یکشنبه ۴ام تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۲۷:۵۵ قبل از ظهر

واگذاری طرح فولاد بافق به بخش خصوصی غیرکارشناسانه بود یا مغرضانه؟

کد خبر: 8256
تعداد بازدیدکننده: 320
تاریخ: ۱۵ شهریور ۱۳۹۱

واگذاری طرح فولاد بافق به بخش خصوصی غیرکارشناسانه بود یا مغرضانه؟

طرح فولاد بافق از طرح های هشت گانه فولاد استانی بود که در خردادماه ۱۳۹۰ به بخش خصوصی واگذار گردید .ظرفیت واحد احیای مستقیم ۸۰۰ هزار تن در سال بود که با استفاده از روش هایی مثل دمش اکسیژن به خروجی کوره احیا می توان ظرفیت سالانه آن را به یک میلیون تن افزایش داد .طراحی های شرکت اتریشی (فوکس)در واحد فولاد سازی بر اساس ظرفیت یک میلیون تنی در سال انجام شده بود .

در Layout اولیه واحد احیا و فولادسازی مکان یابی جهت احداث ۴ واحد پیش بینی شده بود تا بتواند پس از راه اندازی سالیانه ۳٫۲ تا ۴ میلیون تن فولاد در بافق تولید کند .

با توجه به مشکلات پیش آمده و نیاز مبرم دولت به نقدینگی طرح فولاد بافق با قیمت نسبتاً خوب بالای ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار گردید .

علت واگذاری این طرح به بخش خصوصی نه غیر کارشناسانه بود نه مغرضانه  بلکه سازمان توسعه از روی اجبار آن را واگذار کرد هرچند این رخداد ممکن است باعث مسرت عده ای شده باشد .

نظر به اینکه مقرون به صرفه ترین طرح فولادی از ۸ طرح استانی ،طرح فولاد بافق بود قاعدتاً سازمان توسعه می بایست در نگه داشتن آن بیشتر سعی و تلاش می کرد .

مزایای طرح فولاد بافق :

۱-(مواد اولیه)طرح فولاد بافق نزدیک ترین طرح ها به معادن سنگ آهن می باشد .بلوک معدنی بافق حدود ۱٫۷ میلیارد تن سنگ آهن دارد .

۲-(برق)پست ۴۰۰ کیلوولت که برق استان خراسان را با مرکز و جنوب ایران رینگ می کرد می بایست در بافق احداث شود لذا مشکل انتقال برق به طرح فولاد بافق دیر یا زود مرتفع می شد ،هرچند وزارت نیرو قصد داشت ۱۵،بیست میلیارد تومانی از شرکت ملی فولاد ایران اخذ کند .

۳-(حمل ونقل)شهرستان بافق در شاهراه مواصلاتی خط ریلی ایران قرار دارد و از لحاظ نقل و انتقال محصول و مواد اولیه بهترین وضع را داراست .

۴-(آب)هرچند این طرح در ابتدا مجوز برداشت آب به میزان ۱۱۰ لیتر بر ثانیه از آب زاینده رود را داشت ولی به علت کم لطفی مسئولین استان و تخصیص آن احتمالاً به طرح های دیگر در دست ساخت استان ،مجوز طرح فولاد بافق لغو شد .

ولی به علت گود بودن بافق تمام سفره های آب زیر زمینی اطراف به بافق سرازیر شده و تا سالیان دراز می توان آب این پروژه را از منابع آب زیر زمینی تأمین کرد .تنها مشکل آب بافق TDS بالاست که با تصفیه آب این مشکل حل شدنی است .لازم به ذکر است با ۸۰ لیتر بر ثانیه آب جبرانی(make up water) می توان فاز اول این طرح را راه اندازی کرد .

۵-(گاز)از مشکلاتی که همیشه زمان بهره برداری از طرح فولاد بافق را در ابهام قرار می داد خط لوله ۱۰۰ کیلومتری گاز ۲۴ اینچ یزد به بافق بود که هم اکنون با همت و پیگیری مردم و مسئولین در حال اجراست .میزان مصرف گاز طرح فولاد بافق ۴۰ هزار نرمال متر مکعب بر ساعت پیش بینی شده است .

با توجه به آنچه ذکر شد می توان خود را قانع کرد که به دلیل مرغوب بودن طرح فولاد بافق بخش خصوصی راغب به خرید این طرح شده است .

حال این سوال مطرح است :

هدف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از واگذاری طرح فولاد بافق چه بود؟

هدف آن سازمان از واگذاری طرح فولاد بافق راه اندازی آن توسط بخش خصوصی زودتر از هفت طرح باقیمانده فولادی استانی است ولی متاسفانه خریدار به بهانه های واهی و ریختن اشک تمساح پس از تحویل گرفتن پروژه آن را کاملاً نعطیل کرد .

چگونه می توان شائبه مردم بافق در مورد مغرضانه بودن واگذاری طرح فولاد بافق را برطرف کرد؟

در صورتیکه خریدار بهانه ها را کنار بگذارد و طرح فولاد بافق را همراه اولین طرح از ۷ طرح دیگر (نه زودتر از آنها)راه اندازی کند (که این امر با شرایط موجود محال به نظر می رسد)و همین حالا مسئولین سازمان توسعه پیگیر مسائل طرح واگذاری بوده و آن را به حال خود رها نکنند و در صورت عمل نکردن خریدار به مفاد قرارداد وی را خلع ید کنند می توان در اجبار سازمان توسعه در واگذاری طرح مطمئن شد .

هدف خریدار طرح فولاد طبق شواهد موجود چیست؟

اگر می خواست واحد نورد ایجاد کند مجبور نبود برای پروژه نیمه سازی که خودش می توانست با هزینه کمتر از ۳۰ میلیارد تومان بسازد و سپس به حال خود رها کند بهای گزاف ۱۱۸ میلیارد تومان پرداخت کند ! این در حالی است که قیمت پایه اعلام شده ۹۰ میلیارد تومان بوده است!

با توجه به نامگذاری طرح فولاد بافق توسط خریدار به “مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق” گمان می رود هدف وی از خرید این طرح تحت فشار قرار دادن سازمان توسعه در واگذاری معادن سنگ آهن همجوار به وی بوده است که قطعاً و مسلماً برای وی لقمه ای بس بزرگ بوده و ممکن است اثرات سویی برایش به دنبال داشته باشد !

در صورتیکه طرح فولاد بافق فعالیت خود را از سر نگیرد تا همزمان با طرح های دیگر به بهره برداری برسد (توسط خریدار یا پس از عودت به سازمان توسعه) چه احتمالی وجود خواهد داشت؟

دست های پشت پرده سبب حال فعلی طرح فولاد بافق شده اند و پولی رد و بدل نشده و واگذاری درکار نبوده است بلکه تعطیل کردن محترمانه “مجتمع فولاد بافق” هدف بوده است!

طبق آنچه به صورت غیر رسمی اعلام شده است خریدار بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بابت خرید طرح فولاد بافق پرداخت کرده است .

با محاسبه سرانگشتی اگر این پول با نرخ سود سالیانه ۲۰ درصد سپرده گذاری می شد در این صورت به ازای هر ساعت بیش از ۲،۲۸۳،۰۰۰ تومان بهره به صاحب سرمایه پرداخت می شد .

این درحالی است که خریدار حقوق اندک پرسنل فعلی خویش را با اکراه پرداخت می کند و پروژه خریداری شده ۱۵ ماه است که تعطیل می باشد .

راه حل و پیشنهاد :

۱-     در صورتیکه خریدار پروژه قصد ندارد واحد احیای مستقیم و فولاد سازی طرح فولاد بافق را در موعد مقرر راه اندازی کند، چند هکتار از زمین های پایین دست طرح فولاد به وی واگذار شود تا واحد نورد به اصطلاح خریداری شده وی از آلمان را در آن نصب و راه اندازی کند و ساخت و راه اندازی طرح فولاد بافق کما فی السابق به دولت واگذار گردد و پس از راه اندازی همانند بقیه طرح ها درمورد آن تصمیم گیری شود .

۲-     طرح فولاد بافق بار دیگر به مناقصه رفته و به طرف دیگری که توانایی و قصد اجرای آن را داشته باشد واگذار گردد.(همچون فولاد مبارکه که فولاد هرمزگان را خرید. )

۳-     هرچند بخش خصوصی همچون خریدار طرح فولاد بافق قطعا و مسلماً توانایی راه اندازی واحد احیای مستقیم و ریخته گری مداوم را نداشته ، ندارد و نخواهد داشت ولی اگر از همین امروز برای راه اندازی واحد ریخته گری مداوم اقدام شود و برنامه زمانبندی مدونی تولید شده و بدان عمل شود ظرف مدت  ۲۵ ماه باقیمانده  ساخت ،نصب و راه اندازی این پروژه دور از دسترس نیست ولی تعلل بیش از این، این عمل بزرگ را غیر ممکن خواهد کرد .

یادآوری :

در برنامه ریزی های شرکت ملی فولاد ایران چون ساخت و راه اندازی واحدهای احیای مستقیم و فولادسازی از توان شرکت های خصوصی خارج بود ، بنا بر این شد طرح های ۸ گانه فولاد در جهت محرومیت زدایی وایجاد اشتغال در ۸ نقطه از ایران توسط دولت ایجاد شود که در پی آن بخش خصوصی توانایی راه اندازی واحدهای نورد را خواهد داشت .

حال با توجه به گذشت ۱۵ ماه از واگذاری طرح و نظر به ناتوانی آقای ابویی در ساخت و راه اندازی طرح فولاد بافق به عنوان یک شهروند از مسئولین خواهشمندم در صورت تصمیم قطعی در واگذاری فولاد بافق این طرح به اهلش(مثل سهامداران چادرملو،فولاد مبارکه ، فولاد آلیاژی یزد،سهامداران فولاد غدیر و ارفع و هر شرکت با تجربه حقیقی و حقوقی توانمند با سابقه فولاد سازی) واگذار شود و آقای ابویی اقدام به احداث واحد نورد شمش کند .

یک سوال:

چرا طرح فولاد بافق که قرار بود به بخش خصوصی واگذار گردد همچون طرح هایی مثل فولاد غدیر و فولاد ارفع که توسط بخش خصوصی اجرا می شود تعدادی از سهامش برای دولت باقی نماند و ۱۰۰ درصد سهامش به بخش خصوصی واگذار گردید؟

و من الله توفیق

حمیدرضا رنجبر بافقی

Hr_ranjbar@yahoo.com

۲۹ نظر

 1. علی می‌گه:

  سلام/با علمی که اکنون جوانان بافقی دارند دیگر نمی توان چون گذشته سرشان شیره مالید و برخی هرکاری خواستند بکنند. ممنون از شفاف سازی شما

 2. رضا می‌گه:

  از متن زیبایتان ممنون

 3. رخصت می‌گه:

  با سلام
  جناب آقای رنجبر ضمن خسته نباشید به جنابعالی بااجازه شما مطلبتان رابرای وزیر محترم صنعت معدن و تجارت ،سایت ریاست جمهوری، سایت وزین تابناک و عصر ایران ارسال کردم

 4. ناشناس می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  جناب آقای مهندس رنجبر ممنون از مطالبی که نگاشته اید واقعا شفاف و منطقی می باشد.
  سوالی که من دارم این است چرا استاندار دنبال حق و حقوق استان نیست؟
  اگر این کارخانه احداث شود مگر نه این است که از امار بیکاری استان و کشور کم می گردد؟
  سالهاست که منابع معدنی شهرستان توسط ذوب اهن با مبلغ نا چیز به یغما برده می شود.
  ایا این درست است که شهرستانی توسط استان دیگر استعمار شود؟بله استعمار
  مگر نباید استاندار از حق این شهرستان مظلوم دفاع کند؟

 5. یک مظلوم می‌گه:

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت امام جمعه محترم
  از جنابعالی خواهشمندم در نماز جمعه این هفته پاسخگوی سوالات مردم در مورد طرح فولاد بافق باشید.
  با تشکر از جنایعالی

 6. پورفلاح می‌گه:

  واقعاً مستدل و زیبا و جالب بود. ممنون از نویسنده توانای این مطلب

 7. رنجبر بافقی می‌گه:

  باسلام
  ماشااله به این دست به قلم
  خسته نباشی

 8. شمع بي زبان می‌گه:

  مظلوم جان
  تا امثال تو و من مظلوم و ظلم پذیر نباشی ظالم وستمگری نخواهد بود

 9. شمع بي زبان می‌گه:

  اقای مهندس رنجبر بافقی تشکر
  پیروز وسربلند باشید

 10. رنجبر بافقي می‌گه:

  نا شناس جان
  غصه نخور استاندار تو ابرقو فولاد برده و اشتغال هم ایجاد کرده
  البت نا گفته نمونه ابرقو خیلی محرومه و بیکار زیاد داره

 11. ناشناس می‌گه:

  با سلام و خسته نباشیدخیلی خوب شفاف سازی کرده اید ممنون. ماکه اهل قلم نیستیم شماها که زیبا می نویسید لطفا زیاد بنویسید و منتشر کنید اگر بعضی ها کمی تلاش می کردند وضعمان خیلی بهتر ازاینها بود کافی است فقط ظاهر شهرمان را با شهری مثل کوهبنان مقایسه کنیم که ذره ای از منابع موجود در بافق را ندارد….

 12. رنجبر می‌گه:

  ابادی هر سرزمینی وابسته به وجود دانشمندان ونخبگان ان خطهوسرزمین است امید وارم با پی گیری امام جمعه بافق ومطرح کردن طرح فولاد بافق در نماز جمعه وتلاش و کوشش همشهریان عزیز شروع بکار کند
  منظور فولاد است
  نه نورد
  اقای مهندس رنجبر خیلی ممنون

 13. ناشناس می‌گه:

  سلام
  دوستان خبری از این فولاد نشد چرا کسی نمیره تهرون پی گیری کنه
  کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من

 14. شمع بي زبان می‌گه:

  بافق فردا چرا دنبال فولاد نیستی هروز باید خبرجدید از فولاد و گاز و راه بافق یزد داشته باشید

 15. شهروند می‌گه:

  سرانه تولید فولاد در هر شهر وکشوری نشاندهنده میزان توسعه وپیشرفت شهر ومملکت است ولی افسوس؟

 16. حسنزاده می‌گه:

  فولاد صنعت مادر است
  اگر فولاد راه بیفتد بافق رونق روز افزون خواهد داشت

 17. برزگري می‌گه:

  ما مردم بافق خواهان صنعت فولاد هستیم
  خریدار محترم فولاد بافق از عملکرد خود اطلاع رسانی کند
  باتشکر از بافق فردا

 18. علي حسيني می‌گه:

  چرا فولاد نیرو نمی گیرد تا کمی از این شدت بیکاری کاسته شود چرا همه را از کار بیکار کردند
  چرا کسی جواب گو نیست

 19. عليرضا می‌گه:

  پاسخ به علی حسینی
  بزک نمیر بهار میاد *********خربزه وخیار میاد
  قرا شده فولاد را که تعطیل کردند بجای ان نورد راه بیاندازندهم بیکاری از بین میره هم
  تا چند سال دیگه هر چه میلگرد نیاز داشته باشی خود کفا هستی و از تو شهر خودت تامین میشه
  قیمتش هم کمتره
  خوشا به حالت من که ساکن یزد هستم و به کار خونه میلگرد سازی دسترسی ندارم

 20. طالعي بافقي می‌گه:

  کاملا متین فرمودید
  جناب اقای مهندس حمیدرضا رنجبر بافقی بی نهایت سپاسگزارم
  دستان شما از دور می فشارم
  سر افراز باشید انشا اله

 21. اس -اف می‌گه:

  دیگه خدابیامرزه فولاد بافق رو.مواظب باشید این کارتون روازدست ندید

 22. رضايي می‌گه:

  چونه نزنید که کی جبهه رفته و کی جبهه نرفته کی امتیاز داره معدن بره سر کار کی امتیاز نداره
  برد دنبال فولاد و گندله سازی و سرمایه بیرونی جذب کند کار به وجود بیارد
  چراطرح به این عظمت را تعطیل کردند
  چرا هر روز مردم بافق مثل اسیرا تو معدن دنبال کار برای بچه ها شون می گردن
  چرا بچه های بافقی باید برن تو معدن خدمات یا فضای سبز کارگری کنن
  عده زیادی هم ادم بیکار حسرت این کارگر های خدماتی و فضای سبزی را بخورند
  که خوش به حال اونها که کارگر معدن هستن وسر کارند
  چرا نخبگان شهر پی گیر نارسایی ها نیستند

 23. دانشي می‌گه:

  من در حد توان خود در خدمت همشهریان ودلسوزان زادگاه خود هستم و دست همه دوستان ودلسوزان از دور می فشارم

 24. ع .ل.ر می‌گه:

  امیدوار بودم مهندس دهستانی بیاید و فولاد را به یک جایی برساند
  که خدا برای مهندس دهستانی چنین خواست ای برادر

 25. حسن غصه خور می‌گه:

  از ماست که بر ماست

 26. شمع زبان دراز می‌گه:

  سنگ اهن اگر بجای هتل تو مشهد کارخانه گندله می ساخت بهتر بود

 27. تهراني می‌گه:

  ازمتن زیبای شما لذت بردم اقاحمیدرضاانشاءا…که این طرح به سرانجام رسیده وازدانش بچه های توانمندبافق که نمونه ان جنابعالی هستید،بهره ببرد.

 28. محمد مهدی می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین محترم بافق فردا و خدمت مردم عزیز بافق بازم خدا رو شکر که یکی پیدا می شه که برای مردم شفاف سازی بکنه که چه کلاه بزرگی داره سرشون می ره اقای رنجبر خیر ببینی انشالله

 29. ناشناس می‌گه:

  پیش بسوی شهری اباد ازاد وپیشرفته
  بدون فرماندار
  طرح فولاد تعطیل
  فروش سنگ معدن خام
  بیکار تا دلتون بخواهد
  معتاد الی ماشاالله…