چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۸:۲۲ قبل از ظهر

قرارداد تامین مالی هفت طرح فولادی توسط چینی‌ها به زودی نهایی می‌شود

کد خبر: 7523
تعداد بازدیدکننده: 135
تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۱

غضنفری به ایسنا خبر داد:

جزئیات سفر چینی‌ها به ایران/تامین مالی طرحهای فولادی استانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد که قرارداد تامین مالی هفت طرح فولادی توسط چینی‌ها به زودی نهایی می‌شود.

 

 

مهدی غضنفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سفر هیئت چینی به ایران برای مذاکره درباره تامین منابع هفت طرح فولادی استانی گفت: در این زمینه باید یک قرارداد تجاری با آنها می‌بستیم که یک سند کم داشتیم و هم‌اکنون در حال نهایی کردن قرارداد هستیم.

 

 

او در پاسخ به این سوال که آیا قرار است چینی‌ها خط اعتباری هفت طرحی فولادی را باز می‌کنند؟ گفت:‌ خط اعتباری باز نمی‌کنند، بلکه براساس یک قرارداد تجاری با آنها همکاری می‌کنیم.

 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هیئت چینی به ایران سفر کردند و در این سفر مذاکراتی با ما درباره طرحهای فولادی داشتیم.

 

 

وی از ارائه توضیحات بیشتر درباره جزئیات مذاکرات ایران و چین خودداری کرده و گفت که رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به زودی خبرهای خوشی را درباره طرحهای فولادی استانی اعلام خواهد کرد.

 

 

چند روز پیش نیز خبرنگار ایسنا گزارش داد که طرحهای فولادی استانی که از جمله عظیم‌ترین طرحهای وزارت صنایع و معادن سابق و وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی محسوب می‌شوند، برای ادامه فعالیت خود نیازمند تامین منابع مالی بوده که قرار است این منابع مالی از طریق فاینانس چینی تامین شود.

 

 

هیئت دولت اواسط خرداد امسال اختصاص دو میلیارد و ۱۰۱ میلیون یورو را برای ادامه اجرای هفت طرح فولادی مصوب کرد. این مصوبه بعد از آن اعلام شد که طرحهای فولادی استانی به دلیل کمبود منابع مالی با مشکل ادامه کار مواجه شده بودند.

 

 

هفت طرح فولادی در ابتدا هشت طرح فولادی در چهارمحال بختیاری، شادگان، نیریز، قائنات، بافق یزد، سبزوار، بافت و میانه بودند که بعدا یکی از آنها یعنی طرح بافق یزد به بخش خصوصی واگذار شد و قرار است مابقی طرحها نیز سرنوشت مشابهی داشته باشند. با این وجود وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرد که بخش خصوصی پیشنهادهای جالبی برای خرید طرحهای فولادی استانی ارائه نکرده و به این ترتیب این طرحها فعلا در اختیار دولت باقی می‌مانند.

 

 

مهدی غضنفری گفته “مشکل آن است که قیمتی که بخش خصوصی برای خرید طرحهای فولادی پیشنهاد می‌کند تا حد قابل توجهی پایین‌تر از میزان هزینه‌ای است که در این طرحها صورت گرفته است.”

 

 

اگرچه اسرافیل احمدیه – مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران، در گفت‌وگو با ایسنا زمان مشخصی را برای اختصاص اعتبارات لازم به طرحهای فولادی بیان نمی‌کند، اما امیدوار است که با اجرای مصوبه دولت روند اجرای طرحهای فولادی استانی تسریع شود.

 

 

اما تاخیر در تامین منابع مالی طرحهای فولادی در حالی همچنان ادامه دارد که ایران طبق برنامه‌ریزیهای انجام شده قصد دارد تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۰ میلیون تن فولاد خام دست پیدا کند. هدفی که بدون راه‌اندازی فولادهای استانی رسیدن به آن تقریبا غیرممکن است.