سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۳۶:۲۲ قبل از ظهر

فولاد بافق در راستای هدف دولت گام بردارد

کد خبر: 6501
تعداد بازدیدکننده: 158
تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۳۹۱

همانگونه که مطلعید ایران طبق برنامه‌ریزی های انجام شده قصد دارد تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۰ میلیون تن فولاد خام دست پیدا کند. هدفی که بدون راه‌اندازی فولادهای استانی رسیدن به آن تقریبا غیرممکن است همچنین دیگر قرار نیست طرحهای فولادی استانی توسط بخش خصوصی اجرا شوند (شاید مسئولین امر دیگر نمی خواهند تجربه تلخ واگذاری یکی از هشت طرح فولادی یعنی طرح فولاد بافق را تکرار کنند و شاید هم دیگر طرح ها ، توجیهی چون طرح بافق ندارد تا بخش خصوصی از آن استقبال کند ) و به همین دلیل دولت قصد دارد با استفاده از فاینانس چینی این طرحها را به اجرا درآورد.

هیئت دولت اواسط خرداد امسال اختصاص دو میلیارد و ۱۰۱ میلیون یورو را برای ادامه اجرای هفت طرح فولادی مصوب کرد. این مصوبه بعد از آن اعلام شد که طرحهای فولادی استانی به دلیل کمبود منابع مالی با مشکل ادامه کار مواجه شده بودند.
اگر به روند ساخت فولاد در بافق که قرار است بخش خصوصی زحمت آنرا بکشد ، نیم نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که دولت باید برای رسیدن به هدفش که همان ظرفیت تولید ۵۰ میلیون تن فولاد خام است بر روی همان هفت طرح باقی مانده سرمایه گذاری کند و آنچه به نظر میرسد این است که خریدار فولاد بافق قصد همکاری با دولت در جهت رسیدن به هدفش را ندارد چرا که بعد از گذشت بیش از یکسال از واگذاری طرح مذکور ، عملاً اقدامی که به چشم بیاید انجام نشده است.
شنیده ها حاکی از آن است که مشکلی که تاکنون عنوان می شده عدم واگذاری زمین فولاد بوده که چندی پیش این مشکل نیز مرتفع شده است. حال باید منتظر ماند که بخش خصوصی فارغ از هر دغدغه ای کار خود را با قدرت آغاز نماید.
علی محمد رنجبر

۵ نظر

 1. شهاب می‌گه:

  آنچه که از دور پیداست همه مسئولین کشور و استان و شهرستان دست در دست هم داده اند که بافق پیشرفت نکند . به قول معروف کار از خدا و پیغمبر گذشته است مگر حضرت ابوالفضل (ع) کاری بکند .

 2. مهدی می‌گه:

  ایم فولاد مجوز محیط زیست ندارد

  کار غیر قانونی دولته یعنی تا اینجا هم که رسیده از مجوزهای عمومی دولتی استفاده شده حالا که به اخش خصوصی دادن تا بهونه ای باشه برای انجام ندادنش.

  از اول قصد زدن فولاد در بافق را نداشتند و هنوز ندارند همه ما سرکاریم

 3. __--در پناه حق__--Aliugd1@gmail-yahoo می‌گه:

  اخرش درس میشه صبر داشته باش….

 4. رنجبر می‌گه:

  باید از طریق اقای زارعزاده نماینده محترم مجلس پی گیری بشه

  همه جای دنیا پولهای خرد را جمع میکنن کار خونه راه میندازن کشور ما طرح فولاد بافق را میفروشن خرد خرد میدن مردمم

 5. شمع بي زبان می‌گه:

  سلام
  جراهیچ خبری در مورد شروع بکارمجد فولاد بافق نمیشه
  چرا اقای دخیلعباس نماینده محترم ما به ما هیچ خبر خوشی نمیدن