سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۴۷:۴۰ بعد از ظهر

همکاری دستگاههای عضو برای مقابله و ریشه کنی بیماری سالک ضروری است

کد خبر: 8721
تعداد بازدیدکننده: 98
تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۳۹۱

سرپرست فرمانداری در کمیته فرعی شورای سلامت بافق:

همکاری دستگاههای عضو برای مقابله و ریشه کنی بیماری سالک ضروری است .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ، ” علیرضا صمدی” در نشست شورای سلامت شهرستان بافق با بیان اینکه ریشه کنی بیماری سالک جائز اهمیت است افزود: این بیماری که با نیش پشه انسان را مبتلا می کند اگر همت و همکاری مردم و مسئولان نباشد. افراد زیادی به این بیماری مبتلا می شوند.

سرپرست فرمانداری بافق پیشگیری را مهمتر از درمان دانست و گفت: مبتلایان به این بیماری علاوه بر اینکه مدتها قادر به فعالیت نیستند بلکه درمان و مداوای آنها هزینه قابل توجه ای رانیز بر دستگاه بهداشت و درمان تحمیل می کند.

وی وظیفه جهادکشاورزی را در اطلاع رسانی و راهنمایی کشاورزان، مهم خواند و گفت: این بیماری بیشتر در محلهای روستایی در بین کشاورزان ، دامداران و باغذاران ِاطراف بافق شایع است که باید نحوه پیشگیری از ابتلاء به بیماری سالک بیش از پیش اطلاع رسانی شود.

صمدی : جونده کشی و دفن اجساد آنها را از اقدامات مهم در پیشگیری سالک دانست و گفت: پشه خاکی ناقل این بیماری، ابتدا از خون جوندگان تغذیه و سپس بیماری را به انسان منتقل می کند.

وی از منابع طبیعی بافق خواست تا نسبت به تهیه قرص فسفید آلومینیوم جهت طعمه گذاری و جونده کشی اقدام کند.

سرپرست فرمانداری بافق اضافه کرد: این قرص ها باید تا شعاع ۳۰۰ تا۴۰۰ متری برای جونده کشی طعمه گذاری شود.

صمدی، نظافت شهر را بهترین عامل کنترل و پیشگیری از بیماری سالک خواند و افزود: شهرداری موظف است بر نظافت شهر، جمع آوری بموقع و نخاله های ساختمانی نظارت دقیق داشته باشد و با طرح کنترلِ شبکه بهداشت و درمان بافق همکاری کند.

سرپرست مرکز بهداشت بافق هم در این نشست با اشاره به اینکه اردیبهشت و شهریور مناسب ترین ماه بری نیش زنی پشه ی خاکی است، بر اجرای هرچه سریعتر طرح کنترل بیماری سالک تاکید کرد.

“جواد فتاحی” شمار افراد مبتلا به بیماری سالک در بافق را هم اینک ۵ نفر عنوان کرد وافزود: این تعداد نسبت به سال گذشته رو به افزایش است که باید به همین نسبت فعالیت طرح کنترل را نیز افزایش دهیم.

وی اجرای طرح کنترل را شامل عملیات میدانی، طعمه گذاری و جونده کشی در شعاع ۵۰۰  تا ۷۰۰ متری اطراف شهر بافق عنوان کرد.

سرپرست مرکز بهداشت بافق مدت اجرای این طرح را حدود یک ماه اعلام و اضافه کرد: این طرح با همکاری شرکت سنگ آهن، جهادکشاورزی، منابع طبیعی، فرمانداری و شهرداری بافق با محوریت مرکز بهداشت این شهرستان اجرایی شده است.

 فتاحی هزینه اجرای طرح کنترل را افزون به ۱۶۰ میلیون ریال عنوان کرد.