چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۵۶:۱۳ بعد از ظهر

آشنایی با درختان کهنسال شهرستان بافق

کد خبر: 9353
تعداد بازدیدکننده: 570
تاریخ: ۱۱ مهر ۱۳۹۱

آشنایی با درختان کهنسال شهرستان بافق
درختان کهنسال هر کشور از جمله مهمترین ذخایر ژنتیکی گیاهی آن سامان محسوب می شوند. حفظ ذخایر ژنتیکی از جمله این درختان از اهم وظایف هر قوم و ملتی است.
درخت کهن دفتر رازهاست      چو تقویم دیروز و امروز ماست
* سرو شادکام بافق
پایگاه استقرار این سرو در روستای شادکام بافق قرار دارد.
مختصات جغرافیایی محل استقرار درخت شامل:
طول جغرافیایی ً۶/۱۸  َ۴۸ ۵۵۰، عرض جغرافیایی ً۵/۲۴  َ۲۹ ۳۱۰  و ارتفاع ۱۷۳۵ متر از سطح دریا است.
درخت در درون یک باغ شخصی قرار دارد و با درختان میوه نظیر گردو، انار، بنه، بادام و زردآلو همزیست است.
این درخت تک پایه بوده و از نظر ظاهری ( تاج و تنه‌) در شرایط سلامت کامل قرار دارد. درخت دارای زادآوری بسیار خوبی است. ارتفاع درخت حدود ۳۵ متر، ارتفاع ناحیه تشکیل تاج ۶ متر، و دور قطر تاج ۶۵/۱۰ متر بوده است.
این درخت از نظر اعتقادات مردمی، بسیار مورد محترم بوده و در پناه همین اعتقادات تاکنون حفظ شده است.
 
* ارس باجگان
پایگاه استقرار این ارس در منطقه باجگان بافق ( ۸۰ کیلومتری جنوب بافق ) در نزدیکی منطقه شیطور قرار دارد.
مختصات جغرافیایی محل استقرار درخت شامل: طول جغرافیایی ً۳۶   َ۵۲ ۵۵۰، عرض جغرافیایی ً۳۲  َ۲۷  ۳۱۰  و ارتفاع ۲۴۰۰ متر از سطح دریا است.
خاک منطقه شنی و رنگ آن در عمق ۲ سانتی متری قهوه ای است. پوشش گیاهی منطقه از جمله گیاهان مرتعی به خصوص درمنه است.
در نزدیکی این درخت کهنسال استخر کوچکی وجود دارد که آب آن از چشمه همین منطقه تأمین می شود. این درخت تک پایه و ماده بوده و از نظر ظاهری ( تاج و تنه ) در شرایط سلامت نسبی است. تعدادی از شاخه های جانبی درخت به احتمال زیاد توسط باد شکسته شده است. در اطراف درخت زادآوری طبیعی محدودی مشاهده می شود. با توجه به مشکلات جوانه زنی مستقیم درختان ارس، زادآوری طبیعی، نشان دهنده موقعیت استقرار مناسب درخت و توان فیزیولوژی تولید بذر مناسب است. ارتفاع درخت ۷ متر، ارتفاع ناحیه تشکیل تاج ۵/۱ متر، محیط یقه ۴۵/۲ متر و قطر حدودی تاج ۱۲ متر است. نظر به آنکه آب زیرزمینی منطقه در عمق ۱۰ تا ۱۲ متری است به احتمال زیاد درخت جهت تغذیه از این آب استفاده می کند.
این درخت از نظر اعتقادات مردمی، بسیار محترم بوده و در پناه همین اعتقادات تاکنون حفظ شده است. از جمله در بین اهالی شایع است که نجاری جهت ساخت دار قالی اقدام به بریدن تعدادی از شاخه های درخت نمود، از درخت ترشحاتی مانند خون خارج شده و نجار با تداعی این مورد و یادآوری احترام از بریدن شاخه های آن صرف نظر نموده است.
 
* چنار باجگان
پایگاه استقرار این چنار در منطقه باجگان بافق در نزدیکی منطقه شیطور قرار دارد.
مختصات جغرافیایی محل استقرار درخت شامل: طول جغرافیایی ً۵۶/۷   َ۵۲ ۵۵۰، عرض جغرافیایی ً۲۶  َ۲۷ ۳۱۰ و ارتفاع ۲۴۰۰ متر از سطح دریا است.
این درخت کهنسال در نزدیکی ارس کهنسال باجگان قرار دارد. این درخت تک پایه و ماده بوده و از نظر ظاهری از سلامت خوبی برخوردار است.
درخت دارای ۳ شاخه اصلی است. ارتفاع درخت ۲۵ متر، ارتفاع ناحیه تشکیل تاج ۱۸/۲ متر، محیط یقه ۵/۷ متر است. سن درخت در شرایط فعلی ۷۰۰ سال تخمین زده می شود.
 
* بنه دشت شیطور بافق
پایگاه استقرار این درخت در طول َ۵۵  ۵۰۰، عرض جغرافیایی ً۵۷  َ۳۴  ۳۱۰ و در ارتفاع ۱۹۴۸ متری از سطح دریا در دشت شیطور شهرستان بافق قرار دارد. خاک اطراف درخت شنی – رسی و رنگ آن قهوه ای روشن است. درخت در مسیر آبراهه و در مرتع به نسبت خوب که دارای پوشش درمنه و قیچ است قرار دارد. ارتفاع درخت حدود ۸ متر و قطر یقه آن ۲۴۰ سانتی متر است. ارتفاع ناحیه تشکیل تاج ۲ متر و قطر حدودی تاج ۷۵/۹ متر است. تاج درخت به نسبت سالم و بر روی بعضی از شاخه های پسته خواراکی پیوند شده است. تنه درخت آسیب دیده و بخشی از پوسته درخت کنده شده است. به دلیل واقع شدن آن در مرتع، محل تجمع دام شده تا از سایه آن استفاده نمایند و همین امر موجب آسیب دیدن آن شده است. در فاصله چند کیلومتری از درخت و در ارتفاعات مجاور درختان کهنسالی از بنه و ارس به چشم می خورد.
برگرفته از کتاب « درختان کهنسال یزد»
ارسالی:اداره منابع طبیعی بافق

۴ نظر

 1. رنجبر می‌گه:

  سلام وسپاس
  سن درخت رااگر نوشته بودید جالب بود

 2. رضا می‌گه:

  ما این جور درختان کهنسال چند هزار ساله داریم اما بی خبریم ولی ابرکوه با یک دونه درخت سرو خود اینقدرتبلیغات می کندتا بودجه جذب کند

 3. راستگو می‌گه:

  روستای جزستان نیز دارای درخت کهنسال و سالمی در نزدیکی استخر جزستان داردکه به قدمت درختهای ذکر شده می باشد .

 4. علی اصغرکلانتری شادکامی می‌گه:

  به نام خدا وباسلام . بنده درسال تحصیلی ۷۳-۷۲درروستای باجگان آموزگار بوده ام ویک سال بااهالی مهمان نواز ، بامعرفت وخونگرم این روستازندگی کرده ام و خاطره ی خوبیهایی که مردم و معلمان این دیار در حق من کرده اند هرگز فراموش نخواهم کرد. روستای باجگان علاوه بر چنارکهنسال، جاذبه های گردشگری دیگری هم داردکه عبارتند از :۱- خانه ی کدخدا با آن سقف سنگی اش که آب گوارای قنات از زیر آن میگذرد.۲- مسجدوحسینیه ی قدیمی که آن هم برخی از سقفهایش سنگی است.۳- روستای دنج وزیبای دهک (ده کو) که درنزدیکی باجگان است.۴-معدنی قدیمی (والبته متروک) که درنزدیک روستاقرارداردوبسیار دیدنی است.به گفته ی برخی از پیرمردهاکه زمانی درآنجاکارمیکرده اند دراین معدن چاهی است به عمق حدود ۲۰۰متر که کارگران با توبره سنگ معدن را از پله های آن بالا می آورده اند.۴- کوچه باغهای زیبا ورؤیایی که اغلب آنها به کشتزارهای پلکانی روستا منتهی می شوند و …