چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۴۰:۵۵ بعد از ظهر

استقبال مهمان‌پرست از پیشنهاد مرسی

کد خبر: 7512
تعداد بازدیدکننده: 130
تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۱

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که رییس‌جمهور در حاشیه نشست مکه دیدار‌ها و ملاقات‌های بسیار خوبی انجام داد، از پیشنهاد محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر مبنی بر شکل‌گیری گروه تماس متشکل از ایران، ترکیه، عربستان و مصر برای حل همه بحران‌هایی که در منطقه در حال وقوع است از جمله سوریه استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، رامین مهمان‌پرست، دستیار ویژه وزیر خارجه ایران گفت: این چهار کشور می‌توانند حالت گروه تماس را داشته باشند و موضوعات را پیگیری و بررسی کنند تا هرچه زودتر آرامشی در منطقه برقرار شود و تنش‌ها برطرف شود.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد تحولات سوریه نیز گفت: امروز سوریه تاوان نقشی را که در زمان حمایت از جبهه مقاومت ایفا کرده بود پس می‌دهد؛ کینه‌ای توسط رژیم صهیونیستی و حامیان آن به ویژه آمریکا ایجاد شده که فکر می‌کنند اگر رژیم سوریه را ساقط کنند می‌توانند شکاف در جبهه مقاومت ایجاد کنند و بعد سراغ تک تک کشورهای این جبهه بروند و آن‌ها را محاصره کنند بنابراین اگر آن‌ها موفق شوند در سوریه جبهه مقاومت را دچار مشکل کنند، حتما هدف بعدی آن‌ها جریان‌ها و کشورهای دیگری خواهد بود که در مقابل رژیم صهیونیستی مقاومت کردند. معتقدیم نباید فریب فتنه آمریکایی ـ صهوینیستی را خورد زیرا برخی به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی فراموش کرده‌اند خطر اصلی رژیم صهیونیستی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: سوریه کلیدی‌ترین نقطه اصلی امروز برای جبهه مقاومت نقش‌آفرینی می‌کند. ضمن این که رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد هیچکدام از کشورها مستقل باشند و هر حرکتی که نوید استقلال را در منطقه دهد نقطه درگیری را در کشورهای غربی تعیین می‌‌کند. اگر قرار باشد درگیری در کشور ما شکل بگیرد این درگیری باید تا نزدیکی مرز‌های آن‌ها ادامه پیدا کند و هرچقدر که لازم است باید حریم کشور ما حفظ شود. منافع زمانی بهتر تامین خواهد شد که درگیری به داخل سرزمین‌های دشمنان ما منتقل شود. وقتی کشورهای فرامنطقه‌یی سعی می‌کنند در منطقه فتنه ایجاد کنند با کم‌ترین هزینه، هزینه‌هایی را به کشورهای منطقه تحمیل می‌کنند. ما باید این هزینه را به کشورهای خود آن‌ها منتقل کنیم. از این دید نیز سوریه عمق استراتژیک ما است. سوریه نقطه تقابل تمام استکبار با تمام اسلام و جریان مقاومت شده است. اگر آن‌ها موفق شوند در سوریه فتنه‌ای را به پا کنند و جریان غیر مردمی را روی کار آورند کشورهای مستقل در منطقه با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با بیان این که مردم در سوریه احساس می‌کنند باید از نظام‌شان دفاع کنند‌،گفت:‌ اگر جریان‌های افراطی در سوریه حاکم شوند کشورهای منطقه و خود سوریه و کشورهای دیگر دچار آسیب خواهند شد. ما باید تلاش کنند مانع مداخلات خارجی شویم و درگیری‌ها متوقف شود و خواسته‌های مردم و مطالبات‌شان محقق شود.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه هم‌چنین افزود: اتفاق خطرناکی در منطقه در حال وقوع است و برخی کشورها متوجه نیستند به چه فتنه‌ای دامن می‌زنند. در عین حال شاهدیم گرو‌‌ه‌های تروریستی در سوریه به اذعان سازمان‌های بین‌المللی جنایت‌های جنگی در این کشور انجام داده‌اند. نگرانی در سوریه مشاهده می‌شود و آن این است که از رفتار تروریستی به عنوان دفاع از مطالبات مردمی یاد می‌شود. از سوی دیگر جریان‌ آمریکایی ـ صهیونیستی به دنبال تجزیه کشورهای قدرتمند منطقه است که این پروژه را در سوریه دنبال می‌کنند. اگر این مساله دامن زده شود برخی کشورهای دیگر در منقطه هدف بعدی این فتنه خواهند بود و دامن آن‌ها را خواهد گرفت و این کشورها نیزدقیقا همان تقسیم‌بندی‌های قومی را در بین ملت خود دارند و این اقدامات جریان‌های تجزیه‌طلب و جدایی طلب را تقویت می‌کند.

او درباره تقویت تروریست‌ها و تحرکات القاعده نیز گفت: آمریکا بزرگ‌ترین متهم و مجرم این صحنه‌هاست و ردپای مقامات نظامی وامنیتی آمریکا در تمام اقدامات تروریستی قابل مشاهده است همان طور که می‌شنویم منافقین که جریان مورد حمایت آمریکا هستند در سوریه فعال شده‌اند. اگر ریشه‌یابی کنیم می‌بینیم که القاعده را چه کسی ایجاد و تقویت کرد. آمریکایی‌ها نگران از دست دادن منافع خود هستند و البته بعید می‌دانم که رژیم صهیونیستی نیز از سقوط نظام سوریه خوشحال باشد زیرا حاکم شدن یک جریان تند افراط‌گرا و تروریستی در سوریه اصلا به نفع رژیم صهیونیستی نیست. آن‌ها می‌خواستند نظام را در سوریه ساقط کنند و یک جریان کاملا کنترل شده وابسته به خود را حاکم کنند.

وی تاکید کرد: امروز در سوریه جنگ تمام عیار آمریکایی ـ صهیونیستی با جریان مقاومت اسلامی و کشورهای مستقل وجود دارد. هر کسی به خوبی تحولات منطقه را مدیریت کند می‌تواند آینده خاورمیانه را ترسیم و هدایت کند نمی‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد موقعیت حساسی است که در آن به سر می‌بریم آن‌ها با تمام قوا وارد شده‌اند و کشورهای همراه‌شان به صورت شفاف از هر نوع اقدام تروریستی حمایت می‌کنند اما در این بین نقش مردم سوریه بسیار اهمیت دارد. امیدواریم سوریه پیروز از این صحنه بیرون آید. آینده را آینده روشنی می‌بینیم و جریانی که در منطقه رخ داده تا ایجاد خاورمیانه اسلامی بدون پدیده شومی به نام رژیم صهیونیستی ادامه می‌یابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نگاه ایران به موضوع فلسطین نیز یادآور شد: ما فلسطین را یک آرمان می‌دانیم و قبلگاه اول مسلمین و سرزمینی است که پیامبران الهی در آن‌جا گام گذاشتند این سرزمین اشغال شده و زخم عمیقی در دل جهان اسلام ایجاد کرده است. ظلم‌ها و جنایت‌ها همه نشان می‌دهد پشت سر این جنایت‌ها تمام قدرت‌ها ایستاده‌اند و اهداف اعتقادی و سیاسی خود را در مقابل مقابله با دین خالق خدا که دین اسلام است بروز می‌دهند.

مهمان‌پرست اضافه کرد: موضوع صهیونیست‌ها با یهودیت متفاوت است ما با دین یهود و پیروان آن مشکلی نداریم کشور ما محل حضور همه اقلیت‌ها و پیروان ادیان الهی است و آن‌ها در وضعیت خوبی زندگی می‌کنند بحثی که در فلسطین اشغالی وجود دارد یک تفکر سیاسی و صهیونیستی است که اصولا برای تامین منافع قدرت‌های بزرگ در این منطقه حساس این طراحی صورت گرفته است و سعی می‌کنند از فعالیت‌های این رژیم نامشروع به عنوان نماینده خود برای از بین بردن وحدت جهان اسلامی و تضعیف کشورهای اسلامی و زمینه‌سازی برای حضور قدرت‌های بزرگ استفاده کنند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه تسریع کرد: مهم‌ترین اتفاقی که در زمان انقلاب اسلامی در کشور ما رخ داد کسب استقلال در ایران بود آن زمان منافع کشورها اولویت بالاتری نسبت به ایران داشت و تامین امنیت رژیم صهیونیستی یکی از اهداف سیاست خارجی دولتی بود که قبل از پیروزی انقلاب در وابستگی به آمریکا مسائل را دنبال می‌کرد. با وقوع انقلاب استقلالی در کشور ایجاد شد و منافع قدرت‌های خارجی در کشور ما قطع شد و رژیم صهیونیستی احساس خطر کرد. بنابراین اصل نظام را هدف قرار دادند و تمام طراحی‌ها برای ضربه زدن به نظام ما در طول این ۳۳ سال قابل مشاهده است.

وی با تاکید بر این که ریشه همه این فتنه‌ها جریان آمریکایی ـ صهیونیستی است، افزود: در طول سال‌های پس از انقلاب موضوعات مختلفی برای مقابله با انقلاب بهانه کردند و مطمئن باشید اگر هر کدام از بهانه‌های‌شان را به صورت کامل بپذیریم و آن پرونده را ببندیم و آن را کنار بگذاریم مشکل آن‌ها حل نمی‌شود آن‌ها با نظام‌های مستقل مشکل دارند. بنابراین از دید آن این درگیری ریشه‌یی و عمیق است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادامه داد‌: ما در میدان نبرد قرار گرفته‌ایم برای استقلامان می‌جنگیم و هزینه می‌دهیم و با وجود همه مشکلات پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم. بیداری اسلامی نیز الهام اولیه را از مقاومت ملت ما گرفته است حال که می‌بینند این صحنه فراگیر شده است رژیم صهیونیستی ریشه اتفاقاتی که منافع‌اش را به خطر می‌اندازد را ایران می‌داند. بنابراین به دنبال این هستند که به هر شکلی علیه ایران اقدام کنند.

مهمان‌پرست با اشاره به موقعیت آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران گفت: در آن زمان اصلا مقاومت معنا نداشت اما پس از انقلاب که پیام‌های انقلاب به گوش ملت‌ها رسید و دیدگاه‌های حضرت امام (ره) رژیم صهیونیستی را دچار وحشت کرد و سعی کردند با ایجاد فتنه‌هایی، درگیری‌هایی در داخل کشور ما ایجاد کنند از همین جا بحث جبهه مقاومت شکل گرفت و تشکیلاتی ایجاد شد که عاشقانه و خالصانه برای بازپس‌گیری سرزمین‌های که توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده بود، فعالیت می‌کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به پیروزی حزب‌الله و مردم غزه در جنگ با رژیم صهیونیستی، خاطرنشان کرد: این پیروزی‌ها هیبتی که رژیم صهیونیستی برای خود ایجاد کرده بود را در هم شکست. سوریه در خط مقدم جبهه مقاومت قرار داشت زیرا شرایط آن زمان به گونه‌ای بود که مصر متحد رژیم صهیونیستی بود و تنها راهی که جبهه مقاومت می‌‌توانست شکل گیرد و در مقابل رژیم صهیونیستی قدرتمند بایستد خط لبنان، سوریه،‌ فلسطین و پس از آن کشورهایی مانند ایران و سایر مردمی که از این آرمان حمایت می‌کردند بود. بنابراین با وقوع تحولات در منطقه شاهدیم خاکریز و درگیری که می‌‌خواستند در کشور ما ایجاد کنند به عنوان منشاء این اتفاقات به مرز‌های رژیم صهیونیستی رسیده است و مقاومت از اطراف رژیم صهیونیستی آغاز شده و این است که برای آن‌ها وحشت ایجاد کرده است.

او اظهار کرد: امروز کشورهایی که سعی می‌کنند از جریان سازش حمایت کنند توانایی مقابله با جریان‌های مخالف را ندارند همان طور که موضوع به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی چند سال است دنبال می‌شود طرح‌های زیادی ارائه کردند و سعی کردند همه کشورهای هم سوی خود را پای این قرارداد‌ها بیاورند. بگویند سرزمین کوچکی به فلسطینی‌ها داده‌ایم و دولتی برای آن‌ها تشکیل دادیم تا دیگر کسی علیه این رژیم اقدام نکند. اما ما می‌گوییم با وجود همه این تلاش‌ها این طرح به نتیجه نمی‌رسد زیرا جریان مقاومت مردمی در منطقه شکل گرفته است و تا زمانی که مساله به صورت اساسی و ریشه‌یی حل شود با هیچ طرح سازشی موافقت نمی‌کنند.

مهمان‌پرست هم‌چنین در واکنش به برخی اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله نظامی به ایران گفت: آن‌ها خود می‌دانند که توان چنین اقداماتی را ندارند زیرا باید هزینه و فایده هر اقدامی را بررسی کرد. اگر دست به اشتباهی بزنند عکس‌العملی که کشور ما خواهد داشت منجر به نابودی رژیم صهیونیستی شود به معنی این است که این عملیات حتما عاقلانه نخواهد بود. ما مطمئن هستیم محاسباتی که دارند و دوستان‌شان به آن‌ها گفته‌اند که عکس‌العمل ایران چه خواهد بود بنابراین نگران عملیات نخواهیم بود و البته اگر چنین اتفاقی رخ دهد برخی ممکن است خوشحال شوند زیرا زمینه برای پاسخگویی بسیار محکم آماده می‌شود.

او در مورد تبلیغات رژیم صهیونیستی درباره حمله به ایران نیز گفت: هرچه تبلیغات بیشتر می‌شود نشان‌دهند ضعف و ترس آن‌ها است رژیم صهیونیستی ضربات سنگینی خورده است و حیثیت خود را از دست داده است وقتی از پس مردم بی‌دفاع غزه برنمی‌آید چگونه می‌خواهد با امت بزرگ اسلامی درافتد. پس از بیداری اسلامی احساس می‌کنند ضربات سنگینی خورده‌اند و می‌‌خواهند با این ادعا‌ها خود را بازسازی روحی کنند رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی از درون است وحامیانش نیز با مشکلات زیاد داخلی روبه‌رو هستند.

دستیار ویژه وزیر خارجه ایران گفت: امیدواریم به زودی شاهد خاورمیانه‌ای باشیم که کشورهای قدرتمند مستقل اسلامی در کنار هم اجازه هیچ ظلمی را به هیچ رژیم نامشروعی ندهند.

وی تاکید کرد: روز قدس به منزله تجدید بیعت مردم ما و همه مسلمانان با آرمان‌های مقدس فلسطین و ارزش‌هایی است که روی آن ایستاده‌ایم تمام تلاش دشمنان و استکبار این است که دشمن اصلی که رژیم صهیونیستی است جای خود را به کشورهایی در منطقه دهد که بین کشورهای اسلامی منطقه اختلاف ایجاد کند و روز قدس فریاد خواهیم زد که دشمن اصلی را فراموش نخواهیم کرد و امت اسلامی یکپارچه و در کنار یکدیگر در مقابل این رژیم نامشروع خواهد ایستاد.

مهمان‌پرست که مهمان برنامه تلویزیونی دیروز، امروز، فردا بود در مورد سفر مقام معظم رهبری به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی نیز، گفت:‌ ویژگی کشور ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی این است که مسوولان ارشد کشور به ویژه در زمان حضور حضرت امام (ره) و پس از ایشان مقام معظم رهبری حضور گرمی در بین ملت دارد وقتی به این زیبایی به جمع مردم می‌روند و با آن‌ها هم‌دردی می‌کنند و خودشان وضعیت مدیریت حوادث را زیر نظر می‌گیرند و پیگیر هستند آرامشی در بین مردم ایجاد می‌شود.