سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۹:۳۸ بعد از ظهر

سلام بر رمضان ، ماه عزیز خدا (۷)

کد خبر: 6358
تعداد بازدیدکننده: 117
تاریخ: ۰۹ مرداد ۱۳۹۱


« قیمت ماه مبارک رمضان »

                  ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است .ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید

در شماره های قبل ۸ مورد از  مقولاتی که می تواند باعث قیمت ماه مبارک رمضان باشد را مطرح کردیم . در این شماره علاوه بر یادآوری موارد ذکر شده قبل به توضیح مورد نهم  می پردازیم .

۱- قیمت ماه رمضان به واسطه ی میزبانی خدا از انسان ها       

۲-قیمت ماه رمضان به واسطه ی نزول قرآن در آن

۳-قیمت ماه رمضان به واسطه ی نزول کتب آسمانی در آن

 ۴-قیمت ماه رمضان به واسطه ی احکام الهی جاری  در آن

۵- قیمت ماه رمضان به واسطه ی  قیام جمعی وعملی انسانها برای  اوج گرفتن و رشدکردن 

۶- قیمت ماه رمضان به واسطه ی تحقق دو مقوله تزکیه و ارتقاء در جبهه ی حق

۷- قیمت ماه رمضان به واسطه ی غل و زنجیر شدن عوامل اصلی فساد در بین انسانها ،( خداوند متعال برای میهمانانش ایجاد امنیت کرده است)

۸- قیمت ماه رمضان به  واسطه ی وقوع لیله ی قدر در آن

               الف- قیمت ماه رمضان به لحاظ لیله ی قدر  که  حضرت زهرا(س) هستند

                ب- قیمت ماه رمضان به لحاظ نقش موثرحضور امام زمان (عج) در شب قدر و امضاء امور

                ج- قیمت ماه رمضان به واسطه ی رقم خوردن کلیه امور در شب قدر

                د- قیمت ماه رمضان به واسطه ی جلو برده شدن امر ظهور امام زمان (عج) در شب قدر  

                ه- قیمت ماه رمضان به واسطه ی تنزل ملائکه و روح  در شب قدر

*********************************************************

۹- قیمت ماه رمضان به واسطه ی وقوع حوادثی در آخرالزمان در آن

یکی از بحث های بسیار گسترده در حوزه ی آخرالزمان بحث حوادث آخرالزمان است . مسلما فضای آخرالزمان آکنده از حوادثی است که علاوه بر قرآن در منابع روایی شیعه و سنی بسیار از آن یاد شده است . حوادثی که به نوعی نوید بخش ظهور منجی دارد.

شاید یکی از عواملی که ماه مبارک رمضان را در دایره ی توجه قرار داده است حوادثی باشد که در آن واقع می گردد.

روایاتی در دست داریم که نشان می دهد برخی از حوادث آخرالزمان در ماه مبارک رمضان واقع می گردد:

الف- شنیده شدن صیحه ی آسمانی در ماه رمضان

یکی از این حوادث که در فاصله کمی از قیام مهدی منتظر، علیه السلام، رخ می دهد، ندایی است که از آسمان برخاسته و نام حضرت قائم را به گوش ‍ تمام جهانیان می رساند، نعمانی، شیخ صدوق و شیخ طوسی در کتابهای خود روایات زیادی را در این مورد نقل کرده اند به یکی از این روایات توجه کنیم :

نعمانی به سند خود از امام محمد باقر، علیه السلام، چنین نقل می کند:

الصیحه لاتکون الا فی شهر رمضان، شهر الله، هی صیحه جبرئیل، علیه السلام، الی هذا الخلق، ثم قال: ینادی مناد من السماء باسم القائم، علیه السلام، فیسمع من بالمشرق و من بالمغرب. لایبقی راقد الا استیقظ و لاقائم الا قعد، و لا قاعد الا قام علی رجلیه فزعا من ذلک الصوت، فرحم الله من اعتبر بذلک الصوت فاجاب.

آن ندای آسمانی برنخواهد خواست مگر در ماه رمضان که ماه خداست، آن ندا از جبرئیل است که خطاب به مردم سر داده می شود و نام قائم را در همه جا طنین انداز می سازد، تا آن جا که همه ساکنان زمین از شرق تا به غرب آن ندا را خواهند شنید. از وحشت شنیدن آن ندا هرکس درخواب فرو رفته بیدار شده و هرکس بر پا ایستاده، ناچار به نشستن می شود و هرکس بر زمین نشسته، بناگاه از جای بر می خیزد. پس رحمت الهی بر کسی باد که این ندا را بشنود و به آن پاسخ گوید.

از امیر مؤ منان علیه السلام نیز این جریان به این صورت روایت شده است که فرمودند:

«در ماه رمضان به هنگام صبح از ناحیه مشرق ندا دهنده ای بانگ برمی آورد که: ای اهل ایمان گردهم آیید و از ناحیه مغرب پس از ناپدید شدن شفق، ندا کننده ای ندا سر دهد: ای اهل باطل گرد هم جمع شوید… و رومیان به ساحل دریا نزدیک غار اصحاب کهف روی آورده و خداوند آن جوانان را با سگ شان از غارشان برمی انگیزد، در بین آنان دو مرد بنام ملیخا، و خملاها بوده که این دو تسلیم اوامر حضرت قائم علیه السلام خواهند بود.» .

 از امیر مومنان علی (ع) این جریان به این صورت نیز نقل شده است که :

قال الامام أمیر المؤمنین (علیه السلام): وینادی مناد فی شهر رمضان من ناحیه المشرق عندما تطلع الشمس، یا أهل الهدی اجتمعوا، وینادی من ناحیه المغرب بعدما تغیب الشمس: یا أهل الضلاله اجتمعوا، ومن الغد عن الظهر تکوّر الشمس فتکون سوداء مظلمه، والیوم الثالث یُفرَق بین الحقّ والباطل بخروج دابّه الارض.

ابن مسعود صحابی جلیل القدر پیامبر(ص) نیز از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت کرده است که فرمود:

«چون صدای آسمان در ماه رمضان شنیده شود بدانید که در شوال هیاهوی شدیدی است و در ذی قعده جدا شدن قبیله ها و خونریزی در ذی حجه اتفاق می افتد و سه بار فرمود: اما محرم چه محرمی خواهد شد، چه دور است، دور. در این ماه مردم در اثر آشوب ها کشته خواهند شد، سؤ ال کردیم ای رسول خدا صیحه آسمانی چیست؟ فرمود: این صیحه در نیمه ماه رمضان و شب جمعه خواهد بود. و صدایی است که شخص خوابیده را بیدار می کند و ایستاده را می نشاند و زنان نجیب و پوشیده را از پرده ها بیرون می آورد… در شب جمعه. و در سالی که زلزله ها زیاد است، وقتی نماز صبح جمعه را به جای می آورید به خانه های خود بروید و در پنجره ها را ببندید و خود را بپوشانید و گوشهایتان را ببندید وقتی آن صوت را شنیدید سر به سجده بگذارید و بگوئید: سبحان القدوس، سبحان القدوس، سبحان القدوس هر کس چنین کند نجات یابد و هر کس نکند هلاک شود»

ب- وقوع کسوف و خسوف عجیب در ماه رمضان

از جمله وقایع طبیعی دیگری که در قبل از قیام منجی عالم بشریت رخ می دهد و در روایات ما به آن اشاره شده است، نوعی از ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی است که درتمام طول کره زمین سابقه نداشته و باعث بر هم ریختن حساب تمام ستاره شناسان میشود. در این مورد نیز روایات متعددی ذکر شده است که تنها یکی از آنها را به نقل از نعمانی ذکر می کنیم:

او در کتاب خود از امام محمد باقر، علیه السلام، نقل می کند که حضرتش ‍ فرمودند:

آیتان تکونان قبل قیام القائم، علیه السلام، لم تکونا منذ هبط آدم الی الارض: تنکسف الشمس فی النصف من شهر رمضان، و القمر فی آخره…

دو نشانه در قبل از ظهور قائم وجود دارد که از زمان هبوط آدم به زمین سابقه نداشته است، یکی گرفتن خورشید در نیمه ماه رمضان و دیگری گرفتن ماه در آخر این ماه است.

با بصری نافذ آیات الهی را رصد کنیم

این حوادث و آیات در فضای آخرالزمان نوید بخش ظهور مهدی آل محمد (عج) است . بر ماست با بصری نافذ این آیات را در صحنه ی عالم هستی رصد کنیم و خدای نکرده جزء کسانی نباشیم که آیات خدا را می بینند و بی توجه از کنار آن می گذرند . در سوره ی یوسف این آیه آمده است که :

وَکَأَیِّن مِّن آیَهٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ ﴿۱۰۵﴾

و چه بسیار نشانه‏ها در آسمانها و زمین است که بر آنها مى‏گذرند در حالى که از آنها روى برمى‏گردانند.

آیات در فضای آخرالزمان بسیار قابل توجه و تامل است. لذا از خداوند متعال می خواهیم بصیرتی به ما عنایت فرماید تا آیات با عظمتش در صحنه نظام عالم هستی را ببینیم و به آنها توجه کنیم و جزء یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ نباشیم .ان شاالله .

 محمد جواد عسکری