سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۰۴:۴۴ بعد از ظهر

استاندار یزد در مورد شبهات مطرح شده پیرامون معدن مس علی آباد سکوت را شکست

کد خبر: 6462
تعداد بازدیدکننده: 286
تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۱

استاندار یزد در مورد شبهات مطرح شده پیرامون معدن مس علی آباد سکوت را شکست(۱نظر)

استاندار یزد :چهارسال صبر و سکوت اختیار کردم ولی این بار کاسه صبر لبریز شده است و حقایقی را بازگو می کنم.

 

یزدفردا : استاندار یزد در خصوص مسائل مرتبط با معدن مس علی آباد به شبهات مطرح شده پاسخ داد.

به گزارش یزدفردا ،”محمد رضا فلاح زاده” روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل محیط زیست استان یزد، با اشاره به اینکه در برخی از سایتها و رسانه ها مطالبی خلاف واقع مبنی بر اینکه “زمانی که فلاح زاده استاندار  یزد شد، مجوز معدن مس علی آباد و دره زرشک را صادر کرد”منتشر شده است، اظهار داشت: چهارسال صبر و سکوت اختیار کردم  ولی این بار کاسه صبر لبریز شده است و حقایقی را بازگو می کنم.

وی با اشاره به صدور مجوزصنایع و معادن بزرگ و همچنین واگذاری زمین بیش از ۱۰۰ هکتار در حوزه معدن و صنعت و صدور مجوز زیست محیطی معادن بزرگ و صنایع بزرگ در تهران گفت: اگر  افراد سخنرانی ریاست  محترم جمهوری وقت در دوره اصلاحات در شهرستان تفت را که فرماندار وقت طی  نامه ای به وزیر وقت صنایع  به آن اشاره کرده و  فراهم  کردن ساز و کار معدن مس علی آباد را درخواست کرده است، مطالعه کنند متوجه زمان صدور مجوزهای این معدن می شوند.

استاندار با بیان اینکه اسناد مرتبط با صدور مجوز این معدن در دوره اصلاحات موجود می باشد به برخی از این اسناد از جمله نامه استاندار اسبق به وزیر صنایع و معادن در دوره اصلاحات با موضوع درخواست  شروع عملیات اجرائی و استخراج معدن علی آباد مانند معدن دره زرشک در قالب یک پروژه، نامه فرماندار تفت در آن دوره در خصوص  واگذاری معدن مس دره زرشک به شرکت ملی صنایع مس ایران  و … اشاره کرد و خواستار انتشار این اسناد از طریق سایتها و مطبوعات شد.

وی تصریح کرد:  ۱۱ سال پیش مجوز بهره برداری معدن مس به مدت ۲۰ سال صادر شد.

فلاح زاده افزود : در ۱۱ سال قبل  برای صدور مجور صنایع و معادن نیازی به طرح زیست محیطی نبوده و چند سال اخیر است که قانونگذار ارائه طرح زیست محیطی را برای صدور مجوز سازمان محیط زیست کل کشور ضروری اعلام کرده است.

استاندار یزد با اشاره به ورود  سازمان بازرسی کل کشور به پرونده معدن مس، افزود:  از آقای پورمحمدی درخواست شده است تا با بررسی کامل این پرونده ،  نسبت به آن رسیدگی کرده و موضوع را قطعی کنند.

فلاح زاده  جو سازی برخی با این عنوان که “استاندار یزد مدافع محیط زیست نیست” را یادآور شد و گفت: به لطف خداوند متعال ، کارخانه سیمرغ با آن آلودگی شدیدی که برای شهر  یزد داشت  در همین چند سال اخیر از مکان قبلی منتقل شد و  هم اکنون با سرمایه گزاری در شهرستان مهریز در حال تولید است .

وی افزود: در همین دوره مصوب شد  که  دیگر مجوز ساخت کوره های آجر پزی در دهلیز بین یزد تا اردکان صادر نشود و همچنین  انتقال کارخانه های پرآلاینده ای که در اطراف یزد یا داخل شهر بود مصوب شد که  به جای دیگری منتقل شوند.

فلاح زاده تصویب  طرح جامع کاهش آلایندگی دهلیز مهریز- اردکان در سفر سوم دولت به استان یزد را یادآور شد و تصریح کرد: مدافع صد درصد محیط زیست هستیم  زیرا آب و هوای سالم ؛ مقدماتی ترین نیاز حیاتی بشر و حیات حیوان وحش است ، علاوه بر این مدافع صد درصد صنعت و تولید و اشتغال و تجارت با رعایت جنبه های زیست محیطی هستیم چرا که آئین اسلام و آموزه های دین به این  امور توجه کرده اند.

عالی ترین مقام اجرائی استان در بخش پایانی سخنان خود، گفت: هنوز ناگفته های بسیاری در این خصوص و موارد دیگر وجود دارد که اگر فرصتی پیش آمد آن را بازگو خواهم کرد.

گفتنی است در حین سخنرانی استاندار مدیرکل صنایع استان و راسخی نژاد نیز حضور داشته و در موارد مرتبط با ادارات کل خودمطالب طرح شده را تایید کردند که مجوز واگذاری زمین بیش از ۱۰۰ هکتار در حوزه معدن و صنعت و صدور مجوز زیست محیطی معادن بزرگ و صنایع بزرگ در تهران صادر می شود و استان کمترین نقش را در واگذاری ها دارد