پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۱۶:۴۵ قبل از ظهر

رستمی اولین مدال ایران در المپیک را صید کرد

کد خبر: 6687
تعداد بازدیدکننده: 105
تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۱

در رقابت های وزن ۸۵ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری؛
رستمی اولین مدال ایران در المپیک را صید کرد
رستمی:طلا حق من بود/مردم برنزم را قبول کنند+تصاویر وحاشیه‌ها
۰۰:۳۴
وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های دسته ۸۵ کیلوی وزنه‌برداری المپیک ۲۰۱۲ لندن سوم شد.
به گزارش جهان، با آغاز رقابت‌های وزنه برداری دسته ۸۵ کیلو امشب دو نماینده ایران به مصاف ۸ وزنه بردار دیگر در گروه A رفتند.

در همان ابتدای کار و در حرکات یکضرب سهراب مرادی ۳ بار در مهار وزنه ۱۶۶ کیلویی رقابت‌ها ناکام ماند و از دور رقابت‌ها کنار رفت. وی از مصدومیت کشاله پا رنج می برد.

وی در سال ۲۰۱۲ و در رقابت‌های قهرمانی آسیا کره جنوبی با رکورد مجموع ۳۸۸ کیلوگرم (۱۷۲ در یکضرب و ۲۱۶ کیلوگرم) قهرمان شده بود.

در ادامه این رقابت کیانوش رستمی دیگر وزنه بردار دسته ۸۵ کیلویی کشورمان در انتخاب اول خود وزنه ۱۷۱ کیلویی را بالای سر برد. وی در ادامه وزنه ۱۷۴ کیلویی را انتخاب کرد اما این بار مقابل این وزنه ناکام بود. رستمی بلافاصله برای بلند کردن این وزنه وارد شد که دوباره در مهار آن ناکام ماند تا به این ترتیب در حرکات یکضرب با ۱۷۱ کیلو به کار خود خاتمه دهد. وی در این دسته پنجم شد.

در حرکات یکضرب لو از چین با مهار وزنه ۱۷۸ کیلویی اول شد و وزنه‌برداران روسیه و لهستان دوم و سوم شدند. این وزنه بردار در حرکات دوضرب ۳ بار در مهار وزنه ۲۰۵ کیلویی ناکام بود تا از دور رقابت‌ها حذف شود.

در ادامه و در حرکات دوضرب رستمی کار خود را با مهار موفق وزنه ۲۰۹ کیلویی آغاز کرد تا با توجه به حذف وزنه بردار چینی، امید برای کسب مدال توسط کیانوش به کاروان وزنه برداری کشورمان بیشتر شود، اما برای دومین حرکت خود وزنه ۲۱۴ کیلویی را انداخت تا کار به حرکت سوم بکشد.

در حرکت سوم نیز رستمی باز هم ناموفق بود تا با مجموع ۳۸۰ کیلو پس از وزنه برداران لهستان و روسیه سوم شود.

وزنه‌بردار ۸۵ کیلوی ایران و صاحب مدال برنز گفت: در رقابتی که انجام شد مدال طلا و قهرمانی المپیک حق من بود.

رستمی: طلا حق من بود/ مردم برنزم را قبول کنند

کیانوش رستمی پس از کسب صاحب مدال برنز المپیک گفت: در رقابتی که انجام شد مدال طلا و قهرمانی المپیک حق من بود.

به گزارش فارس، وزنه‌بردار ۸۵ کیلوی ایران پس از کسب عنوان سومی در المپیک در نشست خبری اظهار داشت: خوشحالم مدال برنز را کسب کردم اما حق من طلا بود.

وی ادامه داد: استرس باعث شد از خوش‌رنگ‌ترین مدال المپیک محروم شوم با این حال خوشحالم که دست خالی برنمی‌گردم و توانستم دل مردم را شاد کنم.

این وزنه بردار در خصوص اینکه همه چیز در پایان رقابت‌های یک ضرب مشخص شد ادامه داد: در وزنه‌برداری که یک رشته رکوردی است تا آخرین لحظه هیچ چیز مشخص نیست. من بارها در تمرین به راحتی وزنه‌های ۲۱۴ و چند بار هم ۲۲۰ کیلو را بلند کرده بودم اما این بار استرس اجازه نداد به رکوردهایم برسم.

رستمی یادآور شد: با این تفاسیر برای المپیک بعدی تلاش می‌کنم و امیدوارم با تلاش بیشتر بتوانم مدال خوش‌رنگ‌تری را کسب کنم.

وی در پایان گفت: جمعیت زیاد حاضر در سالن هم به نوعی استرس‌زا بود و هم از سویی جالب و حالت به خصوصی را امشب تجربه کردم.

عضو تیم ملی وزنه برداری همچنین خاطرنشان کرد: همین که مردم ایران و همشهریانم در کرمانشاه از کسب نتیجه‌ای که به دست آمد، خوشحالند، برای من کافیست و من را خوشحال می‌کند اما دوست داشتم مدال طلای المپیک را کسب کنم که این اتفاق نیفتاد. مردم از من این مدال را قبول کنند.

وی در مورد انتخاب وزنه‌ها گفت: می‌خواستم آسیب‌دیدگی‌ام تشدید نشود اما در شرایطی که پیش آمد مجبور شدم در انتخاب‌های آخرم وزنه‌‌های سنگین‌تری را بالای سر ببرم و همین کارم را سخت کرد.

رستمی در پایان گفت: سعی کردم بهترین نتیجه را در المپیک به دست بیاورم که این امر محقق نشد.

رضازاده: رستمی خیلی مفت طلا را از دست داد

رئیس فدراسیون وزنه برداری گفت:‌ کیانوش رستمی با مهار وزنه ۲۱۴ کیلوگرم قطعا مدال طلا را می‌گرفت و خیلی مفت این مدال را از دست داد.

حسین رضازاده در خصوص عملکرد امشب وزنه برداران کشورمان گفت: المپیک همین طور است. ۵ نفر از جمله رکورددار جهان و قهرمان المپیک اوت شدند و رقابت خیلی میلیمتری دنبال شد.

وی ادامه داد: کیانوش خیلی مفت طلا را از دست داد و این در حالی بود که اگر طی ۲ بار فرصتی که داشت وزنه ۲۱۴ کیلویی را بلند می کرد مدال طلایش با اختلاف وزنی که داشت قطعی بود. هرچند که مدال برنز هم خوب است.

رضازاده یادآور شد: جو المپیک با همه رقابت‌ها تفاوت دارد و این رشته یک رشته رکوردی است و باعث می‌شود تا نتوان نتیجه را پیش بینی کرد. رستمی خودش هم می دانست که اگر وزنه ۲۱۴ کیلویی را بلند کند مدال طلا را می گیرد.

وی در خصوص عملکرد سهراب مرادی گفت: سهراب استرس داشت و بغل پایش هم درد می کرد. این موضوع را در حین زدن ضربه‌ها به ما گفت و اعلام کرد که پایش در هنگام بلند کردن وزنه صدا می‌دهد.

رئیس فدراسیون وزنه برداری در مورد هدایت (کوچ) کوروش باقری تصریح کرد: کوروش بهترین وزنه ها را انتخاب کرد و اگر کیانوش قدر فرصت‌ها را می‌دانست سرنوشت جور دیگری رقم می‌خورد. برای یکضرب هم کیانوش با ۱۷۱ کیلو آغاز کرد که وزنه خوبی بود و برای اینکه عقب نیافتد مجبور بود وزنه ۱۷۴ کیلویی را انتخاب کند.

وی در خصوص رقابت سایر وزنه برداران گفت: فرداشب محمدپور کار خود را آغاز می‌کند که امیدوارم موفق باشد. البته مدال اول کاروان ایران توسط وزنه برداری به دست آمد و امیدوارم در شب‌های آینده هم وزنه برداران در کنار کشتی گیران و تکواندوکاران به مدال های بیشتری برسند.

حاشیه های مسابقات دسته ۸۵ کیلو
وزنه برداری

در حالی رقابت‌های دسته ۸۵ کیلوی وزنه‌برداری آغاز شد که مسئولان ورزش ایران از جمله بهرام افشارزاده، هادی ساعی، امیر خادم و سایر وزنه‌برداران کاروان ایران در ضلع جنوبی ورزشگاه اگسل مستقر شده و از این جایگاه به تشویق نماینده ایران می‌پرداختند.

*در این بین حضور بهداد سلیمی قوی‌ترین مرد جهان که برای ایجاد انگیزه به سالن رقابت آمده بود نیز جالب بود.

* در حرکت دوم دو ضرب گوینده ورزشگاه به اشتباه رستمی را برای حضور روی تخته اعلام کرد و این در صورتی بود که باید وزنه‌بردار لهستانی برای مهار وزنه می‌آمد که پس از متوجه شدن این اشتباه ابتدا نماینده لهستان و سپس رستمی به روی تخته آمدند.

*کیانوش رستمی با شعار یا زهرا کارش را آغاز کرد و نکته قابل توجه فریادهای بلند یاعلی حسین رضازاده در زمانی بود که رستمی وزنه‌هایش را بالای سر برد.

* جو استادیوم اگسل کاملاً به سود کیانوش رستمی بود و علاقه‌مندان به وزنه‌برداری و ایرانی‌های حاضر در سالن با شور و هیجان خاصی این رقابت‌ها را دنبال می‌کردند.

* پس از پایان این مسابقه حسرت ایرانی‌ها زمانی بیشتر بود که آنها اعتقاد داشتند اگر رستمی در حرکات یک ضرب منسجم‌تر عمل می‌کرد می‌توانست کاروان ایران را صاحب طلا کند.