یکشنبه ۶ام فروردین ۱۳۹۶ ۰۹:۴۹:۱۲ بعد از ظهر

پیامبر رئوف و عمل کننده به وعده بود، ما چطور؟

کد خبر: 678
تعداد بازدیدکننده: 139
تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۳۹۰

خداوند متعال در آیه ۱۲۸ سوره مبارکه توبه می فرماید:

« لَقَدْ جَاءکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ »

رسولى از خود شما به سویتان آمد که رنجهاى شما بر او سخت است ، و اصرار به هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان می باشد .

میگویند آرزوی پیامبر این بود که مسلمانان سوره یس را حفظ کنند . پیامبری که احترام به حقوق فردی و اجتماعی مسلمانان را در طول ۲۳ سال به مردم آموخت  و خود عملا آنرا رعایت میکرد ، لازمه داشتن ایمان کامل را عمل به وعده و وفای به عهد می داند و می فرماید: کسی که به خدا و روز قیامت ایمان دارد، باید به وعده خود عمل کند . (اصول کافی باب خلف وعده )

ابن شهر آشوب می نویسد: در یکی از آن روزهای حزن آلود که پیامبر صلی الله علیه وآله حال خوبی نداشت، به کمک حضرت ابوتراب علی علیه السلام و فضل بن عباس به میان مردم آمده و فرمود: ای مردم! وقت رحلت من فرا رسیده است، اگر به کسی وعده ای داده ام بیاید و به من بگوید تا به وعده ام عمل نمایم و اگر به کسی بدهکارم، آن را به من خبر دهد . در این حال مردی از میان حاضرین بلند شده و گفت: یا رسول الله! من پیش شما وعده ای دارم، هنگامی که می خواستم ازدواج کنم به من وعده دادید که مبلغی یاری نمایید! پیامبرصلی الله علیه وآله به فضل بن عباس فرمود: مبلغی را که او می گوید برایش بپردازید .

سر و زر و دل و جانم فدای آن یاری        که حق صحبت و عهد و وفا نگه دارد

حضرت فاطمه علیها السلام در فراق پدر گاهی خود را چنین تسلی می داد: (بیت الاحزان ص ۱۱۸ )

«[پدر جان!] بعد از تو دیگر در زندگی خیر و امیدی نیست، گریه من بخاطر بیم از طولانی شدن عمرم [بعد از تو] می باشد .»

امروز را تسلیت می گوئیم که مصادف است با شهادت پیامبر اسلام حضرت محمد ابن عبدالله (ص) و همچنین شهادت مظلومانه امام غریب حضرت حسن ابن علی (ع) ، که از غدیر ۷۰ روزی گذشته است و تا فاطمیه ۷۰ و چند روزی باقیست .

انشالله که در مسیر پیروی از ایشان بتوانیم به وعده هایمان عمل و البته مهربانتر باشیم.

 

محمد مهدی علیزاده فلاح