یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۲۱:۰۱ قبل از ظهر

وقتی روز اهداء خون در بافق معنایی ندارد!!!

کد خبر: 6561
تعداد بازدیدکننده: 172
تاریخ: ۱۲ مرداد ۱۳۹۱

چند روز پیش دوست عزیزم آقای احمد برزگری مطلبی با عنوان«نقشه راه ایران برای بافق چیست؟»نوشته و از نداشته های بافق که کم نیستند گفته بود و چه زیبا هم گفته بود ولی می خواهم به دوستم بگوییم آنهایی را که نداریم از روز اول نداشتیم اینکه کارخانه های جوار معدنی نداریم ،حوزه انتخابیه عادلانه نداریم، نماینده بافقی نداریم، مدیر کل نداریم، جاده دوبانده نداریم ،گاز شهری نداریم، فاضلاب شهری نداریم و…از روز اول نداشتیم و فقط درد الان ،ایجاد نشدن آنهاست و اینکه چرا پیگیرهای مردم و مسئولین هم به نتایج رضایت بخشی نرسیده است .ولی من درد دلم از آن چیزهایی است که داشتیم و حالا نداریم و باز برای داشتنشان باید پیگری کنیم .

روز ۹مرداد ۹۱هم گذشت اگر تقویم را ورق زده باشید و روی برگه ۹مرداد دقت کرده باشید روزی است بنام اهداء خون. البته اگر تقویم اختصاصی برای بافق چاپ شود باید ۹مرداد راسفید بگذارند چون تقریبا یک سال و نیم است که اهداء خون برای بافقی ها معنایی ندارد یعنی حق اهدا خون را ندارند.

 هرچند پس از سالها که بیمارستان و جمعیت هلال احمر بافق با هر زحمت و مشقتی سعی داشتند این امر را دربافق دایر دایر نگه دارند و خدماتی به مردم بافق ارائه بدهند ولی تمام این همکاری ها وکمک ها به سازمان انتقال خون مثمر ثمر نیفتاد و سازمان انتقال خون علی رغم تمام این همکاری های بی چشم داشت تصمیم به تعطیلی خون گیری در بافق را گرفت و به بهانه های واهی اهداء خون در بافق تعطیل شد.

 آمدن روز اهداء خون بهانه ای شد تا پای صحبت بعضی از مسئولین آگاه و پیگر بافقی در این خصوص بنشینم .بندگان خدا آن طور که مشخص است پیگیرهایی هم کرده اند ولی تاکنون نتواستند سازمان انتقال خون را متقاعد کنند .وقتی پیگیر علت آن شدم دیدم دو روایت مطرح است :روایت اول که بعضا در کوچه و خیابان به گوش می رسد این است که می گویند خون اهدایی که از بافق به استان می رود اندکی از درجه استاندارد سلامت پایین تر است .که اگر واقعا این باعث تعطیل شدن خون گیری در بافق شده است باید یک علامت سوال بزرگ جلو عملکرد مسئولان سلامت استان گذاشت . که این چنین به راحتی با پاک کردن صورت مسئله یک مسئله را حل      می کنند آنهم مسئله مهم سلامت انسان ها . یعنی با فرض درست بودن این مسئله اگر از مردم بافق خون گیری نشود و آمار آنها به حساب نیاید درجه سلامت استان استاندارد است و مریض ها به لطف تلاش آنها بهبودی یافته است و اگر معضل و مشکلی سلامت بافقی ها را تهدید می کند شناخته شده و بر طرف گردیده است .خلاصه از مسئولین محترم سلامت استان و شهرستان خواهشمند است باشفاف سازی در این خصوص صحت یا رد این شایعه را معلوم کنند.منتظر پاسخ این عزیزان هستیم .

 اما روایت دوم این است که آقای دکتر خدایی رئیس سازمان انتقال خون استان یزد فرموده اند که ما خون مورد نیاز استان را در خود شهر یزد تامین می کنیم و نیازی به پایگاه در بافق نیست حال سوال من از ایشان این است که چگونه اردکان،ابرکوه،مهریزدارای پایگاه است و فقط به خون بافق نیازی نیست .ثانیا اثرات مفیدی که اهداء خون در سلامت هر فردی دارد و از مردم بافق دریغ شده است چگونه باید به مردم بافق برسد .ثالثا مگر خود شما پیوسته تبلیغاتی در خصوص اهدا هرچه بیشتر خون نمی کنید؟ پس حالا در مورد بافق این تبلیغات صدق نمی کند ؟حتما این ضرب المثل هم که می گوید کار نیکو کردن از پر کردن است نیز در خصوص مردم بافق تعبیر نشده و از این ثواب و کار خیر که رابطه مستقیم با سلامت آنها دارد باز مانده اند .

احسان مراددشتی

۷ نظر

 1. بافقي می‌گه:

  احسنت آقا احسان مورد مهمی را که به سلامتی عمومیت بافقی ها اشاره دارد رو بیان کردی . به شخصه اینجور که فهمیدم به علت اینکه ما در جوار معادن هسته ای هستیم خون مارا نمیگیرن.پس سلامتی همه بافقی ها در خطره

 2. علی رضا می‌گه:

  سلام/ بطور حتم باید با مسئولین کشوری تماس و این موضوع که شعارها درست است یا عملکردها را پرسیداز یک سو می گویند به خون و پلاکت وغیره نیاز است و از سوی دیگر در بافق …

 3. احمد می‌گه:

  شاید اینفعه می خواهند پس از آوازه ای که از بد آب و هوایی بافق در طول دهها سال ایجاد کرده اند ، حالا سلامت منطقه بافق را زیر سوال ببرند تا شاهد فرار سرمایه گذاران از آن باشند .

 4. بهار می‌گه:

  اگه مسولین ریگی در کفش ندارند جواب سوال آقا احسان رو بدند تا مردم نگران نباشند

 5. رضا می‌گه:

  وقتی که مسئو لان استان نمی خواهند برای مسئله به این کوچکی
  کاری کنند چه توقعی می توان برای پیشرفت از آنان داشت

 6. محمود می‌گه:

  قابل توجه مسئولین بافقی(مدافعان حقوق مرکزاستان در بافق).پاسخگو باشید!!!

 7. حسین می‌گه:

  می خواستم جهت اهدا خون برای هم میهنانم در استان آذربایجان شرقی شرکت کنم که دیدم شهرستان بافق جز شهرستانهایی که پایگاه انتقال خون دارند نیست و خیلی ناراحت شدم و باید به خاطر همدردی با مردم زلزله زده برای اهدا خون به یزد رفت واقعا متاسفم