یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۴۰:۳۰ بعد از ظهر

ورود ۱۱۵هزار تن کاغذ به کشور با ارز مرجع/ منشأ گرانی کاغذ کجاست

کد خبر: 9282
تعداد بازدیدکننده: 101
تاریخ: ۱۰ مهر ۱۳۹۱

فارس از آمار واردات کاغذ در سال۹۱ گزارش می‌دهد
ورود ۱۱۵هزار تن کاغذ به کشور با ارز مرجع/ منشأ گرانی کاغذ کجاست
خبرگزاری فارس: برخلاف برخی ادعا‌ها مبنی بر عدم واردات کاغذ در ۵ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۱، شاهد واردات کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه‌ بودیم.
خبرگزاری فارس: ورود 115هزار تن کاغذ به کشور با ارز مرجع/ منشأ گرانی کاغذ کجاست
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، طی ماه اخیر با اوج گرفتن قیمت ارز و نوسانات حاصل از آن شاهد افزایش قیمت کاغذ هم بودیم، گرچه به گفته متولیان امر و کارشناسان نباید این دو با یکدیگر سنجیده شوند و افزایش ارز بر قیمت کاغذ تاثیرگذارد، اما ظاهرا افراد سودجو از این آب گل آلود در حال بهره‌برداری هستند و کاغذ را با ارز مرجع ۱۲۲۶ وارد و با ارز ۲۷۰۰ می‌فروشند و حاصل آن شده کاغذ بندی ۹۷ هزار تومان؛ اما این موضوع شاید از سویی به کم‌کاری برخی مسئولان دست‌اندرکار بازگردد که کوتاهی آنها و عدم اداره صحیح اوضاع آشفته بازاری را رقم زده است.
در گفت‌وگوهای فارس با مسئولان نشر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران عامل کارخانه‌های کاغذسازی موارد بسیاری عنوان شد که برخی از آنها به عدم ورود کاغذ و حباب قیمت‌ها اشاره دارد.
اما اینکه طی سال ۹۱ و ۵ ماهه گذشته کاغذی وارد نشده که با ارز آزاد باشد و قیمت‌های کنونی تنها به سبب دلال بازی و کسب سود در حال اوج‌گیری است ما را بر آن داشت تا به میزان واردات اشاره‌ای کنیم تا برخی که از عدم ورود کاغذ سخن می‌گویند از خواب خرگوشی بیدار شوند.
لازم به ذکر است آمار ارائه شده در این گزارش بر اساس آمارهای کمرگ کشور می‌باشد و کاغذ‌های واردشده از ارز مرجع استفاده کرده‌اند.
* آمار ۵ ماهه اول سال ۹۱ واردات کاغذ چاپ و تحریر
بر اساس آمار کاغذ چاپ و تحریر در پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۱ حدود ۷۰،۰۰۰ تن است.
* آمار ۵ ماهه اول سال ۹۱ واردات کاغذ روزنامه
در این بازه زمانی میزان واردات کاغذ حدود ۴۵۰۰۰ تن گزارش شده است.
* جدول واردات کاغذ طی سال‌های ۸۵ تا ۹۰