خریدن نان صبر و حوصله خرج دهند. در پایان از اینکه مسئولین سهمیه آرد ما را اضاف کردند ممنون هستم. ولی اگر سهمیه از این بیشتر شود بهتر است به خاطر مردم می گویم، اگر مشتری از ما دلخور و ناراحت می شود به خاطر این هست که نان به آنها نمی رسد. خدا می داند که سعی می کنیم همه از ما راضی باشند کار وقتی خوب باشد باید همه از آن حمایت کنند. تنها مشکل و ناراحتی ما سهمیه آرد می باشد.
گفتگو:اکرم عباسی- افق کویر

۵ نظر

 1. همشهری می‌گه:

  سلام اگر ممکن است ادرس این نانوایی رابگویید

 2. ناشناس می‌گه:

  یه جای کار میلنگه!!! من حساب کردم این خانوم ۱۰ سال که داشته ازدواج کرده چه جالب !!!!!!

 3. سید منصور می‌گه:

  خدا خیر و برکت به مال و زندگی شان بدهد نان بسیار خوبی می پزد
  موفق باشید

 4. مطلع می‌گه:

  ادرس نانوایی انتهای خیابان امارضا ست

 5. احمد می‌گه:

  برخورد خوب ، کیفیت نان و تمیزی ازشاخصه های این نانوایی می باشد