پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۰۰:۲۱ قبل از ظهر

“مجتع یک میلیون تنی فولاد بافق” یا واحد نورد ۵۵۰ هزار تنی

کد خبر: 7937
تعداد بازدیدکننده: 399
تاریخ: ۰۸ شهریور ۱۳۹۱

چندی پیش با تبلیغات بسیار وسیعی تعدادی کانتینر حاوی تجهیزات نورد فولاد بافق در حضور نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و دیگرمسئولین شهرستان به بافق آورده شد .

همان طور که مطلعید روش های مختلفی برای تولید فولاد در جهان وجود دارد که روش های:

۱)کوره بلند

۲)احیای مستقیم سنگ آهن

بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

در روش کوره بلند (که ۶۶٫۳ درصد فولاد جهان به این روش تولید می شود)کلوخه سنگ آهن پس از خروج از واحدهای آگلومراسیون به همراه کک ،آهک و مقداری سنگ آهن دانه بندی به کوره بلند شارژ شده و مذاب خروجی در کانورتورهای اکسیژنی به فولاد تبدیل می شود .(نظیر ذوب آهن اصفهان)

در روش احیای مستقیم (که ۳۱٫۲ درصد فولاد جهان به این روش تولید می شود)کنسانتره سنگ آهن در واحد گندله سازی به گندله تبدیل شده و در واحد احیای مستقیم به وسیله گازهای احیایی چون H2 و CO اکسیژن از دست می دهد و به آهن اسفنجی تبدیل می شود سپس در کوره های قوس الکتریکی به همراه قراضه سنگ آهن به فولاد مذاب تبدیل می شود .مذاب حاصله در واحد ریخته گری مداوم به شمش(بیلت،بلوم و اسلب)تبدیل می شود .(مانند فولاد مبارکه و خوزستان)

در ایران که منابع زغال سنگ محدود بوده و زغال سنگ موجود از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و برعکس منابع گازی فراوانی موجود می باشد ، در سال های قبل با توجه به قیمت پایین گاز طبیعی سیاست گذاری تولید فولاد به روش احیای مستقیم انجام شد .

در ضمن تولید فولاد با ظرفیت کمتر از ۲ میلیون تن به روش احیای مستقیم مقرون به صرفه تر می باشد .

در نتایج اعلام شده توسط شرکت ملی فولاد ایران هزینه احداث کارخانه فولادسازی به ازای تولید هرتن محصول به شرح ذیل خواهد بود:

تولید فولاد به روش کوره بلند

۵۱۰ دلار به ازای تولید یک تن محصول

تولید فولاد به روش احیای مستقیم

۴۳۰ دلار به ازای تولید یک تن محصول

با توجه به نکته فوق الذکر هزینه راه اندازی یک واحد ۸۰۰ هزار تنی فولاد به روش احیای مستقیم (همچون طرح فولاد بافق) ۳۴۴ میلیون دلار خواهد بود .

طرح فولاد بافق در سال ۱۳۸۵ در جلسه شورای اقتصاد استان به تصویب رسیده بود که بعداً جزء ۸ طرح فولادی ایران قرار گرفت که بتواند ظرفیت تولید فولاد ایران را تا سال ۱۴۰۴ به صورت چشمگیری افزایش دهد ولی متاسفانه به بخش خصوصی واگذار شد  که منجر به بیکاری ۳۰۰ نفر شده و آن را به تعطیلی کشاندند .

پس از به وجود آمدن شرایط نامناسب اقتصادی ،دولت برآن شد تا هر کدام از طرح های در دست اجرا که خریدار داشته باشد واگذار گردد .از بد روزگار یا به دلایل نامعلوم دیگر ،پس از سه بار تلاش در راستای تعطیلی یا واگذاری به بخش خصوصی نهایتاً در تیرماه سال ۹۰ در عین ناباوری طرح فولاد بافق به بخش خصوصی واگذار گردید و طرح های هشت گانه فولاد کشور به طرح های هفت گانه تقلیل یافت و به صورت کاملا اتفاقی هیچ یک از طرح های دیگر فولادی کشور خواهانی نیافت مگر “طرح فولاد بافق”.

نظر به اینکه در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران با کمبود شمش فولادی روبرو هستیم و سرمایه گذاری اولیه واحدهای احیای مستقیم و ریخته گری مداوم زیاد می باشد سیاست دولت بر این شد که در هشت طرح فولادی کشور احیا و ریخته گری توسط دولت انجام شود که مسلماً در کنار این طرح ها پس از راه اندازی،بخش خصوصی اقدام به ساخت واحد های نورد خواهد کرد .

پس از گذشت قریب ۱۵ ماه از تعطیلی طرح فولاد بافق توسط خریدار پروژه ،حال خبر از خرید و نصب واحد نورد داده شده است .هرچند برای پروژه کاملا تعطیل نوید بخش است ولی نکات ذیل نباید فراموش شود یا ما را از اصل موضوع دور کند :

۱-طبق قرارداد خریدار پروژه مکلف است ظرف مدت ۴۰ ماه از زمان واگذاری(خردادماه ۹۰)واحد احیای مستقیم و فولاد سازی را راه اندازی کند.(لازم به ذکر است تنها ۲۵ ماه فرصت دارد و اگر قصد عمل به تعهدات خویش را داشته باشد و اگر از همین امروز هم شروع کند بعید است ظرف مدت ۲۵ ماه بتواند واحد ریخته گری مداوم را پیش راه اندازی کند)

۲-هزینه نصب و راه اندازی واحد نوردی که در حال حاضر توسط خریدار پروژه اعلام شده قطعا از ۲۵ درصد هزینه ساخت واحدهای تعهد داده شده کمتر است .

در ضمن در حال حاضر واحدهای نورد دسته دوم از کشورهای اروپایی و حتی ترکیه به ایران وارد می شود که با هزینه نسبتا پایینی قابل راه اندازی است .

۳-واگذاری طرح فولاد بافق از بین ۸ طرح فولاد استانی به بخش خصوصی ممکن است در اذهان مردم شریف و ولایت مدار شهرستان بافق کم لطفی و شاید بی عدالتی و دست داشتن عده ای در راستای جلوگیری از تولید فولاد در بافق را تداعی کند.

۴-نظر به اینکه انتقال سیال (آب و گاز)به مراتب ارزان تر از انتقال جامدات (حمل سنگ آهن) است راه اندازی واحدهای فولاد سازی در بافق می تواند راهی به سوی تولید فولاد ارزان باشد .

راه حل و پیشنهاد :

طبق مفاد قرارداد در صورتیکه خریدار نتواند ظرف مدت ۴۰ ماه پروژه را به بهره برداری برساند طبق نظر و قیمت گذاری کارشناسان سازمان توسعه می بایست پروژه به دولت عودت گردد .

لذا می توان درصورت عدم اجرای تعهدات خریدار طرح فولاد بافق به شرکت سنگ آهن واگذار شود.

با توجه به اینکه در پایان سال جاری پروژه آگلومراسیون به بهره برداری میرسد این شرکت می تواند از منابع داخلی خویش طرح فولاد را راه اندازی کند .

حمیدرضا رنجبر بافقی

Hr_ranjbar@yahoo.com

۱۶ نظر

 1. پورفلاح می‌گه:

  مقاله بسیار جالبی بود. بعد از مدتها به صورت کارشناسی مسئله کارخانه فولاد بافق، بررسی شده بود. تشکر از نویسنده مطلب

 2. علی رضا می‌گه:

  علت حرکت بافق به سمت پیشرفت همین زیاد شدن تحصیل کرده ها است که هر موضوع و حرفی رابدون سند و مدرک باور نمی کنند.

 3. علیرضا می‌گه:

  آنچه البته به جایی نرسد فریاد است .

 4. رضا می‌گه:

  البته دخیل عباس تا این لحظه به وعده های انتخاباتی خود عمل نکرده ببینیم در اینده چی می شود

 5. حبیب می‌گه:

  خسته نباشید دوستان
  احسنت به این مطلب خوبتان،اگر لطف کنید درمورد خصوصی سازی مطلبی بزنید ممنون می شوم

 6. سهیل می‌گه:

  عمرا اگه برگردوند حتی اگه هیچ کاری هم نکنند.

 7. رنجبر بافقي می‌گه:

  مهندس دستد درد نکنه

 8. ناشناس می‌گه:

  اگر اطلاعات دقیق داشته باشیم بهتر پیش میریم

 9. رنجبر می‌گه:

  فولاد مهمترین مسئله بافق است
  مردم ورسانه های محلی باید پی گیر جدی باشند

 10. مهدي می‌گه:

  با سلام خدمت آقای رنجبر ان شاءالله که هرجه زود تر فولاد بافق به شرکت سنگ آهن واگذار گردد تا دوباره شاهد شروع کار این پروژه باشیم

 11. فتوحي بافقي می‌گه:

  اطلاعات دقیق وکامل است
  دلسوزان بیشتر پی گیر باشیم

 12. فتاحي می‌گه:

  دست در دست هم دهیم به مهر
  میهن خویشرا کنیم اباد

 13. عليبمون می‌گه:

  چرا این نورد فولاد کارگر نمی گیرد ؟

 14. علي می‌گه:

  اولا اطلاعات ارایه شده کامل نمی باشد و نویسنده مقاله هیچگونه اطلاعات از مشکلات موجود نداردچون هنوز مشکلات مالی تحویل وتحول پروزه بطور کامل حل نشده است و تا زمان کامل تحویل وتحول هزینه کردن بیهوده می باشد ضمنا مسئولین شهر بافق و استان یزد می بایست در حل مشکل خریدار را یاری نمایند و فقط ننشیند بالای گود وبگویند لنگش کن در مورد کار خانجات دست دوم هم باید گفت که این کارخانجات اگر خوب بود در همان کشور خودشان راه اندازی می شد و دیگر اینکه معمولا این گونه کا خانجات مشکلات طراحی وتهیه قطعات وتکنولوزی دارند. ضمنا کار خانای که هنوز نصب نشده برای چی می بایست کارگر بگیرد.

 15. هیزم کش جهنم می‌گه:

  همشهری محترم که از این مقاله انتقاد کردی لطف کن سری به دیگر شهرستان های اطراف بزن بعد نظر بده شما که ادعای اطلاعات میکنی یا خوابی یا خودت رو به خواب زدی

 16. خوب می‌گه:

  تولید کننده لوازم یدکی تجهیزات نورد فولاد