جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۲۱:۲۰ قبل از ظهر

معرفی هیات امناء امامزاده عبدالله(ع) بافق در آینده ای نزدیک

کد خبر: 690
تعداد بازدیدکننده: 263
تاریخ: ۰۲ بهمن ۱۳۹۰

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه بافق  به مناسبت هفته وقف در گفتگوی اختصاصی با خبر نگار «بافق فردا» با اشاره به تنوع موضوعات وقفی شهرستان بافق گفت: ۱۰۱متولی وقف داریم و کل موقوفات ۶۷۵ مورد به تفکیک شامل۱۰۲موردغیرمتصرفی و ۵۷۳متصرفی است و کل رقبات۲۲۹۰ مورد که۴۱۸غیرمتصرفی و ۱۸۷۲متصرفی است. لازم به توضیح است بیشترین فراوانی نیات واقفین دررابطه با تعزیه و عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) است و نیاتی همچون؛ مسایل اجتماعی۱۳مورد، قرآن و ترویج آن۲۱مورد،موضوعات بهداشتی ازجمله حمام و مخارج متفرقه۳۳مورد،روزه و نماز و  هزینه مساجد علوم دینی و طلاب۱۹ مورد و سایر موضوعات نیز وجود دارد
وی  تصریح کرد: تعداد۴۵زن نیز به عنوان واقف در اسناد این اداره موجوداست که در نوع خود جالب توجه است و نشان از مساعدت و مشارکت زنان در گذشته در امور خیریه ای چون؛ روضه خوانی ائمه اطهار و حضرت زهرا و طبخ آش در مناسبت‌ها و سایر موارد دارد.
حجت الاسلام محمدعلی فلاح در بیان مهمترین اولویت های کاریش در اداره اوقاف بافق در آینده اظهارکرد:آماده سازی اطلاعات موقوفات شهرستان بافق در سامانه جامع اطلاعات وقفیات کشور با توجه به عقب بودن از برنامه، که با انجام این مورد تمام اطلاعات وقفیات با موضوع و سرفصل ثبت و برنامه ریزی می شود. وی تشریح کرد: به عنوان مثال؛ وقف اذان امامزاده عبدالله با همین عنوان در سامانه ثبت شده و بایستی در همین راستا نیز هزینه شود.وی از جمله مشکلات اداره اوقاف بافق را کمبود نیرو بویژه نیروی متخصص و حقوقی عنوان کرد و ادامه داد تدابیری در این خصوص اتخاذ گردیده است.
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه بافق در باب بروز نمودن و اقدامات حقوقی جهت رد تصرف برخی از موقوفات گفت: بسیاری از وقفیات در گذشته در زمان قاجار و پهلوی با زد و بندهایی از حالت وقف خارج شده که از طریق اطلاعات شهروندان به اداره گزارش شده، درصدد هستیم پس از بررسی اقدام  لازم معمول شود که مواردی هم در دست اقدام هست که از جمله یک مورد خارج از استان در کرمان هست که زمین مزروعی و مشجرپسته و دارای ارزش بالایی است و در این خصوص اقدام شد است.
فلاح در باب بروزشدن موقوفات با اشاره به مشکلات حقوقی و شرعی در مسیر گفت: برخی موقوفات با گذشت زمان مانند آب انبارها فاقد کارایی مناسب شده که با نظر مراجع و استفتاء در جهت بهره برداری جدیدمثلا خریدآبسردکن و نصب در مساجد و مدارس بایستی اقدام شود و در برخی موارد هم باید روال حقوقی یا تغییر کاربری از مجاری قانونی طی شود.
وی یادآور شد: در موضوع وقفیات بعضا افراط و تفریط وجود دارد به نحوی که برخی از نزدیک شدن و حتی اجاره وقفیات اکراه دارند و بهره بردای از موقوفات را امری ناپسند می دانند که اعلام می

کنیم اگر تجاوزی صورت نگیرد و بطور معمول با در نظر گرفتن قانون، شرع و طبق ضوابط اوقاف بر اساس مزایده‌ها این موضوع انجام شود هیچ اشکال شرعی ندارد.
وی ادامه داد: برخی نیز با این توجیه که زمین های مزروعی فاقد کارایی و عایدات شده خودسرانه اقدام به تغییر کاربری به انبار یا تجاری و غیره می کنند یا قصد این کار را دارند که بایستی به اداره اوقاف مراجعه کنند وگرنه طبق قانون مصوب سال ۷۶ اعیانی به موقوفه تعلق می‌گیرد.
وی در مورد برنامه های هفته وقف در بافق بیان کرد: تشکیل جلسه کارگروه وقف شهرستان با حضورامام جمعه و فرماندار بافق و مسئولین میراث فرهنگی و شهرداری برای نخستین باردر شهرستان، غبارروبی و عطرافشانی امامزاده عبدالله و قبورمطهرشهداء ،نمایشگاه وقف در شهرستان، غرفه نمایش امامزاده بافق در نمایشگاه یزد در محل امامزاده سیدجعفر(ع) و گرامیداشت شهادت حضرت رسول(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و قرائت زیارتنامه و دیگربرنامه های فرهنگی را خواهیم داشت.
حجت الاسلام فلاح در زمینه نصب تابلو نوشته موقوفات توضیح داد: در صدد تهیه تابلو متحدالشکل برای موقوفات هستیم که موضوعاتی چون نام وارث، موضوع وقف و نیت واقفین نوشته شود و تابلو زیبایی نیز در ورودی شهر برای خوش آمدگویی به مسافرین و  زوارآستان امامزاده بافق نصب خواهدشد.
این مقام مسئول با تاکید به اهمیت مذهبی و تاریخی امامزاده بافق خاطرنشان کرد: بقعه امامزاده عبدالله بافق سومین بقعه متبرک شاخص استان است و در کشور نیز از بقاع شاخص است و برنامه داریم در زمینه فرهنگی مرکز فرهنگی قرآنی امامزاده را به زودی معرفی کنیم و در بخش عمرانی هم طرح جامع امامزاده تصویب شده و صحن جدید در دست ساخت است که در مرحله اول ساخت کتابخانه، سرویس بهداشتی و  شوفاژخانه انجام و در مراحل بعد احداث صحن جدیدشهداء و رواق سرپوشیده و غیره را خواهیم داشت و هماهنگی هایی نیز با شهرداری و شواری شهر در باب طرح ترافیکی داشته ایم.
وی ادامه داد: در تعیین هیئت امناء امامزاده عبدالله(ع) بافق سعی شده بر اساس دستورالعمل اداره اوقاف و امور خیریه کل، از افراد دارای تخصص متنوع و مورد اعتماد مردم استفاده شود که این امر در حال انجام است و بزودی به مردم معرفی خواهند شد.
امیررضا زارع خورمیزی ناظر طرحهای عمرانی اداره اوقاف و امورخیریه بافق نیز در حاشیه این نشست به بیان گزارشی از برنامه های عمرانی آتی طرح جامع امامزاده بافق پرداخت و مساحت بخش اول این طرح را۱۲۶۰مترمربع عنوان کرد که در مرحله اول شوفاژخانه، کتابخانه و سرویس های بهداشتی ایجاد و در بخشهای بعدی نیز رواق مسقف و صحن جدید و بخش تجاری احداث خواهد شد.