دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۳:۴۶ بعد از ظهر

میزان عناصر نادر موجود در معدن سنگ آهن چغارت شناسایی شد

کد خبر: 9301
تعداد بازدیدکننده: 262
تاریخ: ۱۰ مهر ۱۳۹۱

پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد امیرکبیر در یک طرح مطالعاتی، میزان عناصر نادر موجود در باطله‌های کارخانه فرآوری سنگ آهن چغارت و چگونگی جدایش آنها را بررسی کردند

مهندس عبدالله سمیعی – مدیر گروه معدن و محیط زیست معدنی این واحد – در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: در این طرح مطالعاتی اطلاعات دقیقی از عناصر نادر خاکی موجود در سنگ‌های باطله معدن چغارت به دست آمد و مقادیر آنها در سنگ آهن و سنگ‌های باطله کانسار مشخص شد که از این نتایج می‌توان برای تصمیم‌گیری در مورد استخراج و بهره‌برداری از عناصر نادر خاکی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این پروژه میزان عناصر نادر خاکی سبک (LREE)و عناصر نادر خاکی سنگین (HREE )و همچنین مقدار وانادیوم، تیتانیوم و فسفر موجود در باطله‌های فرآوری معدن سنگ آهن چغارت بررسی شده است.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی درباره فرآیند اجرای این طرح مطالعاتی گفت: برای اجرای این طرح پس از جمع‌آوری منابع علمی درباره کانی شناسی و کانسارهای عناصر فسفر، تیتانیوم و وانادیوم از باطله های مختلف معدن چغارت و نیز تاسیسات فرآوری آن نمونه‌برداری شد.

گفته وی در استخراج این عناصر، از روش هیدرومتالورژی که روش مهم استخراج عناصر نادر خاکی است، استفاده شده است. در این روش ابتدا کنستانتره سنگ آهن در محلول اسیدی یا قلیایی لیچ، شست‌وشو شده که طی این شست‌وشو عناصر نادر به صورت یون وارد محلول می‌شوند. همچنین ممکن است برای استخلاص عناصر نادر، فرآیندهای دیگری مانند فلوتاسیون، جدایش مغناطیسی، الکتریکی و روش‌های حرارتی برای حذف ناخالصی‌های موجود در محلول به عنوان پیش فرآوری به کار گرفته شوند.

مدیر گروه معدن و محیط زیست معدنی جهاد دانشگاهی واحد امیرکبیر با اشاره به مطالعه بهترین روش فرآوری عناصر نادر خاکی از سوی این گروه، خاطرنشان کرد: عناصر نادر خاکی در دنیای امروز از نظر صنعتی ارزش بسیار بالایی دارند و وجود عیار و ذخیره مناسب آنها در معادن سنگ آهن کشور باعث افزایش قابل توجه ارزش اقتصادی کانسارها خواهد شد. ضمن اینکه استخلاص این فلزات از نظر تکنولوژیکی بسیار مهم است.

وی با بیان این مطلب که کارفرمای این طرح شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بوده است، گفت: پیش از این در مطالعات پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد سعی می‌شد که میزان عناصر نادر خاکی در معادن مختلف کشور بررسی شود اما سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این زمینه پویا شده و مطالعات تحقیقاتی در زمینه اکتشاف و شناسایی این عناصر در مناطق مختلف کشور را آغاز کرده است.

معدن سنگ آهن چغارت که بهره‌برداری از آن از سال ۱۳۵۰ آغاز شده، یکی از معادن بلوک معدنی بافق است که با دارا بودن بیش از یک سوم از ذخیره سنگ آهن کشور به عنوان مهمترین زون آهن‌دار ایران شناخته شده است.

۱ نظر

  1. رضا می‌گه:

    این معدن چه نون و ابی به غیر از امراض لا علاج برای شهرستان بافق دارد