جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۰۷:۴۳ بعد از ظهر

مدیریت وسیع مراتع یکی از مهم ترین و گسترده ترین فعالیت های اداره منابع طبیعی است.

کد خبر: 9272
تعداد بازدیدکننده: 176
تاریخ: ۰۹ مهر ۱۳۹۱


رییس اداره منابع طبیعی بافق گفت: مراتع ممیزی شده شهرستان بافق با وسعتی در حدود ۲۱۰ هزار هکتار گسترده ترین اکوسیستم های طبیعی شهرستان بوده و ۲۵ درصد از عرصه شهرستان را در بر می گیرد.
محمد خسروانی با بیان اینکه مدیریت عرصه وسیع مراتع شهرستان یکی از مهم ترین و گسترده ترین فعالیت های این اداره است افزود: پوشش گیاهی مراتع به عنوان مهم ترین عامل حفظ آب و خاک با ارزش ترین بخش اکوسیستم های مرتعی بوده و باعث کاهش شدت برخورد ذرات باران با خاک شده و این امر علاوه بر حفظ خاک باعث نفوذ آب به اعماق خاک، جلوگیری از ایجاد رواناب و تقویت سفره های آب زیرزمینی می شود. گیاهان مرتعی اولین و مهم ترین منبع تأمین علوفه دام های سطح مراتع شهرستان می باشند. تولید محصولات فرعی، تولید گیاهان و فرآورده های دارویی و … از فواید دیگر مراتع شهرستان است.
وی بهره برداری بی رویه از مراتع، وجود دام مازاد بر ظرفیت، عدم وجود ساختار مناسب بهره برداری، خشکسالی های متوالی، وجود تعداد بهره برداران فراوان در عرصه مراتع، افزایش روزافزون جمعیت و افزایش تقاضای گوشت و فرآورده های دامی و … را در افزایش روند بهره برداری و تسریع در تخریب مراتع شهرستان عنوان کرد و ادامه داد: بهره برداری غیر اصولی باعث تشدید تخریب ها و بروز مسایل و مشکلات بیشتری در حفظ منابع پایه آب و خاک شهرستان خواهد شد و هر گونه بهره برداری نامناسب و غیر مجاز از بخش وسیعی از عرصه مراتع شهرستان باعث تبدیل مراتع به بیابان گردیده و وقوع رخداد بیابان زایی را تسریع خواهد نمود.
همچنین وی یکی از مهم ترین اهداف اداره منابع طبیعی را  تلاش در جهت حفظ مراتع شهرستان با ایجاد تعادل بین ظرفیت تولید علوفه مراتع و دام های موجود در عرصه آن برشمرد و اضافه کرد: تا پایان سال ۱۳۹۰ در سطح ۲۱۰ هزار هکتار از مراتع ممیزی شده شهرستان، ۵۹ سامانه عرفی با تعداد دام مجاز ۳۷ هزار و ۱۵۰واحد دامی بهره برداری می شود.
یادآور می شود: مرتع زمینی است اعم از کوه یا دشت که گیاهان در آن بصورت خودرو رشد کرده و قابل تعلیف جهت دام می باشد.