یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۲:۳۲ قبل از ظهر

استفاده از صندلی ماشین کودک را جدی بگیریم

کد خبر: 9489
تعداد بازدیدکننده: 80
تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۱

استفاده از صندلی ایمنی کودک: استفاده از صندلی نوزاد و کودک در پیشگیری از مصدومیت و مرگ نوزادان و کودکان در حوادث رانندگی بسیار موثر بوده است. استفاده از صندلی ایمنی در ماشین، آمار مرگ و میر نوزادان در حوادث رانندگی را ۷۱ درصد و کودکان را ۵۴ درصد کاهش میدهد.
باتوجه به اینکه بچه‌ها مسافران کوچولوی خودروها هستند در حالی که صندلی خودرو و کمربند ایمنی برای بزرگسالان طراحی شده است. در یک تصادف حتی با شدت بسیار کم، کودکان با نیروی ۳۰ تا ۶۰ برابر وزنشان به جلو پرتاب می‌شوند….

قرار دادن کودک روی پا، بغل کردن او و استفاده از کمربند ایمنی خودرو در حالی که یک فرد بزرگسال کودک را در آغوش گرفته کارهای غیرایمنی هستند و سلامت بچه‌ها را به خطر می‌اندازند. ایمن‌ترین راه برای حمل کودکان در خودرو این است که آنها را در یک صندلی کودک متناسب با وزن و قد آنها بنشانید.

یک صندلی و حفاظ کودک مناسب، کودک را در صندلی‌اش نگه می‌دارد، از افتادن او در داخل خودرو یا پرتاب شدن‌او به بیرون پیشگیری و شدت ضربه‌ها را کم می‌کند. این به معنی این است که در صورت وقوع تصادف احتمال جراحت و مرگ کودکان به شدت کاهش پیدا می‌کند.

چطور از صندلی کودک استفاده کنیم؟

استفاده از صندلی کودک در خودرو در بسیاری از کشورها اجباری است و طبق قانون، کودک باید همیشه حتی در مسافت‌های خیلی کوتاه روی صندلی مخصوص خودش بنشیند. کودک باید به طور صحیح در صندلی قرار بگیرد و در آن احساس راحتی کند. سگک نباید روی شکم او قرار بگیرد و حفاظ و بندها نباید به بدن او فشار بیاورند. اگر از بالش یا صندلی حامی ‌استفاده می‌کنید، کمربند ایمنی خودرو باید صندلی و کودک را نگه دارد، از ناحیه لگن عبور کند و روی شکم‌اش قرار نگیرد و قسمت مورب کمربند هم باید از روی شانه عبور کند و به گردن فشار نیاورد.

بررسی‌ها نشان داده که در تعداد زیادی از صندلی‌های کودک، اغلب به دلیل اینکه کمربند خیلی شل بسته شده یا به شکل صحیح از صندلی کودک عبور داده نشده؛ سگک شکسته یا باز می‌شود؛ صندلی کودک به شکل مناسب روی صندلی خودرو قرار نمی‌گیرد، صندلی با نوع خودرو هماهنگ نیست و برای صندلی که روی آن قرار می‌گیرد خیلی بزرگ یا کوچک است یا کهنه و خراب است کارایی لازم را ندارد.

ویژگی‌های صندلی کودک

صندلی کودک باید استاندارد و با وزن و قد کودک متناسب باشد و طبق دستورالعمل سازنده به شکل صحیح استفاده شود. هر نوع صندلی کودک باید دارای یک برچسب ثابت شامل اطلاعاتی مانند نام سازنده یا توزیع‌کننده رسمی، نام یا شماره مدل، تاریخ ساخت شامل ماه و سال، محل ساخت، جمله‌ای که مشخص می‌کند، استفاده از صندلی در چه نوع خودروی موتوری و در کدام محل آن توصیه شده‌است و جمله «فقط برای کودکانی که وزنشان بین … و … کیلوگرم و قدشان … سانتی‌متر یا کمتر است، استفاده ‌شود.» با حروف و اعداد خوانا باشد.

کمربند ایمنی

کمربند ایمنی برای افرادی با قد بیشتر از ۱۵۰ سانتی‎متر طراحی شده است. بچه‌ها نباید زودتر از این زمان از کمربند ایمنی استفاده کنند. بیشتر بچه‌ها از ۱۱ سالگی می‌توانند از کمربند ایمنی خودرو استفاده کنند اما این زمان در بچه‌های مختلف متفاوت است. کمربندهای ایمنی با سه نقطه اتکا ایمنی بیشتری دارند. کمربند باید در ناحیه لگن و تا جای ممکن محکم بسته شود. فراموش نکنیم که بچه‌ها از اعمال و رفتار ما می‌آموزند پس همیشه با استفاده از کمربند ایمنی الگوی خوبی برای کودکان باشیم.

نصرت قاسمیان