پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۲۴:۴۱ قبل از ظهر

۵ نفر در بافق مبتلا به سالک هستند/ آمار مبتلایان رو به افزایش

کد خبر: 8765
تعداد بازدیدکننده: 118
تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۳۹۱

۵ نفر در بافق مبتلا به سالک هستند/ آمار مبتلایان رو به افزایش
بافق – خبرگزاری مهر: سرپرست مرکز بهداشت بافق از ابتلای پنج نفر در شهرستان بافق به بیماری سالک خبر داد و گفت: این آمار رو به افزایش است.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد فتاحی صبح چهارشنبه در نشست شورای سلامت شهرستان بافق با اشاره به اینکه اردیبهشت و شهریور مناسب ترین ماه برای نیش زنی پشه خاکی است، بر اجرای هرچه سریعتر طرح کنترل بیماری سالک تاکید کرد.

وی، شمار افراد مبتلا به بیماری سالک در بافق را در حال حاضر پنج نفر اعلام کرد و افزود: این تعداد نسبت به سال گذشته رو به افزایش است که باید به همین نسبت فعالیت طرح کنترل را نیز افزایش دهیم.

فتاحی اجرای طرح کنترل را شامل عملیات میدانی، طعمه گذاری و جونده کشی در شعاع ۵۰۰ تا ۷۰۰ متری اطراف شهر بافق عنوان کرد.

سرپرست مرکز بهداشت بافق مدت اجرای این طرح را حدود یک ماه اعلام و اضافه کرد: این طرح با همکاری شرکت سنگ آهن، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، فرمانداری و شهرداری بافق با محوریت مرکز بهداشت این شهرستان اجرایی شده است.

فتاحی هزینه اجرای طرح کنترل را افزون به ۱۶۰ میلیون ریال عنوان کرد

همه دستگاه ها برای ریشه کنی سالک مشارکت کنند

سرپرست فرمانداری بافق نیز در این نشست خواستار مشارکت و همکاری همه دستگاه های عضو شورای سلامت برای مقابله و ریشه بیماری سالک شد.

علیرضا صمدی با بیان اینکه ریشه کنی بیماری سالک حائز اهمیت است، اظهار داشت: اگر همت و همکاری مسئولان نباشد، این بیماری که با نیش پشه انسان را مبتلا می کند، افراد بسیاری را درگیر و دچار این بیماری می کند.

وی، پیشگیری را مهمتر از درمان دانست و افزود: مبتلایان به این بیماری علاوه بر اینکه مدتها قادر به فعالیت نیستند، درمان و مداوای آنها نیز هزینه بسیاری را بر دستگاه بهداشت و درمان تحمیل می کند.

صمدی، وظیفه جهاد کشاورزی را در اطلاع رسانی و راهنمایی کشاورزان مهم خواند و گفت: این بیماری بیشتر در روستاها در بین کشاورزان، دامداران و باغداران ِاطراف بافق شایع است که باید نحوه پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک بیش از پیش اطلاع رسانی شود.

جونده کشی و دفن اجساد از اقدامات مهم در پیشگیری از سالک است

وی، جونده کشی و دفن اجساد آنها را از اقدامات مهم در پیشگیری سالک دانست و گفت: پشه خاکی ناقل این بیماری، ابتدا از خون جوندگان تغذیه و سپس بیماری را به انسان منتقل می کند.

صمدی از منابع طبیعی بافق خواست تا نسبت به تهیه قرص فسفید آلومینیوم برای طعمه گذاری و جونده کشی اقدام کند.

سرپرست فرمانداری بافق اضافه کرد: این قرص ها باید تا شعاع ۳۰۰ تا۴۰۰ متری برای جونده کشی طعمه گذاری شود.

صمدی، نظافت شهر را بهترین عامل کنترل و پیشگیری از بیماری سالک خواند و افزود: شهرداری موظف است بر نظافت شهر، جمع آوری به موقع زباله ها نظارت دقیق داشته باشد و با طرح کنترلِ شبکه بهداشت و درمان بافق همکاری کند.

۱ نظر

  1. ودادیان می‌گه:

    سه نفر نه پنج نفر