دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۵۸:۰۲ قبل از ظهر

« برای شب قدر که بار عام امام زمان (عج)است لیست حاجت آماده کنیم »

کد خبر: 60144
تعداد بازدیدکننده: 166
تاریخ: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

فرهنگ مهمانی خدا(۱۰)
بیاییم فرهنگمان را اصلاح کنیم
« برای شب قدر که بار عام امام زمان (عج)است لیست حاجت آماده کنیم »
ماجرای شب قدر در قالب چند روایت
چند روایت را در ابتدای کار مطرح می کنیم:
روایت اول:
در تفسیر على بن ابراهیم به چند سند معتبر از حضرت باقر و صادق و کاظم علیهم السلام روایت کرده که فرمودند در تفسیر آیه مبارکه : فیها یفرق کلّ امر حکیم .که خداوند تقدیر مى کند هر امرى را از حق و باطل و آنچه مى شود در این سال .
و از براى خداوند است در آن بداء و مشیّت که پیش اندازد آنچه را بخواهد و تاءخیر نماید آنچه را بخواهد از آجال و ارزاق و بلایا و اعراض و امراض ، زیاده کند در آنها آنچه را که بخواهد و کم کند آنچه را که بخواهد و مى دهد آن را به رسول خداى صلى الله علیه و آله و مى دهد رسول خدا به امیرالمؤ منین علیه السلام و مى دهد آن را امیرالمؤ منین به ائمه علیهم السلام تا اینکه مى رسد به صاحب الزمان علیه السلام و شرط مى کند در آن بداء و مشیّت و تقدیم و تاءخیر را.
و نیز روایت کرده که :
(خداوند تقدیر مى کند در شب قدر آجال و ارزاق را و هر امرى که حادث مى شود از موت و حیات یا ارزانى و گرانى یا خیر یا شرّ.) تا آنکه گفته که : (نازل مى شود ملائکه و روح القدس بر امام زمان و مى دهند به او آنچه را که نوشتند از این امور.)
و نیز روایت کرده که جناب باقر علیه السلام فرمود به ابوالمهاجر که : (مخفى نمى شود بر ما شب قدر، زیرا که ملائکه طواف مى کنند به ما در آن شب .)
و شیخ صفار در (بصایر الدرجات ) روایت کرده از داوود بن فرقد که گفت : سؤ ال نمودم از او یعنى صادق علیه السلام از قول خداوند عزّوجلّ: انّا انْزلْناه فى لیله القدر# وما ادریک ما لیله القدر.
فرمود: (نازل مى شود در او آنچه مى شود از این سال از موت یا مولود.)
گفتم به او: (به سوى که نازل مى شود؟)
فرمود: (به سوى که شاید باشد، بدرستى که مردم ، این شب را در نماز و دعا و مساءلت اند و صاحب این امر در شغلى است ، نازل مى شود ملائکه به سوى او به جهت امور سال از غروب آفتاب تا طلوع .)
روایت دوم :
محمد بن القاسم بن عبید معنعنا عن أبی عبد الله ع أنه قال: إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ اللیله فاطمه و القدر الله فمن عرف فاطمه حق معرفتها فقد أدرک لیله القدر و إنما سمیت فاطمه لأن الخلق فطموا عن معرفتها أو من معرفتها الشک [من أبی القاسم] و قوله وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ الْقَدْرِ لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ یعنی خیر من ألف مؤمن و هی أم المؤمنین تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ فِیها و الملائکه المؤمنون الذین یملکون علم آل محمد ص و الروح القدس هی فاطمه ع بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ یعنی حتی یخرج القائم ع/ تفسیر فرات کوفی، ص۵۸۱
امام صادق(ع) در مورد آیه «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ» فرمودند: منظور از «اللیله» حضرت فاطمه(س) و «الْقَدْر» خداوند متعال است پس هر کس معرفت به حضرت زهراء(س) پیدا کند آنگونه که حق آنست، به درستی که شب قدر را درک خواهد کرد و به درستی که ایشان فاطمه نامیده شدند به آن خاطر که مردم از کُنهِ معرفت ایشان باز داشته شدند و آیه «وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَهُ الْقَدْرِ لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» یعنی ایشان از هزار مؤمن بهتر و برترند، زیرا که ایشان ام‏المؤمنین هستند. «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ فِیها» ملائکه، مؤمنانی هستند که واجد علم آل محمد(ص) هستند و الروح القدس فاطمه(س) است. «بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ» یعنی تا اینکه قائم(عج) قیام کند.
روایت سوم:
امام صادق علیه السلام: التَّقدیرُ فی لَیلَهِ تِسعَ عَشرَهَ و الإبرامُ فی لَیلَهِ إحدى و عِشرینَ و الإمضاءُ فی لَیلَهِ ثلاثَ و عِشرینَ؛(۴۵۳)
مقدّرات در شب نوزدهم تعیین، در شب بیست و یکم تأیید و در شب بیست و سوم (ماه رمضان) امضا مى شود.

شب قدر شب حضور وتاثیرگذاری پادشاهان حقیقی عالم است
در این روایات به اهمیت نقش پادشاهان عالم ( ائمه اطهار) در تقدیر امور پی بردیم .با توجه به روایات فوق ، به چند نکته اساسی می رسیم که در اینجا مطرح می کنیم:
• شب قدر به لحاظ شب تعیین سرنوشت برای افراد باید بسیار حائز اهمیت است .
• اهلبیت (ع) تاثیرگذارترین کسانی هستند که به اذن الهی در تقدیر امورات نقش دارند
• امور هر سال از آجال و ارزاق و هر امرى از قبیل موت و حیات یا ارزانى و گرانى یا خیر یا شرّ در شب قدر تقدیر می شود.
• امورات به امام زمان (عج) عرضه می گردد و پس از تایید در طی سال به مرحله اجرا در می آید.
• طبق روایت منظور از شب، فاطمه است و در واقع هر کس معرفت به حضرت زهراء(س) پیدا کند آنگونه که حق آنست، به درستی که شب قدر را درک خواهد کرد .پس لازمه درک شب قدر با شناخت حقیقی از فاطمه (س) گره خورده است .
• دعا و مناجات در تقدیر شدن امورات بسیار حائز اهمیت است مردى خدمت امام باقر (ع ) شرفیاب شد و سؤ ال کرد اى پسر پیامبر! زیاد دعا خواندن برتر است یا زیاد قرآن خواندن ؟. امام پاسخ داد: زیاد دعا کردن بهتر است ، سپس امام (ع ) فرمود: به دلیل آنکه قرآن مى فرماید: یا رسول الله بگو به یاران اگر این دعا و راز و نیازها نباشد خدا تفضل خود را از شما دریغ مى دارد.
• تمام شب های نوزدهم ،بیست و یکم و بیست و سوم را قدر بدانیم.
• مهمترین دعا برای شب قدر فرج آقا امام زمان (عج) است .
نتیجه:
 شب قدر شب بار عام پادشاه عالم است .
 شب عرضه ی تمام امورات عالم و آدم به امام زمان (عج) است
 شب نگاه ملتمسانه به پادشاه عالم است
بیاییم کاری کنیم کارستان :
لیست حاجت آماده کنیم .
 شما در طی سال جاری چه حوائجی دارید ؟
 مهمترین و ابتدایی ترین دعایمان تعجیل در ظهور مولایمان باشد.
 ریز و درشت حاجت ها را بنویسیم .چیزی را از قلم نیندازیم.
 همه ی حاجت هایمان را در برگه ای بنویسیم.
 با شب قدر زنده برخورد کنیم . گویا در مقابل پادشاه عالم ایستاده ایم و داریم عرض حاجت می کنیم.
اشکال عمده ما در دعا کردن :
اشکالی که در دعا کردن های شب قدرمان است این است که در بسیاری اوقات دعا می کنیم و دیگر در طول سال پیگیری نمی کنیم نتیجه اش چی شد!
برای مستجاب کننده دعاو امضاءکننده اموراتمان ارزشی حداقل به اندازه رییس یک اداره قائل شویم که اگر چیزی را درخواست کردیم پیگیری هم می کنیم . به مولایمان نشان دهیم که چشممان به راه نزول امورات است .

به خدا عرضه کنیم :
خدایا این لیست حاجت های من در شب قدر است . منتظر اجابت تو هستم . خدایا من شب قدر را قدر دانستم و نیازهایم را عرضه کردم .راضیم به هر چه که تو صلاح بدانی.
به امید لیست حاجت هایی همگی ما …ان شاالله

ادامه دارد…
محمد جواد عسکری