شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۷:۰۷ قبل از ظهر

اخذ ۹۸ درصدی سند مالکیت عرصه های ملی و دولتی شهرستان بافق

کد خبر: 8301
تعداد بازدیدکننده: 160
تاریخ: ۱۶ شهریور ۱۳۹۱


رییس اداره منابع طبیعی بافق از اخذ ۹۸ درصدی سند مالکیت عرصه های ملی و دولتی این شهرستان بنام دولت جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
محمد خسروانی اظهار داشت: طرح ممیزی اراضی و تفکیک مستثنیات از منابع ملی، پس از تصویب قانون ملی شدن جنگلها مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۱ در قالب دو پروژه به اجرا درآمده است. این طرح شامل کلیه فعالیت های تشخیص و شناسایی منابع طبیعی تجدید شونده اعم از عرصه و اعیانی جنگل ها، مراتع، بیشه های طبیعی و اراضی جنگلی به منظور تعیین حدود و ثغور آنها از مستثنیات قانونی اشخاص و اعمال مالکیت و حاکمیت دولت بر عرصه های ملی شده جهت اجرای وظایف اداره منابع طبیعی مشتمل بر حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی می باشد.
وی ضمن اشاره به اهداف مهم این طرح، ادامه داد: این طرح با اهدافی چون شناسایی و تشخیص عرصه های منابع طبیعی و اعمال و ارتقای حاکمیت دولتی بر منابع و عرصه های ملی کشور، فراهم نمودن بستر فعالیت جهت جلب مشارکت و سرمایه گذاری در عرصه های منابع طبیعی، کمک به ارتقای سطح حفاظت و حمایت از عرصه های منابع طبیعی کشور، ایجاد زمینه مناسب جهت جلوگیری از تخریب و تجاوز به اراضی ملی، به هنگام نمودن نقشه های سنواتی با توجه به پیشرفت تکنولوژی به منظور تولید نقشه های کاداستر غیرشهری و بهینه سازی مدیریت بر عرصه های ملی و … انجام می گردد.
وی حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی و تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی و دولتی و اخذ سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران را از مهمترین وظایف اداره منابع طبیعی برشمرد و اضافه کرد: تاکنون در ۹۸ درصد از عرصه های ملی و دولتی شهرستان بافق به وسعت بیش از ۸۵۰ هزار و ۶۰۷ هکتار، سند مالکیت بنام دولت اخذ شده است. 
یادآور می شود شهرستان بافق ۸۵۴ هزار و ۸۹۷ هکتار و ۴ مترمربع وسعت دارد که از این مقدار، ۳۰۶۰ هکتار را مستثنیات شامل می شود.