جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۱۹:۳۴ بعد از ظهر

مرتعداران بافق خسارت وارده به مراتع تابستانه را دریافت می‌کنند

کد خبر: 7766
تعداد بازدیدکننده: 177
تاریخ: ۰۴ شهریور ۱۳۹۱

 

رییس اداره منابع طبیعی بافق از پرداخت خسارت وارده به مراتع تابستانه به مرتعداران این شهرستان در مرداد ماه سال‌جاری خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، “محمد خسروانی”، گفت: برای حمایت از طرح های مرتعداری در برابر حوادث غیر مترقبه‌ای چون سیل، خشکسالی و …، که آسیب‌پذیری بالایی دارند، استفاده از صنعت بیمه برای جبران بخشی از خسارات وارده به مجریان طرح‌ها و ایجاد آرامش روحی و انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مرتعداری بسیار مفید و تعیین کننده است چرا که ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری در طرح‌ها را کاهش داده و به مشارکت بیشتر مجریان و اجرای هرچه بهتر طرح‌ها می‌انجامد‌.

 

وی ادامه داد: این اداره با هدایت دفتر فنی اداره کل و همکاری صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بانک کشاورزی حرکت مؤثر و قابل توجهی در این زمینه به انجام رسانده‌اند و در سال قبل ۱۲ فقره مرتع تابستانه دارای طرح مرتعداری به وسعت ۳۴ هزار و۴۸۷ هکتار از مراتع شهرستان بافق را تحت پوشش بیمه قرار داده‌اند.

 

او با اشاره به اینکه کمبود بارندگی و همچنین پراکنش زمانی و مکانی نامناسب آن در سال آبی جاری به پوشش گیاهی مراتع شهرستان بافق آسیب فراوان وارد کرده است، اضافه کرد: در مرداد ماه سال‌جاری ۱۳۰میلیون ریال خسارت وارده به مراتع تابستانه دارای طرح مرتعداری این شهرستان به سه شورا و ۱۳ مرتعدار پرداخت شد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی بافق، خاطرنشان کرد: در سال‌جاری نیز ۱۶ فقره مرتع تابستانه دارای طرح مرتعداری شهرستان بافق با وسعت ۵۱ هزار و۶۶۷ هکتار تحت پوشش مزایای بیمه قرار گرفته است.

 

وی یادآور شد: مراتع تابستانه شهرستان بافق دارای ۲۷ سامانه عرفی ممیزی شده با وسعت ۹۹ هزار و ۲۸۹ هکتار است که تاکنون برای ۲۰ سامانه با وسعت ۷۵ هزار و ۴۸۴ هکتار طرح مرتعداری تهیه شده است.

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق همچنین به مناسبت گرامیداشت هفته دولت عملکرد یکساله این اداره را شرح داد.

 

خسروانی ضمن گرامیداشت هفته دولت، اظهارکرد: در بخش جنگل پروژه مراقبت و نگهداری از جنگلکاریهای سنواتی، پارکها و فضای سبز، عملیات تسطیح و کرت‌بندی بستر پارک شهدای قطروم با ماشین آلات سنگین هرس کاری و انتقال شاخه زاید به بیرون از محوطه اصلاح و لوله‌کشی قطره‌ای و تعویض قطره چکان انجام شده است.

 

همچنین وی با اشاره به تهیه طرح جامع احداث پارک جنگلی وحشی بافقی‌( بیشه در‌) به مساحت ۵۰ هکتار اضافه کرد: تهیه طرح پارک وحشی بافقی، حفر یک حلقه چاه، خرید حق انشعاب برق، عملیات برق‌رسانی به محل چاه آب بطول دو کیلومتر، آب رسانی به فاصله ۴٫۵ کیلومتر با دبی پنج لیتر بر ثانیه، آماده‌سازی و زیرسازی خیابان‌های اصلی داخل پارک و احداث شبکه برق در محل پارک از اقدامات انجام شده در طول این مدت بوده است.

 

وی تصریح کرد: با توجه به وسعت ۲۰۶ هزار و ۲۷ هکتاری مراتع ممیزی شده شهرستان بافق، در این بخش عملیات احداث و مرمت دو دستگاه آب آنبار در مراتع تابستانه شادکام و کوشک – سیدآباد، تهیه طرح مرتعداری برای پنج فقره مرتع به وسعت ۱۶ هزار و ۷۲۰ هکتار، فعال‌سازی طرح‌های تهیه شده راکد برای پنج فقره مرتع به وسعت ۱۷ هزار و ۸۳۲ هکتار، تأمین آب شرب دام برای ۱۴ فقره مرتع، نظارت بر اجرای طرح های مرتعداری برای پنج فقره مرتع به وسعت ۲۶ هزار و ۹۸۴ هکتار، ساماندهی دام در سامان‌های عرفی به وسعت ۱۱۳ هزار و ۲۰ هکتار، رقومی‌سازی نقشه‌های مراتع شهرستان بافق و بهاباد در سطح ۵۵۰ هزار هکتار، بهسازی ۱۰۰ کیلومتر راه دسترسی بین مراتع شامل مسیرهای جاده قدیم شیطور- دولت‌آباد، چاه شور به گزستان، کل حوض به گزستان و مسیر بطرف بیکند شیدی، بیمه ۱۶ فقره مرتع به وسعت ۵۱ هزار و ۶۶۷ هکتار، پرداخت خسارت بیمه ۱۲ فقره مرتع تابستانه به وسعت ۳۴ هزار و ۴۸۷ هکتار و حفاظت و قرق برای یک فقره مرتع به وسعت سه هزار هکتار انجام شده است.

 

رییس اداره منابع طبیعی بافق همچنین از پیشرفت چشم گیر عملیات بیابانزدایی خبر داد و گفت: در راستای اجرای عملیات بیابانزدایی و تثبیت شن های روان در کانون های بحرانی بافق در منطقه گودگوار و در جوار روستای رضاییه اقدام به کشت نهال تاغ در سطح ۴/۶۴ هکتار با ۶ نوبت آبیاری، آبیاری کشت های سنواتی در ۱۴ نوبت، ۲۱۳۴۰۰ متر تخلیه ماسه از کانالهای کشت، ایجاد ۲۵۰۰ متر راه دسترسی، احداث دو هزار و ۸۰۰ متر حصارکشی با سیم خاردار اطراف منطقه کشت و حفاظت از پوشش گیاهی بیابانهای بافق در سطح ۴۶۴ هکتار شده است.

 

خسروانی ادامه داد: در بخش آبخیزداری، عملیات مرمت سیل بند حفاظتی روستای حسن آباد به اتمام رسیده و پروژه مرمت و بازسازی دیوار ساحلی و تثبیت بستر فیروزآباد و مرمت پخش سیلاب دشت قطروم- شادکام در حال انجام است.

 

همچنین در بخش حفاظت، پروژه‌های تأمین تجهیزات و بکارگیری نیروی نظامی و انتظامی و یگان حفاظت، گشت و مراقبت و اطلاع‌رسانی، عملیات کنترل آفات برگخوار و بذرخوار قیچ با استفاده از ترکیبات بیولوژیکی از طریق فرمون جنسی در منطقه لرد شیطوربافق به وسعت ۱۲۰۰ هکتار و ایجاد کمربند حفاظتی با حجم یک ۱۱۷۶ مترمکعب در منطقه گودگوار بافق انجام شده است.

 

وی بر ضرورت توجه هر چه بیشتر مسوولین به تحقق اهداف منابع طبیعی تأکید کرد و افزود: برای رسیدن به اهداف منابع طبیعی، کاهش خسارت‌های ناشی از طوفان و افزایش فضای سبز نیاز به توجه مسوولین به این امر و تأمین اعتبار مورد نیاز است.