رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق عنوان کرد:ایجاد قرق در مناطق حفاظت شده با سرمایه گذاری بخش خصوصی

دسته: اخبار ویژه
۳ دیدگاه
دوشنبه - 21 آبان 1397
ایجاد قرق در مناطق حفاظت شده با سرمایه گذاری بخش خصوصی

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق گفت: به منظور جذب اعتبار می توان قرق هایی در مناطق حفاظت شده با سرمایه بخش خصوصی ایجاد کرد.

IMG_20181112_122555_462

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق گفت: به منظور جذب اعتبار می توان قرق هایی در مناطق حفاظت شده با سرمایه بخش خصوصی ایجاد کرد.

سید جلال موسوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار”بافق فردا”با بیان اینکه در اختیار قرار دادن قرقگاه ها به برخی تشکل های مردمی حامی محیط زیست باعث درآمدزایی و حراست از گونه های گیاهی و حیوانی می شود اظهار داشت:قرق داران در قبال حفاظت از محیط زیست مجوز شکار دریافت می کنند.

IMG_20181112_122552_576

وی افزود: پس از گذشت زمان سازمان محیط زیست به این نتیجه رسیده که برای جذب سرمایه و حفاظت از محیط زیست باید قرقگاه ها در اختیار سرمایه گذاران اعم از شرکتهای معدنی و نهادها مردمی قرار گیرد.

موسوی با اشاره به اینکه بافق تاکنون به علت عدم هزینه کرد توسط قرق داران در این زمینه نتوانسته جایگاه مناسبی داشته باشد عنوان کرد:سازمانهای مردم نهاد در شهرستان مهریز تا مبلغ ۵۰۰ میلیون در این خصوص هزینه کرده اند و در ازای آن گاهی توانسته اند برای هر شکار چند ده میلیون درآمد کسب کنند.

IMG_20181112_122547_708

وی از همکاری فرماندار شهرستان بافق برای احداث پاسگاه محیط زیست هم سخن به میان آورد و افزود:مبلغ ۳۰ میلیون تومان در این خصوص اعتبار اختصاص یافته است.

موسوی به درخواست ۵۰ قرق در استان یزد اشاره کرد و گفت: ۴ درخواست اجاره قرقگاه مختص شهرستان بافق است.

رییس محیط زیست بافق با بیان اینکه اجاره قرقگاه در گذشته در منطقه آزاد ۱۰۰ و حفاظت شده ۸۰۰ هزار تومان بوده است خاطر نشان کرد: با جذب توریست می توان تنها برای شکار ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دریافت کرد.

وی افزود: از مبالغ جذب شده توسط قرقگاه ها باید ۷۰ درصد آن در محیط زیست بافق هزینه شود.

موسوی با اشاره به اینکه از درآمد یک شکار ۷۰ درصد آن به شهرستان برمی گردد یادآور شد: قرق داران تاکنون در این رابطه مخالفت کرده اند.

وی از واگذاری پروانه قرقگاه به شوراهای اسلامی و دهیاری ها خبر داد و گفت:با این شیوه کنترل بهتری بر روی منطقه می توان داشت.

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه آیا شکار مسوولین استانی در جاده گزوییه واقعیت دارد عنوان کرد: از سال ۸۸ پروانه شکار به هیچ کس واگذار نشده و این موضوع حقیقت ندارد.

وی همچنین با بیان اینکه میزان تلفات گوسفندان کوهی در چند وقت اخیر بر روی جمعیت آنان تاثیرگذار نبوده است خاطر نشان کرد: به دلیل عدم بیماری مشترک حیوانات، گوشتخوارانی از جمله پلنگ در منطقه افزایش یافته است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق به وضعیت مناسب میزان جمعیت گوسفندان کوهی در مناطق آریز و جاده گزوییه اشاره کرد و گفت: در آریز هزار و چهارصد و جاده گزوییه هشتصد راس گوسفند زیست می کنند.

موسوی همچنین در پاسخ به اینکه آیا تلفات آهو در مناطق همجوار شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق صحت دارد گفت: خیر آهو یا به اصطلاح محلی جبیر فقط در منطقه کلوت وجود دارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا تابلو محیط زیست در میدان شهدا اصلاح نمی شود یادآور شد:اداره کل محیط زیست استان در سالجاری ۱ میلیارد تومان اعتبار برای خرید دستگاه جدید با کیفیت بالا اختصاص داده است.

وی همچنین به امکان پرورش گوزن و آهو در شهرستان اشاره کرد و گفت:شهرداری در پارک آبشار با ارائه طرح و با ضوابط خاص می تواند نگه داری چند گونه از حیوانات را داشته باشد.

این مقام مسوول میزان اخذ اعتبارات استانی و ملی برای شهرستان بافق در گذشته را ضعیف عنوان کرد و افزود:از استان در سال ۹۰ فقط ده میلیون تومان اعتبار به بافق اختصاص یافته اما در حاضر با دید مثبت مدیر کل این شهرستان جز دومین مناطقی است که بودجه به آن تعلق می گیرد.

موسوی همچنین ضمن تقدیر از نگاه مثبت و تعامل رئیس منابع طبیعی، جهادکشاورزی و بخشدار به محیط زیست شهرستان عنوان کرد: این همکاری در راستای رفع مشکلات مردم موثر است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق همچنین به احداث جاده سیروس آباد اشاره کرد و گفت:معدن چادرملو در اولین جلسه در استانداری اعلام کرد هر زمان شماره حساب داده شود نصف هزینه ساخت این جاده پرداخت خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه اردکانی هستید در این مدت تعللی در کارها برای بافق صورت نگرفته تصریح کرد:به هیچ وجه دغدغه کاری زیاد دارم و ذهن خود را درگیر حواشی و آنچه در فضای مجازی نوشته می شود نمی کنم چون از نظر روحی بر روی من تاثیر گذار است.

موسوی در پایان گفت: اداره محیط زیست بافق برای توسعه نیازمند یک فرد با روابط عمومی قوی است تا بتواند در راستای فرهنگ سازی و آموزش فعالیت کند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
دوستداربافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 21 آبان 1397 - 1:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وخسته نباشید خدمت تمامی محیطبانان و رییس اداره محیط زیست شهرستان.
ای کاش مدیران بومی نیز همانند آقای موسوی شبانه روز برای بافق زحمت میکشیدند.

مهرگان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 آبان 1397 - 7:40 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

زنده و پاینده باشید جناب مهندس موسوی

محمد رضا رضایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 آبان 1397 - 8:27 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده بعنوان دوستدار محیط زیست از زحمات بی دریغ جناب آقای مهندس موسوی تشکر میکنم

You cannot copy content of this page