پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۳۲:۱۴ قبل از ظهر

حمل ریلی سنگ اهن از سه چاهون بافق به کارخانه فراوری چغارت آغاز شد

کد خبر: 63267
تعداد بازدیدکننده: 240
تاریخ: ۱۳ مهر ۱۳۹۴

به منظور تولید ۴میلون تن کنسانتره اهن در چغارت ؛

حمل ریلی سنگ اهن از سه چاهون بافق به کارخانه فراوری چغارت آغاز شد/ حمل سالیانه ۲میلون تن سنگ سه چاهون به چغارت/ کاهش ۳۰درصدی هزینه های سوخت ، ترافیک و زیست محیطی

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق گفت :برای راه اندازی قطار حمل سنگ اهن از سه چاهون به چغارت بافق و احداث ایستگاه فراوری بیش از ۸۰میلیارد تومان هزینه شده است .

جواد عسکری در حاشیه راه اندازی نخستین قطار حمل سنگ اهن از سه چاهون با بیان اینکه برای تولید بالای ۴میلیون تن کنسانتره آهن ، حمل سنگ اهن ریلی در دستور کار قرار گرفت خاطر نشان کرد: با راه اندازی این مجموعه علاوه بر ۱۶۰نفر اشتغال در آینده حدود ۲۰کیلومتر مسیر از سه چاهون تا سنگ آهن بافق نزدیک ترمی شود.

وی همچنین بیان داشت : یکی از مشکلات تامین خوراک واحدهای فراوری چغارت حمل سنگ در ایام تعطیل و عید نوروز بود که با توجه به تعطیلی حمل توسط کامیون های باری با راه اندازی این خط مشکل حمل سنگ حل شد.

مدیر تولید شرکت سنگ اهن مرکزی هم در این رابطه گفت : از سال ۱۳۹۲ استارت این طرح زده شد و در دوسال و نیم گذشته بیش از ۱۸کیلومترراه آهن مورد نیاز جهت اتصال معدن سه چاهون و چغارت به جنوب شرق توسط نیروهای پرسنل سنگ اهن ریل گذاری شده است .

نوابی افزود: سالانه حدود ۲میلیون تن سنگ اهن و روزانه بیش از ۶هزار تن سنگ اهن از طریق ایم ریل انجام می شود.

وی تصریح کرد: با این راه اندازی حدود ۳۰درصد از هزینه های در زمینه ترافیک جاده ای ، مصرف سوخت و زیست محیطی و خطرات جانی حمل سنگ سه چاهون به بافق کاهش می یابد.

مدیر راه آهن شرکت سنگ اهن مرکزی بافق نیز با بیان اینکه این ۱۸کیلومتر ریل گذاری توسط متخصصان و نیروهای بومی شرکت انجام شده است گفت: این ریل گذاری شامل تراورز ، نصب خط کوبلاژ و زیرسازی و بلانس ریزی بوده است .

حسینی افزود: تهه سنگ برای کارخانه کنسانتره به صورت کامیون از سه چاهون بود که با راه اندازی از این خط ریلی بخشی از حمل سنگ سه چاهون از طریق ریل آهن صورت می گیرد.

گفتنی است روز انه ۷۰تا ۸۰کامیون حمل سنگ از معدن سه چاهون به چغارت را انجام می دادند که برای افزایش ظرفیت تولید به ۴میلیون باید بیش روزانه ۱۰۰کامیون این کار را در مسیر ۳۴کیلومتری انجام می دادند که تبعات اجتماعی و خطرات جانی را به همراه داشت .

بافق / عبداللهی

 

۵ نظر

 1. ناشناس می‌گه:

  چه ۱ تن چه ۴ میلیون تن .
  در هر صورت غارت ثروتهای بافق ادامه دارد و نفعی هم برای مردم بافق ندارد

 2. مجتبی می‌گه:

  با سلام
  جا دارداز زحمات مدیریت محترم عامل جناب حاج آقا عسکری که باعث توسعه و آبادانی شهر می باشد کمال تشکر و قدردانی را داشت و برای ایشان آرزوی سلامتی می کنم و باشد که در این راه خداوند متعال پشت و پناهش باشد.

 3. محمد می‌گه:

  سنگ اهن باید برای نسل های بعدی نیز باقی بماند و اینده بافق را تامین کند افزایش تولید خیلی خوب است ولی در مورد معادن وبرداشت بی رویه و اتمام وکاهش ذخایر معدنی چیز خوبی نیست

 4. جمالی می‌گه:

  آقای عزیز
  یکبار شد خبری در مورد افتتاح کارخانه ای در بافق اعلام کنی؟فقط هنرتان تاراج معادن بافق است تا بالا دستی ها هوایتان راداشته باشند.؟؟شما کار دیگری بلد نیستی؟فقط بردن سنگها آهنها را زیاد می کنی وبس؟؟؟؟عوارض حمل سنگها توسط قطار به شهرداری بافق چقدر است؟؟؟آیا مثل راه آهن بندرعباس است که به شهرداری بندر عباس می دهند و سهم بافق فقط گود کردن معدنش هست وبس؟؟؟این چه سریست که برای تاراج سنگ خام نه بودجه کم است نه مجوزی لازم است ولی برای ایجاد کارخانجات فولاد بافق هزاران مانع وجود دارد و همیشه هم بودجه کم دارد!!!! آقای مدیر !!حافظه تاریخ بسیار قوی و عالی است .

 5. سالار می‌گه:

  باخبر خوش جناب مدیرعلاوه بر اینکه تاراج معدن سه چاهون اغاز شده تا چند ساله اینده برای مردم بافق دو گودال بزرگ میماندوحسرت ونفرین ایند گان