یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۰:۵۰ قبل از ظهر

احمدی نژاد هیچ سایتی را تهدید به شکایت و فیلتر نکرد

کد خبر: 9483
تعداد بازدیدکننده: 95
تاریخ: ۱۳ مهر ۱۳۹۱

درگیری در بازار تهران، وعده وزیر اقتصاد به جمع کردن بازار مکاره ارز، حاشیه های کنفرانس خبری رئیس جمهور و هرچیزط دیگری که در نوسانات بازار تاثیر دارد را می توان در صفحات نخست روزنامه های امروز دید.
نگاهی به روزنامه‌های صبح پنجشنبه هم هیچ خبر خوبی به ما نمی‌دهد. احساس می شد با گفت‌وگوی خبری رئیس جمهور و بیان صریح مشکلات پرده از پیچیدگی بازار ارز برداشته شود ولی اتفاقی که رخ داد  عملا بر عکس بود و پیچیدگی های بازار همچنان به قوت خود باقی هستند.
باز هم بازار و نوسانات آن و اخلالی که روز گذشته در بازار ایجاد شد، تیتر نخست روزنامه‌های صبح امروز است. صحبت‌های شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد درباره جمع کردن بازار مکاره ارز، موضع‌گیری‌های تند و تیز نمایندگان مجلس درباره اظهارات رئیس‌جمهور، لغو کنفرانس خبری رئیس مجلس شورای اسلامی و تیترهای ریز و درشت دیگر اقتصادی را می‌توان به وفور در صفحات نخست روزنامه‌های امروز دید.
دیدار نخبگان جوان با رهبر معظم انقلاب از دیگر سوژه‌های روزنامه‌های صبح امروز است. اشاره به این بخش از بیانات ایشان که علت اصلی فشارها به ایران تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است موضوعی بود که بیشتر روزنامه‌ها برای پوشش سخنان ایشان برگزیده بودند.
انتشار جزئیات پرونده اختلاس بیمه ایران در کنار حاشیه‌های ورزشی چون دعوای مربی پرتغالی پرسپولیس و مربی پرتغالی تیم ملی و عدم راهیابی تیم ملی نوجوانان به فینال رقابت‌های آسیایی از دیگر موضوعات مهم روزنامه‌های صبح امروز بود.
نگاهی به تیتر صفحات نخست روزنامه های صبح امروز
«ملت ایران از گردنه‌های دشوار عبور خواهد کرد» تیتر نخست روزنامه «جوان» است که برای پوشش سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری برگزیده است. این روزنامه همچنین در صفحه نخست خود به سراغ کارشناسان رفته و تیتر «فتنه ارزی دوام نخواهد آورد» را برای این نگرخواهی برگزیده است. «پرتغالی‌های فوتبال ایران رودرروی هم» هم یکی از تیترهای صفحه نخست روزنامه «جام جم» است که بالای تصویری از کی‌روش و مانوئل خوزه قرار گرفته است. این روزنامه همچنین در صفحه نخست خود به سراغ بنیانگذار دفتر نشر فرهنگ اسلامی رفته و اوضاع کاغذ را در کشور جویا شده و تیتر «مشکل کاغذ باید خواب از چشم مسئولان بگیرد» را برای این گفت‌وگو برگزیده است.
«مورد عجیب باران کوثری» تیتری است که روی تصویری از این بازیگر در صحنه اجرای تئاتر «روایت یک نسل معلق» قرار گرفته و از عدم اکران این تئاتر به خاطر حضور این بازیگر در صفحه نخست «هفت صبح» خبر می دهد. روزنامه مغرب هم عکس امروز خود را به باران کوثری اختصاص داد  و از تیتر «باران توقیف» برای گزارش خود بهره برده و می نویسد: «نمایش های یعقوبی و سیدی قربانی انتقام شخصی». این روزنامه اما تیتر نخست خود را به «درگیری در بازار تهران» اختصاص داده است.
روزنامه «ملت ما» هم این ماجرا را دستمایه گزارش صفحه نخست خود قرار داده و می نویسد «در بازار تهران چه گذشت؟». روزنامه «ایران» اما بی‌توجه به درگیری‌های روز گذشته بازار تهران در صفحه نخست خود در گزارشی با عنوان «بازار سیاه ارز بوی زیان می‌دهد» از نزولی شدن بازار غیر رسمی خبر می دهد. این روزنامه همچنین در بخشی دیگر از «فتح دوباره شاخص ۲۹۰۰۰ واحدی در بورس» پرده بر می دارد.
 محمد خوش چهره، چهره نخست شماره امروز روزنامه اعتماد است که در گفت‌وگویی با این روزنامه می گوید «همه مسئولان دست در دست هم باید به اقتصاد برسند» و کیهان هم با تیتر «هوشیاری بازاریان تحرکات مشکوک را ناکام گذاشت» در خصوص تحولات روز گذشته بازار نوشته است.
«رئیس جمهور فرافکنی می کند» یکی از تیترهای روزنامه جهان صنعت است که در آن با بررسی واکنش نمایندگان مجلس به کنفرانس خبری رئیس جمهور پرداخته است. اما عکس نخست این روزنامه سید شمس الدین حسینی است که وعده داده است «بازار مکاره ارز را جمع می کنم»
نگاهی به گزارش‌های روزنامه های صبح امروز
«در بازار تهران چه گذشت؟» این مهمترین سوال روز گذشته بود که دهان به دهان می چرخید و روایت ها و شایعات فراوانی در خصوص آن وجود دارد.
در گزارش «ملت ما» را در این خصوص می‌خوانیم: «دبیرکل جامعه اصناف و بازار با بیان این‌که بازاریان برای تامین امنیت، مغازه‌های خود را بسته‌اند؛ از تحرکات برخی افراد ناشناس در بازار در چند روز اخیر خبر داد و گفت: یک عده عناصر ناشناس از بیرون از بازار درپی برهم زدن اوضاع بازار هستند.  برخی افراد سودجو از صبح دیروز در خیابان فردوسی و مجاور آن و همچنین میدان امام خمینی با برگزاری تجمعاتی قصد ایجاد اخلال و اغتشاش در بازار را داشتند که با دخالت نیروی انتظامی پراکنده شدند. از سوی دیگر، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار گفت: با توجه به اتفاقاتی که دیروز در بازار تهران رخ داد برخی بازاریان تهران ناچار به بستن مغازه‌های خود شدند، ولی از امروز بازاریان سرکار خود حاضر می‌شوند. کریمی‌اصفهانی همچنین گفت: برخی به دنبال اخلالگری هستند که این اخلالگری‌ها از خارج از بازار به آن تزریق شده است و ما انتظار داریم که نیروی انتظامی این مسئله را پیگیری کرده و با اخلالگران برخورد کند.  وی در پاسخ به این سوال که دلیل این اخلالگری‌ها را چه چیزی و از چه کسانی می‌دانید؟ گفت: دلیل این کار را نمی‌دانیم، اما گویا تعدادی ماموریت پیدا کردند که این کار را انجام دهند.»
«کیهان» هم در گزارشی تحت عنوان «هوشیاری بازاریان تحرکات مشکوک را ناکام گذاشت» در صفحه اقتصادی خود نوشت: «گروهی افراد ناشناس با همراهی اراذل و اوباش قصد تعطیلی بازار تهران را داشتند که با هوشیاری بازاریان ناکام ماندند.
به گزارش خبرنگار ما، صبح دیروز گروه اندکی از افراد ناشناس در یک برنامه ریزی که ظاهرا از قبل طراحی کرده بودند به عربده کشی در بازار تهران پرداختند و با تهدید و ارعاب از کسبه بازار می خواستند تا مغازه ها یشان را ببندند.
پس از این اقدام اوباش گونه، تعدادی از کسبه از بیم آسیب دیدن اجناس خود خصوصا در راسته چینی فروشان کرکره مغازه هایشان را پایین کشیدند ولی حاضر به ترک بازار نشدند و در نهایت پس از پایان مزاحمت اراذل مذکور دوباره مغازه هایشان را به روی مشتریان گشودند.
در همین باره یکی از بازاریان به خبرنگار ما گفت: تحرکات این اوباش به هیچ وجه از سوی بازاریان حمایت نشد زیرا اینگونه اقدامات فقط مانع کسب و کار ما می شود و به هیچ وجه به سود بازاریان نیست.»
مهشید ستوده اما در شماره امروز «آرمان» از «هفته سخت در انتظار دولت» خبر داد و نوشت: «اظهارات محمود احمدی‌نژاد در نشست خبری روز سه‌شنبه وی این مرتبه نه‌تنها واکنش نمایندگان مجلس را به‌دنبال داشت بلکه موجب شد سایر مسئولان کشور نیز به این امر واکنش نشان دهند. نشست خبری احمدی‌نژاد شاید از آن جهت متفاوت با سایر نشست‌های خبری وی بود که این مرتبه دامنه انتقادات احمدی‌نژاد به برخی مسئولان کشور و حتی مطبوعات و رسانه‌ها نیز سرایت کرد و کمتر کسی بود که از انتقادات وی مصون مانده باشد. بیشترین انتقادات رئیس‌جمهور همچون همیشه متوجه مجلس، نمایندگان آن و از همه مهم‌تر، رئیس مجلس شده بود. او معتقد است، لاریجانی می‌توانست درجهت بهبود اوضاع به دولت کمک کند اما بدون شک هفته آینده هفته سختی برای دولتمردان خواهد بود چراکه بناست استیضاح وزیران صنعت، کشاورزی، آموزش و پرورش و طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس اعلام وصول و جلسه استیضاح وزیر ورزش نیز برگزار شود. اما تنها یک روز بعد از این نشست خبری نمایندگان مجلس نسبت به اظهارات احمدی‌نژاد واکنش نشان داده و آن را یک نوع تسویه‌حساب رئیس‌جمهور با مجلس در ماه‌های پایانی عمر دولت دهم دانستند.»
در ادامه این گزارش می خوانیم: «هفته سختی که مجلس رقم خواهد زد، استیضاح وزیران صنعت، کشاورزی، آموزش و پرورش و طرح سوال از رئیس‌جمهور بناست در هفته آینده در صحن علنی مجلس اعلام وصول شود. همچنین استیضاح محمد عباسی، وزیر ور‌زش و جوانان نیز که هفته گذشته اعلام وصول شده بود در حالی بناست هفته آینده انجام شود که رئیس‌جمهور در نشست خبری خود با اشاره به موفقیت ایران در مسابقات المپیک و پارالمپیک از استیضاح وزیر ورزش توسط مجلس انتقاد کرده بود.

طرح سوال از رئیس‌جمهور جدی‌تر می‌شود، اما طرح سوال از رئیس‌جمهور که برای دومین بار در دولت احمدی‌نژاد و تاریخ انقلاب جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود نیز با توجه به عزم نمایندگان بسیار جدی به‌نظر می‌رسد. از سوی دیگر علی لاریجانی رئیس‌مجلس نیز که مورد انتقاد شدید احمدی‌نژاد قرار گرفته بود بنا داشت روز گذشته یک نشست خبری برگزار کند؛ نشستی خبری‌ که به‌نظر می‌رسید نوعی پاسخگویی لاریجانی به احمدی‌نژاد باشد اما این نشست خبری نیز بنا به‌دلایل نامعلومی لغو شد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور و حتی یکی از مراجع عظام تقلید نیز از صحبت‌های روز گذشته رئیس دولت انتقاد کرده بودند.»
اما گزارش سیاسی امروز روزنامه «رسالت» به مسئله برقراری ارتباط با آمریکا بر می گردد. در این بخشی از گزارش «عزت واقعی را گم نکنیم» می خوانیم: «رئیس جمهوری که مرکز عزت واقعی را گم کرده باشد یا مثلا کسی که تصور می کند ارتباط با آمریکا مایه عزت حقیقی است مطمئنا در مقابل شیطان هم بی‌دفاع است و به راحتی در برابر وسوسه های خناسانه ابلیسان و شیطان صفتان در اطرافش خود را می بازد. یا مثلا کسی که تصور می کند چند رای به او عزت می بخشد و فراموش می کند اذن پروردگار در تفویض ملک سرمنشا ولایت است به مرحله طغیان می رسد. خداوند متعال عده ای از بندگان و اولیاء خود را بر سایرین مسلط کرده و بدانها مقام اولی الامری بخشیده است. در حقیقت اطاعت از ولی منافاتی با عزت نه تنها ندارد بلکه اگر انسانی می خواهد عزت واقعی داشته باشد حتما می بایست خداباور باشد و این خدا باوری به غیر از اطاعت از ولایت غیر ممکن است.»
روزنامه «ایران» اما در صفحه سیاسی خود به شدت به مجلس تاخته است. در بخشی از گزارش اصلی صفحه سیاسی این رونامه با عنوان «آستانه تحمل پائین مخالفان دولت» می خوانیم: «خانه ملت یا خانه ضد منتخب ملت!»

در این میان و در حالی که رئیس مجلس درصدد بود بلافاصله پس از نشست خبری رئیس جمهور کنفرانس مطبوعاتی محدودی را تشکیل و به انتقادات دکتر احمدی‌نژاد پاسخ دهد، سایت رسمی قوه مقننه بیشترین حملات را علیه رئیس جمهور و دولت در ۲۴ ساعت گذشته طراحی کرد.

حسین سبحانی‌نیا، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس شورای اسلامی، در واکنش به سخنان رئیس جمهور در نشست مطبوعاتی روز سه شنبه، با تأکید بر این که متأسفانه انتقادات سازنده نمایندگان از دولت به مذاق مسئولان اجرایی خوش نیامده است، تصریح کرد: قرار دادن منتقدان دلسوز در صف دشمنان، کار اشتباهی است از این رو دولت باید در این رابطه تغییر رویه و عقیده داده و حرمت دستگاه و قوای دیگر را نگه دارد!

مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس نیز در گفت‌و‌گو با خانه ملت با تأکید بر این که دولت درباره مشکلات اقتصادی و نوسانات ارزی باید ضعف‌های مدیریتی خود را قبول کند، افزود: امروز دستگاه اجرایی باید مسئولیت مشکلات موجود را بپذیرد چرا که با کتمان و بیان نکردن مسائل کشور، دردی از مردم حل نمی‌شود. وی با تأکید بر این که دولت درباره مشکلات اقتصادی و نوسانات ارزی باید ضعف‌های مدیریتی خود را قبول کند، افزود: قوه مجریه در این زمینه تدابیر لازم را انجام نداده و امروز باید مسئولیت این مشکلات را بپذیرد.»
این روزنامه همچنین در بخش طنز «شیپورچی» خود کنفرانس خبری روز گذشته علی لاریجانی را که البته لغو شد را دست مایه قرار داده و می نویسد: «تعجب می‌کنم این سایتا و روزنامه‌های اینوری، اونوری، همه وری و… که تو این چند سال هر چی دلشون خواست به احمدی‌نژاد گفتن و احمدی‌نژاد هیچ واکنشی نشون نداد، ولی حالا که احمدی‌نژاد نازکتر از گل به بعضی آقایون و بعضی سایتا گفته، طوری ناراحت شدن و از کوره در رفتن که انگار احمدی‌نژاد مثلاً بهشون گفته: منحرف، جاسوس، یا مثلاً احمدی‌نژاد برای خون کسی قیمت تعیین کرده!  از اونجا که احمدی‌نژاد به سایتای مخالفش احترام گذاشت و کسی رو تهدید به شکایت یا فیلتر نکرد و ضمناً به هیچ روزنامه‌ای نگفت کاغذپاره، حالا بعضی‌ها قصد دارن یه کنفرانس خبری بذارن هرچند بعدا کنسلش می‌کنند! ضمناً شرایط حضور در این کنفرانس خبری به شرح ذیل است:

۱- خبرنگاران روزنامه‌ها و سایت‌ها در مقابل من از دریده گویی، غوغاسالاری و بی‌منطقی خودداری کنند!

۲- هیچ‌کس حق سؤال در مورد فتنه ۸۸ و مواضع من را ندارد. همه سؤالات متعلق به ۹ دی ۸۸ به بعد باشد!
۳- در صورت مصلحت ممکن است نسبت به فیلترینگ یک سایت یا خبرگزاری در همان جلسه اقدام شود! با وثیقه شرکت کنید.
۴- جهت شرکت در کنفرانس‌های بعدی، از پرسیدن سؤالات سخت و مشکوک در این جلسه بشدت خودداری کنید.
۵- بنا بر احترامی که به روزنامه نگاران و افکار منتقد و مخالف خود داریم، از شرکت کاغذپاره ایران در جلسه ممانعت می‌کنیم!
۶- در صورت هر گونه انتقاد و زدن حرف زیادی یک خبرنگار، وی را سریعاً از جلسه اخراج و از وی شکایت و حتی تشکیل پرونده می‌دهیم! جلسه من جای یاوه گویی خبرنگاران نیست!

۷- در حد امکان، سؤالاتتان در مورد ناکارآمدی و ضعف دولت باشد تا من هم در جواب به این مسئله اشاره کنم. به هیچ عنوان در حوزه مسئولیت من وارد نشوید! چون مسئولیت هیچ کاری را بر عهده نمی‌گیرم!
٭ از این به بعد (فقط در مورد احمدی نژاد) به جای واژه «پاسخگویی به ابهامات» از واژه اصیل! «هجمه و جنجال‌سازی» استفاده کنیم! (از شکایت هم نترسید اصلاً)!»

و سرانجام اینکه «دنیای اقتصاد» در گزارش یک خود از «هفته رونق دلاری در بورس» چنین می نویسد: «رشد ۵/۱ درصدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته کافی بود تا دماسنج بازار سهام بار دیگر کانال ۲۹ هزار واحدی را تجربه کرده و این بازار با ثبت بازدهی ۴/۳ درصدی در هفته دوم مهر ماه کارنامه قابل‌توجهی از خود به نمایش بگذارد؛ در پی رشد‌های خیره‌کننده بورس تهران در هفته جاری بازدهی این بازار در سال ۹۱ به سطح ۳/۱۲ درصد رسید،. حال آنکه بازار سهام فقط در ۱۰ روز معاملاتی مهر ماه نزدیک به ۱۰ درصد رشد را به ثبت رسانده است، به این معنی که سرمایه‌گذاران پاییزی بازار سهام به طور میانگین روزانه ۱ درصد سود کرده‌اند.اما رونق این هفته بازار تا حدی با روند هفته‌های اخیر متفاوت بود؛ چراکه نشانه‌هایی از سردرگمی معامله‌گران و هیجان در تصمیمات خرید و فروش به خصوص در سه روز معاملاتی اخیر به چشم می‌خورد. این شرایط سبب شده تحلیلگران فرورفتن بازار سهام به فاز استراحت را ظرف روزهای آینده گمانه‌زنی کنند. با این حال هر چند ظرف روز‌ها و هفته‌های اخیر بورس تهران به دلیل رشد نرخ ارز و گزارش‌های مثبت ۶ ماهه برخی شرکت‌ها متعادل بود، ولی برای هفته آینده انتشار گزارش‌های میان دوره‌ای شرکت‌های اصلی و بزرگ بازار در کنار تحولات اقتصاد کلان و دیگر بازار‌های موازی در روند معاملات بورس اثر گذار خواهد بود