چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۲۸:۰۳ بعد از ظهر

تعدادی از نیروهای قدس در سوریه حضور دارند اما این به منزله حضور نظامی ما در این کشور نیست

کد خبر: 8648
تعداد بازدیدکننده: 126
تاریخ: ۲۷ شهریور ۱۳۹۱

تعدادی از نیروهای قدس سپاه در سوریه حضور دارند!
فرمانده کل سپاه گفت: تعدادی از نیروهای قدس نیز در سوریه حضور دارند اما این به منزله حضور نظامی ما در این کشور نیست.

فرمانده کل سپاه در نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره تهدیدات اسرائیل علیه ایران و اختلافات این رژیم با آمریکا در مورد حمله نظامی به کشورمان گفت: رژیم غاصب اسرائیل به آخر خط رسیده است. اقتدار نظام اسلامی و گسترش بیداری اسلامی در جهان و بویژه منطقه، رژیم صهیونیستی را هراسان کرده است و این رژیم هیچ چاره‌ای نمی‌بیند جز اینکه با تهدید و فشار نظامی بخواهد مسیر انقلاب اسلامی را منحرف کند.
*اسرائیل نمی‌تواند آمریکا را برای حمله به ایران همراه کند

وی با بیان اینکه “رژیم صهیونیستی به شدت از آینده نگرانی دارد و تلاش می‌کند آمریکا را برای اقدام نظامی علیه ایران همراه کند”، افزود: برآورد ما این است که در این کار موفق نمی‌شود و عاقبت این امر نیز کاملا مشخص است. آمریکا آسیب‌پذیری بالایی دارد و نیروگاه و پایگاه‌های آن در تیررس توان موشکی سپاه است.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: با توجه به حمایت‌هایی که مسلمانان جهان از انقلاب اسلامی دارند، این امر موجب بازدارندگی آنهاست و مجوز اقدام نظامی علیه ایران برای آنان صادر نمی‌شود. اقدام نظامی علیه ایران نه تنها بدون نتیجه خواهد بود و حتی خسارت‌ها و پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای آنان به دنبال خواهد داشت.

وی درباره اختلاف کاخ سفید با رژیم صهیونیستی درباره حمله نظامی به ایران نیز تصریح کرد:‌ در این بین حالت دوگانه‌ای وجود دارد؛ بسیاری از کارشناسان و سران رژیم صهیونیستی با حمله نظامی به ایران مخالفند و بعید می‌دانیم که دست به این کار بزنند؛ البته بخشی از تهدیدات آنان نیز جنگ روانی است تا بتوانند در کنار تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی به نتیجه برسند و با مشکلات اقتصادی و مشکلاتی که در عرصه انرژی آمریکا با آن مواجه است بعید می‌دانیم این تهدیدات به وقوع بپیوندد.

*خشم مسلمانان از اهانت به پیامبر، مجوزی برای کشتن سفیران کشورها نیست
جعفری در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه “آیا خشم مسلمانان نسبت به اهانت به پیامبر اسلام، مجوز کشته شدن سفیران کشورها را صادر می‌کند؟” گفت: قطعا چنین مجوزی صادر نمی‌شود و درست هم نیست اما به هر حال احساسات مسلمانان جریحه‌دار شده است و تنها کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که اعتراضات خود را به سفارتخانه‌ها ببرند. در این اعتراض‌ها خشونت‌هایی نیز اتفاق افتاده است اما مساله اینجاست که در هیچ‌کجا کسی سراغ ندارد که یک مسلمان به دین مسیح یا حضرت مسیح یا دین یهود توهین کرده باشد. توهین‌هایی را که علیه مسلمانان انجام می‌شود، به عنوان آزادی بیان قلمداد می‌کنند اما ما مطمئنیم که این کارها با برنامه‌ریزی‌ قبلی انجام می‌شود اما مطمئن باشند که نتایج عکس به دنبال خواهد داشت و هرچه بیشتر موجب اثبات حقانیت انقلاب اسلامی خواهد شد.

*ایران حمله پیش‌دستانه نمی‌کند
فرمانده کل سپاه در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه المنار درباره اینکه “با توجه به تهدیدات اسرائیل علیه ایران، آیا امکان تهاجم نظامی پیش‌دستانه از سوی ایران وجود دارد یا نه؟” تاکید کرد: پاسخ پرسش شما منفی است.

وی تصریح کرد:‌ ایران با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی که نسبت به استمرار هر نوع جنگی دارد و عقبه‌ای که در جهان و به ویژه از سوی مسلمانان برخوردار است، نیازی به اقدام پیش‌دستانه برای جلوگیری از حمله نظامی ندارد و اصلا آن را مجاز نمی‌دانیم.

جعفری خاطرنشان کرد:‌ توانایی ایران، هم از نظر سرعت و هم شدت عمل و آگاهی دشمنان از این توانمندی، مهم‌ترین عامل بازدارندگی آنان از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران است.

*تعدادی از نیروهای قدس سپاه در سوریه حضور دارند
وی در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی خود از حضور نیروهای سپاه در سوریه نیز گفت:‌ همه می‌دانند که سپاه واحدی به نام نهضت‌های اسلامی داشته و دارد که با هدف کمک به مستضعفین و صدور انقلاب اسلامی تشکیل شده است و در این راستا حرکت می‌کند. از زمانی که نیروی قدس تشکیل شده است، این نیرو با هدف حمایت از ملت‌های مظلوم و بویژه مسلمان بوده است. تعدادی از نیروهای قدس نیز در سوریه حضور دارند اما این به منزله حضور نظامی ما در این کشور نیست.

*به سوریه کمک فکری و اقتصادی می‌کنیم، نه کمک نظامی

فرمانده کل سپاه افزود: اگر میان حضور کشورهای عربی و غیرعربی مقایسه کنیم، خواهیم دید که ایران چنین حضوری در سوریه ندارد. ما کمک‌های فکری و مشاوره‌ای به سوریه به عنوان حلقه مقاومت که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند، داریم و ایران به این مساله و کمک به آن افتخار می‌کند. سپاه هرگونه مساعدت فکری و حتی حمایت اقتصادی انجام می‌دهد اما حضور نظامی ندارد و این در حالی است که برخی از کشورها از حمایت ترور در این کشور ابایی ندارند. البته ما این مساله را به شدت محکوم می‌کنیم و آن را قبول نداریم.

جعفری در برابر پرسش دیگری درباره اینکه “با توجه به وجود موافقتنامه امنیتی میان ایران و سوریه، آیا در صورت حمله نظامی به سوریه، ایران از این کشور حمایت نظامی خواهد کرد؟” پاسخ داد: این مساله بستگی به شرایط دارد. اینکه الان به طور قطع بگویم که چنانچه به سوریه حمله نظامی شود ایران نیز حمایت نظامی می‌کند، مشخص نیست و کاملا به شرایط بستگی دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره توان دفاعی سپاه و نیروهای مسلح ایران اظهار کرد: توان نظامی که نیروهای سه گانه سپاه دارند، در کنار نیروهای برداران ارتش توان بسیار بالا و خوبی را فراهم کرده است. توانایی‌های ما در نیروهای سه گانه در ارتش و سپاه مکمل یکدیگر است و برخی از ماموریت‌‌ها نیز در عرصه‌های دریایی و هوایی میان ما نیروهای ارتش تقسیم شده است. البته در نیروی زمینی با توجه به استعدادهایی که به لحاظ کمی دارایم، نیروی زمینی ارتش و سپاه موازی یکدیگر هستند.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: ما در عرصه‌های موشکی نیز از توانمندی‌های بسیار بالایی برخورداریم و هر نوع توانمندی که در بحث موشکی مدنظر داشتیم، در برد مجاز یعنی زیر دو هزار کیلومتر دست یافته‌ایم.

وی افزود: در بخش راکت‌ها نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم و دقت آنها کمتر از ۵۰ متر است. در سیستم پدافندی و راداری نیز سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه پیشرفت‌های خوبی داشته است و اخیرا سامانه پدافندی رعد که از سامانه‌های مشابه خود بالاتر است، در دستور کار قرار گرفته است.

جعفری در پاسخ به پرسش دیگری درباره هواپیماهای بدون سرنشین اظهار کرد: در زمینه پهپادها نیز پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. پروژه هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۲۲ با قابلیت مداوم‌پروازی ۲۴ ساعته و قابلیت شناسایی و ماموریت رزمی به نتیجه رسیده است و در خط تولید است و همچنین می‌تواند در صورت نیاز، عملیات انجام دهد و موشک‌ خاصی را که بر روی آن نصب می‌شود شلیک کند.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: تمامی فناوری‌ها و تجهیزات در کنار نیروهای انسانی معتقد و مومن در سپاه با روحیه بسیجی توانمندی منحصر به فردی در سپاه ایجاد کرده است که امیدواریم این توانمندی‌ها روز به روز بیشتر شود. البته آنچه در کنار توانایی مادی مهم است وجود معنویت و انگیزه است که در دفاع مقدس اصلی‌ترین عامل موفقیت ما همین ایمان و انگیزه بود.

*نیازی نیست برای انتخابات ۹۲ کار امنیتی خاصی انجام دهیم
فرمانده کل سپاه در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده تاکید کرد که سپاه برای این انتخابات تهدیدی احساس نمی‌کند و بر همین اساس نیازی نمی‌بیند که کار امنیتی خاصی انجام دهد.

جعفری در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و اینکه آیا سپاه برنامه‌ای امنیتی برای این انتخابات در نظر گرفته است یا خیر؟ گفت: یکی از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، حادثه بسیار مهم ۸۸ بود که به نظر من با وجود همه خسارت و سختی‌هایی که داشت، برای ما یک نعمت بود و تبعات مثبتی داشت که بزرگ‌ترین اثر آن، پیام ۹ دی بود.

وی ادامه داد: جامعه انقلابی ما در ۹ دی به جهان اعلام کرد که پیرو مقام معظم رهبری و قدردان ارز‌ش‌های ولایت فقیه در هدایت ایران اسلامی و کشور است. مردم ما فرمایش حضرت امام(ره) را که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این کشور آسیبی وارد نشود، در فتنه ۸۸ به خوبی لمس کردند و در نهم دی حمایت همه‌جانبه و گسترده‌ای از رهبری انجام دادند.

جعفری با بیان اینکه “امروز پیروی از ولایت فقیه در جامعه به خوبی جا افتاده است”، افزود: این مساله رشد بسیار جهشی و چشمگیری داشته است و دوست و دشمن نیز این مساله را به خوبی فهمیده‌اند و مردم هم بعد از ۸۸ فهمیدند که چه جریان‌هایی طرفدار واقعی مردم هستند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه “مردم ما امروز از نظر سیاسی راه خود را یافته‌اند”، تصریح کرد: بعد از حوادث ۸۸ ما دیگر شاهد دوران قبل از این حادثه نخواهیم بود و نخواهیم دید که جریان‌هایی با شعارهای غیرواقعی روی کار بیایند و مردم بعدا متوجه شوند این شعارها تنها حرف بوده است. گرایش عمومی مردم به اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی است و این گرایش بسیار شدید و گسترده است و ما آن را در انتخابات مجلس که در سال گذشته برگزار شد نیز دیدیم.

*برای انتخابات احساس تهدید در بعد سیاسی و داخلی نداریم
وی تاکید کرد: بر همین اساس، ما احساس تهدید در بعد سیاسی و داخلی نداریم که بخواهیم برای انتخابات آتی کاری بکنیم. مردم ما کاملا هوشیار هستند و خدمتگزاران واقعی را به خوبی تشخیص می‌دهند. البته ممکن است سپاه روشنگری کند اما به نظر می‌رسد که با توجه به هوشیاری مردم حتی نیازی به چنین کاری نباشد.

*اگر اصلاح‌طلبان تندروی نکنند، در انتخابات حاضر شوند
فرمانده کل سپاه درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نیز گفت:‌ اصلاح‌طلبان سطوح مختلفی دارند؛ برخی از آنها تندرو هستند که البته می‌بینیم اصلاح‌طلبان اخیرا نسبت به تندروی‌های این گروه ابراز ناراحتی و پشیمانی کرده‌اند که اصلاح‌طلبان در این صورت و البته اگر دست از تندروی بکشند، می‌توانند مثل سایرین در انتخابات حاضر شوند.