جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۳۲:۲۲ قبل از ظهر

سلام بر رمضان ، ماه عزیز خدا (۶)

کد خبر: 6307
تعداد بازدیدکننده: 130
تاریخ: ۰۷ مرداد ۱۳۹۱


« قیمت ماه مبارک رمضان »

                  ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است .ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید

در شماره های قبل ۷ مورد از  مقولاتی که می تواند باعث قیمت ماه مبارک رمضان باشد را مطرح کردیم . در این شماره علاوه بر یادآوری موارد ذکر شده قبل به توضیح مورد هشتم  می پردازیم .

۱- قیمت ماه رمضان به واسطه ی میزبانی خدا از انسان ها       

۲-قیمت ماه رمضان به واسطه ی نزول قرآن در آن

۳-قیمت ماه رمضان به واسطه ی نزول کتب آسمانی در آن

 ۴-قیمت ماه رمضان به واسطه ی احکام الهی جاری  در آن

۵- قیمت ماه رمضان به واسطه ی  قیام جمعی وعملی انسانها برای  اوج گرفتن و رشدکردن 

۶- قیمت ماه رمضان به واسطه ی تحقق دو مقوله تزکیه و ارتقاء در جبهه ی حق

۷- قیمت ماه رمضان به واسطه ی غل و زنجیر شدن عوامل اصلی فساد در بین انسانها ،( خداوند متعال برای میهمانانش ایجاد امنیت کرده است)

*********************************************************

۸- قیمت ماه رمضان به  واسطه ی وقوع لیله ی قدر در آن

شاید مهمترین وجه قیمتی شدن ماه مبارک رمضان به لحاظ واقع شدن شب قدر در آن باشد . شبی که از خیر من الف شهر

در سبب وقوع شب قدر به این روایت توجه کنیم :

در کافى به سند خود از على بن عیسى بن قماط از عمویش از امام صادق (علیه السّلام ) روایت کرده که فرموده : رسول خدا (صلى اللّه علیه و آله ) در خواب بنى امیه را دید، که بعد از رحلت آن جناب بر فراز منبرش بالا رفته ، مردم را از راه راست به سوى عقب بر مى گردانند و چون از خواب برخاست اندوهناک و محزون شد.

پس جبرئیل بر او نازل شد و عرضه داشت : یا رسول اللّه چرا اندوهناکت مى بینم ؟

فرمود: اى جبرئیل سبب این است که من دیشب بنى امیه را در خواب دیدم که بر منبرم بالا رفته اند، و بعد از من مردم را گمراه نموده به قهقرا برمى گردانند، جبرئیل گفت : به آن خدایى سوگند که تو را به حق به نبوت مبعوث فرموده ، هیچگونه اطلاعى از این جریان ندارم ، پس به سوى آسمان صعود نموده ، چیزى نگذشت که دوباره بر آن جناب نازل شد و آیاتى از قرآن آورد که مایه تسلیت خاطر آن حضرت بود و آن آیه (اءفرایت ان متعناهم سنین ثم جاءهم ما کانوا یوعدون ما اغنى عنهم ما کانوا یمتعون ) و نیز این آیات را آورد: (انا انزلناه فى لیله القدر و ما ادریک ما لیله القدر لیله القدر خیر من الف شهر) که در آن خداى تعالى شب قدر را براى رسولش بهتر از هزار ماه سلطنت بنى امیه قرار داد.

در مورد شب قدر و اهمیت آن در جای خود به توضیح و تبیین موضوعات مرتبط خواهیم پرداخت .  در اینجا به لحاظ اهمیت فوق العاده این نوع قیمت گذاری ؛ ذیل عنوان هشتم به ذکر چهار مورد که تبیین کننده موضع شب قدر هستند می پردازیم :

الف- قیمت ماه رمضان به لحاظ لیله ی قدر  که  حضرت زهرا(س) هستند

در کتاب تأویل الایات، شرف الدین نجفی روایت دیگری از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمودند:

«لیله القدر خیر من الف شهر» یعنی فاطمه، فی قوله تعالی «تنزل الملائکه و الروح فیها»، و الملائکه فی هذا الموضع، المؤمنون الذین یملکون علم آل محمد (علیهم السلام) و «الروح»، روح القدس و هی فاطمه (علیهاالسّلام) «من کل امر سلام» ، یقول کل امر سلّمه «حتی یطلع الفجر» یعنی حتی یقوم القائم (علیه السّلام). [۳] .

«لیله » فاطمه است و «ملائکه» مؤمنین هستند، که علم آل محمد (صلّی اللّهُ علیه وآله وسلّم) را فرا می گیرند و «روح»، روح قدس است، که فاطمه می باشد «من کل امر سلام» می گوید: هر امری که سالم قرار داده او را «حتی یطلع الفجر» یعنی تا قیام قائم (علیه السّلام).

در این مورد در جای خود به تبیین موضوع خواهیم پرداخت .

ب- قیمت ماه رمضان به لحاظ نقش موثرحضور امام زمان (عج) در شب قدر و امضاء امور

ما در زمان امامت امام زمان (عج) زندگی می کنیم . امام و حجت زمان ؛ اما م زمان (عج) هستند . مگر می شود در شبی به این ذی قیمتی پادشاه عالم نقشی در ماجرای شب قدر نداشته باشند . اگر شب های جمعه اعمال بندگان به آن جناب عرضه می گردد در شب قدر که شب تقدیر امور است امام (ع) نقشی ایفا نخواهند کرد ؟!. مسلما امام به لحاظ امامت و به لحاظ مفاهیمی که در قرآن برای امامت، متصور هستیم نقشی بی بدیل در تقدیر امور خواهند داشت .  پس التجا و مناجات مومنین خدمت آن جناب در تقدیر امور ی در کمال حسن ، جای تامل و توجه بسیار دارد.

ج- قیمت ماه رمضان به واسطه ی رقم خوردن کلیه امور در شب قدر

این موضوع را با روایتی شروع می کنیم که توضیح دهنده ی مطلب است :

در کافی به سند خود از فضیل ، زراره و محمد بن مسلم از حمران روایت کرده که از امام باقر (علیه السلام ) از معناى آیه (انا انزلناه فى لیله مبارکه ) سؤ ال کرد، فرمود بله شب قدر که همه ساله در ماه رمضان در دهه آخرش تجدید مى شود شبى است که قرآن جز در آن شب نازل نشده ، و آن شبى است که خداى تعالى در باره اش فرموده : (فیها یفرق کل امر حکیم ).

آنگاه فرمود: در آن شب هر حادثه اى که باید در طول آن سال واقع گردد تقدیر مى شود، چه خیر و چه شر، چه طاعت و چه معصیت ، و چه فرزندى که قرار است متولد شود، و یا اجلى که بنا است فرا رسد، و یا رزقى که قرار است (تنگ و یا وسیع ) برسد، پس آنچه در این شب مقدر شود، و قضایش رانده شود قضایى است حتمى ، ولى در عین حال مشیت خداى تعالى در آنها محفوظ است (و خدا با حتمى کردن مقدرات ، العیاذ باللّه به دست خود دست بند نمى زند).

اگر من و شما بدانیم آنچه قرار است بشویم یا آنچه قرار است در مجموعه ی عالم هستی بشود در شب قدر تقدیر می شود نگرش متفاوت و ذی قیمتی به آن خواهیم داشت . مسلما حال انسان متفاوت خواهد بود و سعی بر این دارد تا به رقم زنندگان تقدیر در این شب نزدیک و نزدیک تر شود تا اموری برای او رقم بخورد که او را در رشد وتعالی وجودیش یاری کند . درباره این موضوع نیز در جای خود به بحث خواهیم پرداخت .

  د- قیمت ماه رمضان به واسطه ی جلو برده شدن امر ظهور امام زمان (عج) در شب قدر  

در عنوان گذشته به این موضوع پرداختیم که شب قدر شب تقدیر امور است . اموری که اگر بخواهیم به صورت شجره ای دسته بندی کنیم برخی اصلی و برخی جزیی محسوب می شوند . برخی امور بزرگ  و برخی امور کوچک هستند . برخی امور شاید در همان سال محقق شوند و برخی امور به لحاظ عظمت و به لحاظ نیاز به امورمقدماتی در آینده محقق گردند .

 یکی از اموری که در شب قدر تقدیر می گردد  و به جرات می توان گفت اصلی ترین امور است امر ظهور امام زمان (عج) است . که اگر این امر محقق گردد زمینه ی ظهور حکومت حقه اهلبیت (ع) فراهم گردیده است . امر ظهور امام زمان (عج) از ذی قیمت ترین امور است که نیاز به زمینه سازی جهت تحقق دارد .   شاید یکی از مهمترین اموری که امر بزرگ ظهور را به تحقق در دنیایی که ما زندگی می کنیم نزدیک تر می کند تربیت یاورانی است که ظهور امام (ع) وابسته به آن است . با توجه به این موضوع  می توان انتظار داشت که جامعه اسلامی باید در راستای تحقق این موضوع به بیداری برسد و به تزکیه و رشد صفات مورد نیاز این موضوع،  توجه ویژه ای داشته باشد ان شاء الله .

 

 

ه- قیمت ماه رمضان به واسطه ی تنزل ملائکه و روح  در شب قدر

در شب قدر همچنان که در سوره قدر داریم ملائکه و روح نازل می شوند تنزل الملائکه و الروح . چه ماجرای عظیمی در شرف تحقق است که ملائکه و روح نازل می شوند .

برای فهم بیشتر موضوع از زاویه ی به مطلب نگاه می کنیم  و با مثالی سعی می کنیم موضوع را تا حدی متوجه شویم .

من و شما در محیط کارمان هر روز مشغول به کار هستیم . محیط کار و زمان کار برای ما تفاوتی نمی کند هر روز مثل هم با ندک تفاوتی . در نظر بگیریم یک دفعه به شما خبر بدهند رهبر معظم انقلاب قرار است در مثلا روز شنبه در محیط کار شما وارد شوند و بازدیدی داشته باشند . موضوع با قبل بسیار تفاوت می کند . محیط کار شما و روز شنبه برای تمامی اهالی شهر خصوصا شما قیمت پیدا می کند. در نظر بگیریم مثلا قدمگاه هایی که در مسیر حرکت امام رضا (ع) ایجاد شده اند . پیش از این قیمتی نداشتند اما به لحاظ قدوم مبارک امام (ع) منزلت یافته اند قیمت پیدا کرده اند .

شب قدر از زاویه ای به لحاظ نزول ملائکه و روح قیمت پیدا می کند . امید است در این شب با عظمت از غافلان نباشیم .

محمد جواد عسکری