چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۴:۰۵ بعد از ظهر

آخرین اخبار زلزله؛ پس لرزه ۴.۷ ریشتری در ورزقان/ وزیر بهداشت ایران: ۳۰۶ نفر کشته شدند، ۳۰۳۷ نفر مجروح

کد خبر: 7224
تعداد بازدیدکننده: 150
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

۶۰ ساعت پس از زلزله ۶٫۲ و ۶ ریشتری در اهر و ورزقان و تجربه شدن چندین پس لرزه، امروز صبح هم دوباره پس لرزه ۴٫۷ ریشتری در عمق ۴ کیلومتری زمین در ورزقان اتفاق افتاد.

به گزارش پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه(شفقنا) به نقل از منابع خبری ایران، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کل فوتی‌های ناشی از زلزله روز شنبه در اهر، هریس و ورزقان را ۳۰۶ مورد عنوان کرد.

زلزله های دو روز پیش (شنبه عصر)  در استان آذربایجان شرقی در شهرهای ورزقان،هریس و اهر رخ داد.

مرضیه وحید دستجردی که در آغاز جلسه علنی صبح امروز مجلس در خصوص نحوه امدادرسانی به زلزله‌زدگان به نمایندگان گزارش می‌داد، کل تعداد مصدومین زلزله را سه هزار و ۳۷ مورد عنوان کرد.

به گفته او از میان کل مصدومین دو هزار و ۱۱ نفر به طور سرپایی مداوا شدند، ۲۱۹ مورد زن و کودک در بیمارستان فوت کردند و ۴۹ مورد نیز فوتی مذکر در بیمارستان‌ها داشتیم که روی هم رفته ۲۶۸ مورد فوتی در بیمارستان‌ها را شاهد بودیم. با توجه به اینکه تعدادی از زلزله‌زدگان در سر صحنه فوت شده بودند روی هم رفته کل آمار فوتی‌ها ۳۰۶ مورد بوده است.

دستجردی با بیان اینکه روی هم رفته ۳۰۰ هزار نفر در معرض مصیبت زلزله قرار گرفتند، گفت: شهرستان ورزقان بیش از ۸۳ هزار نفر جمعیت، شهرستان اهر با سه هزار و ۷۳ کیلومتر بیش از ۱۴۷ هزار نفر و شهرستان هریس با دو هزار و ۳۷۷ کیلومتر روی هم رفته جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهند که در معرض این مصییت قرار گرفتند.

 

گسل اهر ۵۰ سال فعالیتی نداشت

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه گسل اهر ۵۰ سال فعالیتی نداشته است، گفت: خوشبختانه این زمین‌لرزه به تاسیسات زیربنایی منطقه آسیبی نرسانده است.

حسین قدمی در پاسخ به این سوال که امیدی برای نجات افرادی که در زیر آوار‌ها مدفون شده‌اند وجود دارد، گفت: ۵ ساعت اول پس از وقوع حادثه به عنوان زمان طلایی محسوب می‌شود و هرچقدر از این ساعت بگذریم احتمال افزایش فوت مدفون شدگان زیر آوارها وجود دارد.

به گفته قدمی این ساعت بر اساس آمارهای بین‌المللی به دست آمده است.

وی در مورد برخی انتقادات در مورد طولانی شدن زمان حضور امدادگران آنرا نپذیرفت و گفت: جمعیت هلال احمر و همچنین اورژانس کشور اقدامات خوب و موثری در پوشش هرچه سریعتر زلزله زدگان انجام داده‌اند به گونه‌ای که جمعیت هلال احمر ایران پس از اعلام وقوع زلزله دو فروند بالگرد را از تهران برای اعزام هرچه سریعتر تیم‌های ارزیاب به منطقه اعزام کرد و علاوه بر آن تعداد ۶۷ دستگاه آمبولانس در محل حادثه حضور داشت.

به گفته وی اورژانس کشور نیز علاوه بر استقرار ۹۱ تیم اورژانسی، ۲۲۰ دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس برای انتقال مجروحان در محل حادثه داشت.

تخریب ۱۱۵ روستا تا ۶۰ درصد

قدمی همچنین در مورد میزان خسارت‌های وارده ناشی از وقوع زلزله گفت: بر اساس آمارهای اولیه حدود ۱۱۵ روستا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد تخریب شده‌ است البته تخریب برخی از این روستاها را به دلیل بافت فرسوده و نامقاوم خشت و گل باید صد در صد حساب کنیم.