پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۰:۵۱ قبل از ظهر

عدالت آهنی

کد خبر: 6718
تعداد بازدیدکننده: 136
تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۱

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۱۵/۵/۹۱ شماره روزنامه ۲۷۰۷
نکته
عدالت آهنی
محمدصادق جنان صفت
توزیع امکانات مادی سرزمین پربرکت ایران میان شهروندان بردبار آن، ضروری، منطقی، عقلایی و عادلانه است. به همین دلیل است که از زمان تاسیس دولت مدرن در ایران ده‌ها دولت مستقر درباره این کار حرف زده و اقدام کرده‌اند
.

اما فقدان سازوکار کارآمد از یک طرف و شعارزدگی از سوی دیگر موجب شده است، اکثریت طرح‌های عادلانه اعلام و اجرا شده به جایی نرسد و اتلاف منابع به اضافه ناامیدی از اجرای عدالت را به دنبال داشته باشد. یکی از این طرح‌ها که از سال ۱۳۸۴ کلید خورده و پس از گذشت هفت سال به نتیجه نرسیده است «اجرای هشت طرح فولادی در هشت استان کشور» با هدف عدالت صنعتی بود.
این ۸ طرح قرار بود در قائنات، بافق، شادگان، میانه، نیریز، بافت، سبزوار و چهارمحال و بختیاری تاسیس شوند که پس از گذشت این همه سال‌ به جایی نرسیده است. «عدالت آهنی» که قرار بود در این شهرهای محروم شغل و درآمد و سرمایه‌گذاری ایجاد کند به دلیل ناکارآمدی در مطالعات جانمایی، فقدان سرمایه مالی و… به جایی نرسیده است تا شهروندان این مناطق به واژه عدالت با تردید نگاه کرده و این مقوله شریف جایگاهش را از دست دهد. آیا پس از وزیران – اسبق- و سابق صنعت، وزیر امروزی علاقه‌مند به اجرای این طرح‌ها خواهد بود؟؟؟؟

۳ نظر

 1. soltan1400-خبرگزاری کارخانجات بافق می‌گه:

  آغاز بارگیری سنگ آهن از معدن چغارت توسط ناوگان باری راه آهن شرق

  (۱۴/۰۵/۱۳۹۱-۰۹:۰۰) مدیرکل راه آهن شرق از بارگیری سنگ آهن در ایستگاه بیشه در خبر داد.

  به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محمد پور فخری با اعلام این خبر گفت : با توجه به پتانسیل بالای بار در این ناحیه در خصوص شناسایی چشمه های بار و جذب مشتریان جدید مقرر شد به صورت مقدماتی ۱۰۰ هزار تن تولیدات سنگ آهن معدن چغارت توسط کامیون از معدن حمل و در ایستگاه راه آهن بیشه در دپو شود که در ادامه توسط واگن های لبه بلند، بارگیری و به مقصد بندر عباس حمل گردد که در این راستا اولین محموله با بارگیری تعداد ۳۰ واگن انجام و به بندر عباس حمل شد.

  مدیرکل راه آهن شرق با اشاره به عملکرد این اداره کل در چهار ماه نخست سال جاری نیز اظهار داشت: طی این مدت میزان بار خالص حمل شده ۶۲۴ میلیون ۱۲۳ هزار و ۷۳۰ تن کیلومتر و سنگ آهن حمل شده نیز ۵۲۸ هزار و ۱۴۴ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد سه برابری داشته است.

  پور فخری میزان حمل سیمان صادراتی به کشورهای آسیای میانه از ایستگاه تربت حیدریه را ۵۶ هزار و ۸۸۵ تن و میزان زغال سنگ حمل شده از معدن پروده طبس را ۷ هزار و ۴۸۰ تن اعلام و خاطرنشان کرد: تناژ حمل شده سیمان صادراتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد و ذغال سنگ ۲۰ درصد رشد داشته است.

 2. مهدی می‌گه:

  بد بختانه دوباره بین این هشت طرح فولادی ، وضعیت فولاد بافق نوبره

 3. دخیل می‌گه:

  آقای دخیل عباس که قبل از انتخابات می گفتند این بنده خدا همشهری من است و مسئله را حل می کنند
  کجایند؟؟؟دنبال چه کارند؟
  سیاسی بازی یا فعالیت در عرصه ها و شهرهای دیگر