پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۳۹:۱۷ قبل از ظهر

اصلاحیه ای که بافق خبر در مصاحبه با مدیر عامل سابق شرکت سنگ آهن مرکزی درج کرد

کد خبر: 64321
تعداد بازدیدکننده: 336
تاریخ: ۱۴ آبان ۱۳۹۴

 

 

دکتر علیرضا یاراحمدی در گفتگو با خبرنگار بافق خبر، پیرامون مطرح شدن “بحران” در شرکت سنگ آهن مرکزی گفت: زمان مدیریت بنده قیمت سنگ آهن عیار ۶۰ درصد، بالای ۱۰۰ دلار بود و حتی قبل از آن قیمت از آن هم بالاتر به فروش رفته است بطوریکه قرارداد پاکستان عددی حدود ۱۳۵ دلار به ازای هر تن بود ولی الان به خاطر پایین آمدن قیمت جهانی تا ۴۰ دلار و حتی برای سنگ آهن های کم عیارتر کمتر و از طرفی پایین آمدن قیمت فولاد و به طبع آن قیمت فروش داخل، درآمد  ناشی از فروش داخل و خارج فقط کفاف هزینه را می دهد. البته این بحران هر چند سال یک بار اتفاق می افتاد ولی حداکثر ۶ ماه بیشتر پایداری نداشت مثلا در زمان مدیریت مهندس احمدیه  همین شرایط بود و قیمت سنگ ۴۴ دلار هم رسید وهیچ مشکل خاصی در پرداخت هزینه های تولید بوجود نیامد که عرض کردم دلیلش ناپایداری قیمت پایین بود.
وی افزود : پایین آمدن قیمت سنگ آهن اتفاقی است که افتاده و دقیقا معلوم هم نیست چقدر ادامه خواهد یافت و به نظر بنده حداقل تا بعد از عید نوروز، تغییر محسوسی نخواهد داشت. حال بررسی کنیم در این وضعیت چه باید کرد؟
آیا می توانیم مثل قبل پرداخت های کلان به صندوق بازنشستگی  فولاد را داشته باشیم (حدود۲۷۰میلیارد تومان) ؟
آیا بدون نقد کردن مطالبات چند صد میلیاردی شرکت امکان جلوگیری از ورشکستگی شرکت وجود دارد؟
آیا هنوز هزینه های جاری هنگفت بعضی سازمان ها و شرکت ها را می توانیم جبران کنیم؟
آیا قرارداد هایی که هرساله بعضا به حق یا به ناحق۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش می یابند امکان تمدید دارند؟
آیا امکان سرمایه گذاری بر روی طرح هایی که امکان ایجاد ارزش افزوده منطقه ای دارند هنوز ممکن است؟
آیا مثل قبل می توانیم به مجموعه هایی مثل تعاونی مسکن و . . . . کمک کنیم؟
آیا توان پرداخت اضافه کاری های زیاد و افزایش تولید تا چند برابر حقوق را داریم؟
و سئوالاتی از این دست همه و همه پاسخ منفی دارند مگر بتوان تدابیر خاصی را برقرار کرد که در این چند دقیقه مصاحبه شما نمی گنجد.
وی اظهار داشت: آن روز که مقاومت می شد تا شرکت دولتی بماند یا حداقل به صندوق بازنشستگی واگذار نشود پیش بینی امروز می شد. در سالی که شرکت حدود ۱۰۰۰ میلیارد سود داشته است اگر خبر صحیح باشد که صندوق ۲۷۰ میلیارد  از آنرا جذب کرده است خوب این فاجعه است. چرا که همه سود همین مقدار است و امکان هر نوع سرمایه گذاری را غیر ممکن می کند و لذا همین عدد می توانست کارخانه فراوری با ورودی عیار های پایین را راه اندازی کند تا امروز مجبور به فروش مثلا  تنی ۲۰ دلار نباشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تاکید کرد: اگر شرکت سنگ آهن بخواهد هزینه های تولید را پرداخت کند با این شرایط اعتباری برای سرمایه گذاری ندارد و باید مطالبات خود از ذوب آهن اصفهان وفولاد اهواز ومبارکه اصفهان وصول کند. به نظر می رسد هر چه در این چند سال از مطالبات ذوب آهن اصفهان که طی ۱۰ تا ۱۵ سال اتفاق افتاده بود کم شده است به همان میزان و شاید هم بیشتر به مطالبات فولاد مبارکه و اهواز افزوده شده است. این بدان معنی است که طی این چند سال ایشان علاوه بر ارزش افزوده سنگ آهن پول ما را سرمایه گذاری کرده اند. خوب حالا در این شرایط جبران نمایند! البته این کار به سود ایشان است زیرا هر نوع  خللی در کار معادن سنگ آهن بوجود آید، اول دودش به چشم فولادی ها می رود. البته نکته دیگری در این بحث وجود دارد و آن ارزش افزوده ی فولاد است که در دنیا ۲۵ تا ۳۵ درصد آن نصیب شرکت های معدنی می شود ولی در ایران فقط ۱۴ درصد آن که جدیدا زمزمه چانه زنی فولادی ها برای کم کردن آن نیز شده است. که اگر امروز در مقابل آن مقاومت نشود فردا نخواهیم توانست حق معدن را از فولادی ها گرفت. الان حداقل ارزش افزوده را فولاد سازی ها و دلالان سنگ آهن و فولاد کسب می نمایند و به معدن عملا چیزی اختصاص نمی یابد. شاهد موضوع نیز وضعیت شهرها و کارکنان شرکت های فولاد سازی نسبت به مردم و وضعیت شهر های بهاباد و بافق و خواف سیرجان و زرند و طبس و شاهرود است. خوب در اینجاست که جنم مدیران ظاهر می شود. از خود گذشتگی می خواهد و عدم وابستگی و عمل به قانون و حتی تغییر قانون اگر قدمان برسد.
وی در مورد یکی از راه کارهای خارج شدن از وضع موجود گفت: به جای اینکه هر قسمت از پروسه فولاد سازی کشور جزیره ای عمل کند و هر کس برای خودش و به سود خودش برنامه ریزی نماید. باید یک مجموعه متشکل ازمعادن وشرکتهایی که در چرخه فولاد نقش دارند تشکیل شود و با یک سود حداقلی برای گذر از این بحران برنامه ریزی نمایند.
مدیرعامل سابق سنگ آهن بیان داشت : مقام معظم رهبری (دامه حفاظاته) از سال گذشته شرایط را پیش بینی و روی اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و به نظر می رسد تنها راه حل همین است.
مجموعه مدیریت شرکت سنگ آهن باید از مدتها قبل این شرایط  را پیش بینی و دست به عصا حرکت می‌کردند و افراط و تفریط اتفاق نمی افتاد. بطور مثال در زیر به چند مورد اشاره می شود:
افزایش هر ساله مبالغ قراردادهایی مثل استخراج معادن چغارت و سه چاهون، بدون توجه و حتی یک بررسی ساده فنی اقتصادی روی گزینه امکان راهبری بخش معدن توسط خود شرکت با خرید آرام تجهیزات و راهبری نیروها با تکیه بر تعداد زیاد نیروی مدیریتی و مهندسی موجود در شرکت و طبیعتا کم کردن هزینه ها و جذب سود هنگفتی که در این چندین سال نصیب شرکت هایی شده است که با یک دستگاه حفاری وارد شرکت شده اند و امروز قطار کامیون ها و بیل های مکانیکی ایشان به صدها متر می رسد. در هر صورت در این شرایط  شرکت های پیمانکار نیز بایستی در مقاومت شرکت حضور داشته باشند و در مناقصه های هر ساله چنان عمل کنیم که علاوه بر ایجاد رقابت سالم قیمت های برنده نیز مقاومتی و چنان باشد که شرکت سنگ آهن مرکزی را سر‌پا‌نگه دارد.
قرارداد تامین اتوبوس، سواری و کامیون به نظر اینجانب از ابتدا اشتباه بود و به نظر می رسد با افزایش مبالغ آن هر ساله به معظلی بزرگ برای شرکت تبدیل شده است. به نظر اگر سالانه عددی حدود ۱۰ میلیارد تومان ماشین آلاتی از این دست خریداری کرده بودیم و نیروهای حمل و نقل، استخراج، بارگیری، تعمیرگاه و . . . را به نیروی اضافی انتظامات، روابط عمومی یا … تبدیل نکرده بودیم امروز در شرایطی به سر می بردیم که علاوه بر راندمان بالای کاری هزینه های فوق الاشاره را نداشتیم.
قرارداد های مشاوره مهندسی شرکت در شرایطی سر به فلک کشیده اند که بالغ بر ۴۰۰  نفر کارشناس خبره با‌تجربه و آموزش دیده در قسمت های مختلف شرکت کار می کنند و بکلی غیر فعال شده اند. مسئله را مشاور می‌یابد، طرح را مشاور می دهد، نظارت را مشاور می کند و . . .  پس من مهندس چه کره ام. گاهی گزارش مشاور را حتی یک نفر در شرکت مطالعه نمی‌کند. البته جسارت نشود نه به این معنی که نخواهد. در هر صورت به نظر می رسد راهی نداریم جز اینکه مهندسین مان  به صورت تیمی فعال شوند و دست به قلم گردند و این هزینه را نیز به سبد درآمدهای شرکت بازگردانند.
البته در خصوص قراردادهای جدیدی که هر ساله با عناوین تازه به شرکت تحمیل شده اند در فرصتی دیگر بحث خواهیم کرد.
در طرح طبقه بندی قرار بود هر ۴۵۰۰ نفر کارمند و کارگر موجود در شرکت تحت الشعاع قرار بگیرند و علاوه بر چارت موجود چارت خاموشی تعریف شود تا کارکنان شرکتی، قرارداد کار معین و رسمی ها به فراخور زحمتی که می کشند بهره مند شوند. این مهم اتفاق نیافتاد و دلگرمی که می توانست امروز پشوانه مدیریت شرکت باشد توزیع نشد. در هر صورت امروز شرکت اضافه کاری نمی خواهد و افزایش تولید هم ندارد چه باید بکند؟ خوب اگر شرکت را از خودمان بدانیم بایستی ما هم زندگیمان را بر اساس حداقل ها بگذاریم و در شرایط سخت با شرکت هم آوایی کنیم. خوب طبیعتا در یک چنین شرایطی هر که بامش بیش برفش بیشتر یعنی عزیزانی که به هر دلیل حقوقی بیش از میانگین می گیرند بایستی خود را به میانگین نزدیک کنند حتی اگر اضافات آن در دیون ایشان از شرکت قرار می گیرد و کسانی که کمتر از میانگین دریافت می کنند بخش سایرشان کمی افزایش یابد تا با کاهش اضافه کاری و افزایش تولید دچار بحران نشوند.
البته در خصوص خرید ها و ریخت و پاش های همیشگی هم تصمیمات خوبی می توان گرفت که طبیعتا به ذهن هر کسی می رسد که چگونه عمل نماید. آنچه مهم است اینکه در این شرایط بایستی صبر کرد و امیدوار بود که روزهای بهتر در راه است چنانچه در زمان جنگ هم چنان بود و چنین شد.

ادامه دارد …

بافق خبر

۱۸ نظر

 1. محمد می‌گه:

  باسلام ایکاش بازهم به جای عجولانه جواب دادن کمی برسی می کردید چراکه بحث دریافت مطالبات ازواحدها ازقبل انجام شده میتوان برسی کرد چراکه مطالبات بأذوب أهن از۴٧٠میلیارد به ١٠٠میلیارد کاهن یاقته ودرمورد پرداخت به صندوق بازنشستگی کجای أن افتخار است که حق کسی راکه سالیان زیادی زحمت کشیدندندهیم وشرکت طبق دستوروزیرمحترم سؤدد وسال راذخیره کرده ودر سال٩٢نیز که جدیدا مجمع أن برگزارشده ۶٠درصد سود تقسیم شده و٢٧٠میلیارد ازکجا أمده که بدون پرسش توسط فردی که خودش مدیربوده بگوید توسط شرکت پرداخت شده وبحث چارت خاموش ورفع تبعیض بین حقون کارکنان تا حدود خیلی زیاد أجرا شده وتشکیل جلسه برای پیشگیری ازبحران می بأشد چون بعلت رکود بازار حتی بازارداخل نیز سنگ خریداری نمی کند چه برسد به صادرات که شده ١٠دلارتحویل بندر عباس

 2. محمود می‌گه:

  باسلام جناب دکتر اگرمدیران شرکت فکرنکرده بودند بافق نیزبایدهمانند چادرملووخیلی ازواحد ها درپرداخت حقوق چهارماه تاخیر داشت

 3. كارگر می‌گه:

  آقای دکتر تشکر و فقط تشکر به خاطر صحبت های صادقانه و درستتان .آیندگان قضاوت خواهند کرد که چه شخصی از روی دلسوزی سخن می گفت و با دلیل و منطق سخن می گفت و راه حل ارائه می داد و موقاومت می کرد وبه خاطر شهرش فداکاری……

 4. احمد می‌گه:

  متاسفانه بعضی از مدیران بومی طوری عمل می کنند که فکر میکنند همه چیز درست است واز کانال های مختلف استفاده می کنند که این باعث بدبختی مردم با فق شده است خدایش رحمت کند فقط مهندس دهستانی بود که خیلی خوب عمل کرد وهمیشه بر اصفهانی ها مسلط بود پس از ایشان هیچکدام جرات وجسارت اورا نداشتند وحالاهم همه شعار می دهند ودنبال باند بازی وسیاسی کاری هستند

 5. قانعی می‌گه:

  دکتر یار احمدی اون زمانی که از دخیل عباس زارع زاده حمایت کرد وضوش باطل شد.

 6. حسن می‌گه:

  من در مقطع کارشناسی ارشد دانشجوی آقای دکتر یاراحمدی بودم و این سخن ایشان همیشه در گوش من هست که به ما می گفتند چرا خودتان امور فنی استخراج را چرا خودتان در دست نمی گیرید مگر مشاور چه کار برای معدن می کند که شما نمی توانید من با ۲۰ سال سابقه کار واقعا به این حرف ایمان دارم زیرا در این سالها مشاوران فقط کارهایی را برای ما انجام می دادند که مورد در خواست خود ما بود . ریزش دیواره معدن در سال ۹۱ را بیاد آورید …..

 7. محسن می‌گه:

  جناب آقای سیدامین رضوی
  ارزش دکتر یاراحمدی با نوشتن یک مقاله از طرف شما کم نمیشه. . .

 8. حمید می‌گه:

  سلام به همگی
  من کارگر معدن نیستم اما یک بافقی هستم .تا زمانی که پرسنل معدن فقط حقوق خودشان را می بینند وضعیت همین هست که می بینید.مگر آقای عسکری کاری به جز اجرای طرحهای مهندس داشته .آقای یاراحمدی مهندس و همبازی قدیم تا حالا کجا بودی نفست شم منتظر آب گل آلود نشته بودی . برای بافق چه کردی که حالا با منت صحبت میکنی . اگر جسارت و مدیریت داشتی مثل مدیران بومی دیگر با سیاست از بافق حمایت میکردی نه اینکه از زیر بار مسولیت ها شانه خالی نمیکردی .و حالا خود را قیم مردم بدانی عدیدم

 9. بافقی می‌گه:

  سلام
  خدمت مهندس یاراحمدی ودیگر دوستان خواننده .همگی در زمان مدیریت مرحوم دهستانی به عینه شاهد بودیم
  که تحول عظیمی در بحث رونق بافق اتفاق افتاد بعد از ایشان رکودی را دیدیم در حالی که وضع مالی سنگ آهن خیلی عالی بود .آقای دکتر از شما با این سطح تحصیلات سنگ اندازی بعید است چرا ان زمان مقاله ننوشتی سکوت کردی . تا کی با سیاست بازی میخواهید حرف خود را بزنی .حقیقت را بگو.ضعف مدیریت خودر ا قبول کن . قبول کن که نتوانستی آینده خوبی را برای بافق ترسیم کنی .حالا هم که سکوت شکستی با حرفهایی که تمامش را با یه شونه تخم مرغ عوض نمیکنن میخواهی خود را مدیر جلوه دهی .نه عزیزم دیر آمدی .برای زیر سوال کشیدن مدیریت فعلی دیر آمدی .بعد از این همه شلوغ بازیایی که با دارو دسته خود به راه انداختی دیدی که نتوانستی . پس آقای دکتر برو و بذار کسانی که لیاقت بیشتری دارند به مردم خدمت کنند

 10. حسین می‌گه:

  جناب آقای رضوی لطفا جواب دهید مگرقرار نبود سودی از شرکت تا پنج سال از بافق بیرون نرود چرا هم اکنون میلیارد ها ریال پول شرکت را صندوق بالاکشید ومدیر بومی هم حرفی نزد که شاید او راعزل کنند من حرف وسوال دارم ولی شما لطفا بگوئید کدام طرف باد میوزد

 11. علی می‌گه:

  با سلام
  تا زمانی که همه به فکر باند وباند بازی وتخریب یکدیگر باشند ودنبال منفعت طلبی خویش باشند وهرکسی در جایگاه واقعی خود نباشد اوضاع به همین منوال خواهد بود

 12. بیطرف می‌گه:

  آقایان .آقایان عزیزان تاکی مچ گیری وبرهم زن آرامش شهر باید باشد خواهشا یک قدر تحمل وصبر داشته باشید این بحران دوسالی هست که صنایع مارا تهدید میکند و منحصر به این واحد نیست بیاید برای حل مشکل فکر کنید که حیات وزندگی شهر به این صنعت میباشد وخدارا شاهدم که هرکس در این موضوعات ساز گروه ودسته خود را کوک کند مدیون تمامی مردم وبخصوص جوانهای شهر میباشد ودر روز آخرت قطعا جواب گو باید باشد واگر یک غریبه در این پست بود تمامی شماها هیچ حرفی که نه بلکه به به وچه چه هم میکردید قطعا با این کارها به هیچ کجا نخواهید رسید بیاید با هم دست دردست هم دهیم وشهرمان را سروسامان دهیم

 13. شهروند می‌گه:

  با سلام ،شاید یک راه حل اضافه شدن آقای دکتر یاراحمدی به کارگروه پیگیری طرح ها باشد تا با وجود ایشان به عنوان یک فرد بومی ,یک مدیر فنی و یک انسان شریف و دانشگاهی واقعیت برای همگان روشن شود و برای برون رفت از این معضل بزرگ فکری اندیشیده شود.

 14. ایلیا می‌گه:

  آقای دکتر جوگیرشدن وحرف های بی حساب زدن که ناچاربه اصلاحیه تن دان از درجه دانش وتقوای شما بعیدبود خداوندهمه ماراهدایت بفرماید….آمین

 15. حسین زاده می‌گه:

  ایلیا هر کس تورا نشناسد من میشناسمت اقای دکتر قرار نبوده مصاحبشون چاپ شود چند سوال شخصی از ایشان داشتند و قرار نبوده رسانه ای شود ولی شخص مورد نظر رعایت ادب نکرده و گفته های ایشان را رسانه ای کردند بهمین خاطر مجبور شدند اصلاحیه بزنند خدا همگان و به خصوص شما و طرفدارانتان را به راه راست هدایت کند
  شما از ایشان کینه به دل دارید و با پند و اندرز ارام نمی شوید جناب دکتر برای مردم شهر شناخته شده اند و نیاز به قلمفرسائی شما و دیگران نیست شما باید از خدا طلب امرزش کنید البته اگر به قیامتی اعتقاد دارید جناب دکتر جواب شما را نمی دهند چون شما و دیگر بی ادبان در حدی نیستید که ..

 16. یک فرهنگی می‌گه:

  وقت عمل است نه حرف

 17. دستیار می‌گه:

  واقعا خوشحالم که اقای دکتر برخورداری تشریف اوردند

 18. پیر دانای همدان می‌گه:

  با سلام و درود
  اکنون که شرایط بحران در این محیط معدنی را همگان شنیدند موجی از انتقادات و عدم مدیریت صحیح و یا پریشان گویی هایی از این دست ,اکنون شنیده می شود چرا که تنها بعضی افراد و مهندسین و نیرو های رسمی شاید پرداخت حقوق چند میلیونی شان چند روزی به تعویق افتاده است.چرا به شخصیت منتقدین حمله کنیم و با ادبیاتی چندان نا خوشایند بر یکدیگر بتازیم . ما همه اهل یک موطن هستیم .بیاییم دست به دست هم دهیم به مهرو راه حل برون رفت از ین بحران را مطرح کنیم .حمله به سخنان دکتر یار احمدی و انتقاد از آقای عسکری هیچ چیزی را عوض نمیکند .قطعا حذف خودروی شخصی معاونین و کسر کارانه و اضافه کاری و بن کفش و هزینه پاداش فرزندانتان ووووو.در روند قبلی زندگیتان اخلال ایجاد میکند .شکی نیست.ولی باید پذیرفت که تمام نهاد هادهای شهرمان به نوعی از کمکهای این مجتمع معدنی بزرگ همیشه بهره برده اند و اقتصاد شهرستان بافق وابستگی شدیدی به وضعیت اقتصادی این محموعه دارد . وبنده شخصا حتم دارم که عدم صحیح وعدم ارایه راه حل فوری در برون رفت از این بحران صدمه بزرگی به بازار و اقتصاد شهری دارد.جناب آقای یار احمدی این نظراتی که بنده در اظهار نظر شما خواندم به صراحت نمی توان گفت ولی شک ندارم که بعضا شاید نظرات اشخاصی هست که به نوعی اظهار نظر شما مطابق میلشان نبوده و شاید مخالف این نقد شما بوده اند .الا ایحال .باید پذیرفت که آقای عسکری نیز مجموعه قوی از یاران مخالف شما دارند که قطعا اظهاراتشان در اینجا نمود پیدا میکند چنانچه در مدیریت قبلی ,شما نیز یاران و گروه های موافق خود را داشته اید.و اما یک اظهار نظر شخصی که شاید به مذاق خیلی ها خوش نیاید و آن اینکه از کجا وکی میخواهند آقای عسکری این حیف و میل ها وکمکهای چند ده میلیونی به ارگان های شهری و اضافه کاری های غیر مفید وکارانه های غیر منطبق با تولید را پرداخت کنند .باید از یک جایی شروع شود .خود شما زمانی که در معدن بودید همیشه موافق مشاورین بودید .ولی اکنون نه. و این خود نشان می دهد که بعضی اوقات باید با تغییر شرایط خیلی چیزها و هزینه ها تغییر کند .
  به امید اقدام عاجل مدیر معدن جناب آقای عسکری در رفع بجران .و به امید استفاده از مشاورین ارشد (نه فقط مشاورین گرد خود) در رفع بحران .انشاالله .