مطلب حقوقی هفته

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
یکشنبه - 20 آبان 1397

حق حبس در دوران نامزدی چیست؟

ازحقوقی که در قانون مدنی برای زوجه مقرر شده حق حبس می باشد . ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی این حق را چنین تعریف می کند : زن می تواند تا مهریه به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود .
و ماده ۱۰۸۶ قانون فوق در ادامه آورده است که : اگر زن قبل از اخذ مهریه به اختیار خود به ایفای وظایفی که درمقابل شوهر دارد قیام نمود دیگر نمی تواند ازحکم ماده قبل استفاده کند مع ذالک حقی که برای مطالبه مهر دارد ساقط نخواهد شد .
معمولا وقتی که زن به تکالیف خود عمل نمی کند و در واقع نشوز می کند مرد دعوی تمکین را طرح می کند زمانی که زن از حق حبس خود استفاده می کند دادگاه در صورت احراز شرایط حق حبس دیگر دعوی تمکین را حکم نمی نماید اعم از اینکه دعوی طرح شده تمکین بصورت عام باشد یا بصورت خاص .
و در نتیجه این حکم زن به راحتی می تواند نفقه خود را مطالبه نماید و حتی طرح شکایت کیفری ترک انفاق بنماید .ازطرفی بموجب آراء وحدت رویه مثل رای وحدت رویه ۷۱۸ مورخ ۱۳/۲/۹۰ تقسیط مهریه موجب سقوط حق حبس زوجه نمی گردد.
به هر حال درزمان فعلی رویه قضایی این است که حق حبس مطلق در مهریه پذیرفته شده وتقسیط مهریه هم موجب سقوط آن نمی گردد .


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 21 آبان 1397 - 7:07 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام .بافق فردا اگه فهمیدی بگو ببینیم چی گفت

مهناز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 آبان 1397 - 11:12 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.یعنی خانم می تواند در صورتی که عقد باشد تمام وکمال مهریه خود را بگیرد بدون تمکین کردن و تنها در این موردمرد نمی تواند حکم عدم تمکین بگیرد

You cannot copy content of this page