تخلف سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال محرز است

دسته: عمومی
یک دیدگاه
سه‌شنبه - 22 آبان 1397

ایلنا: نماینده اصولگرای مجلس نهم در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه مواردی را در مورد گزارش سازمان بازرسی درخصوص غیرقانونی بودن واگذاری مجتمع المهدی و هرمزال بیان کرد.

به گزارش ایلنا٬ احمد توکلی در این نامه که خطاب به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی نوشته شده٬ چنین آورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
آیت الله آملی لاریجانی-رئیس محترم قوه قضاییه
سلام علیکم

مستحضرید که سازمان بازرسی کل کشور گزارش مبسوط و مستندی را درباره نحوه واگذاری دو مجتمع آلومینیومی المهدی و هرمزال تهیه کرده است که طی نامه شماره ۱۶۳۵۳۹ مورخ ۲۳ /۰۸/ ۱۳۹۴ به رئیس‌جمهور محترم منعکس شده است.  این گزارش حاکی از غیر قانونی بودن فرایند واگذاری و مغایرت آن با صرفه و صلاح دولت است. استدلال‌ها و استنادهای قوی گزارش بازرسی کل در خور تشکر و تقدیر است.

طبق اطلاعات موثق، رئیس‌جمهور محترم آن را جدی تلقی کرده و با دستور اکید رسیدگی به موضوع، گزارش را به معاون اول محترم ارجاع داده‌اند.

سابقه اعتراض به این اقدام که از نظر نقض قوانین ذیربط و چشم بستن بر منافع ملی، شگفت‌آور است، به نامه ۷ تن از نمایندگان در تاریخ ۷ تیرماه ۱۳۹۴ بازمی‌گردد که نسبت به واگذاری عجولانه و پیش از آماده‌سازی مجتمع‌ها هشدار داده‌اند.

سازمان خصوصی‌سازی بدون توجه به تذکر و هشدارهای نهادهای نظارتی مانند بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور و جمعی از نمایندگان، با اصراری عجیب و با سرعتی غیرمتعارف و با نقض قوانین متعدد و به گزارش بازرسی کل با گرایش آشکاری به نفع خریدار سعی کرد تمام نهادهای ذیربط را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد.

جمعی از نمایندگان دو شکایت به دیوان عدالت اداری ارائه کردند که با رأی عدم صلاحیت روبرو شد و شکایت‌ها به هیأت داوری ذیربط ارجاع شد. نمایندگان علاوه بر آن دو مورد، شکایتی نیز به هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تقدیم کردند.

هم اکنون هیأت عمومی دیوان عدالت و هیأت داوری ذیربط، جداگانه در حال رسیدگی به شکایت‌ها هستند. آنچه تصدیع جنابعالی را لازم ساخت، حمایت از گزارش متقن بازرسی کل کشور و پیشنهاد آن سازمان است که بر اساس آن، تمام مواضع و دعاوی نمایندگان معترض، با استدلال‌ها و مستندهای بیشتر و قوی‌تر تأئید می‌شود. این گزارش در جمع‌بندی خویش، نکات زیر را ارائه کرده است:

۱. به دلیل وجود تخلف‌ها و شبهه‌های بسیار در فرایند مزایده، بازرسی کل کشور بر اساس ماده ۱۱ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل در تاریخ ۵/۱۲/۱۳۹۳، دو هفته پیش از برگزاری مزایده، از وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌خواهد که روند مزایده متوقف شود٬ ولی سازمان خصوصی‌سازی بدون اعتنا به این هشدار در تاریخ ۱۸/۱۲/۱۳۹۳ مزایده را با شرکت یک نفر برگزار می‌کند و در تاریخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۴، شرکت فرو آلیاژ گنو با پیشنهاد ۹۲۹ میلیارد تومان برای هر دو مجتمع، برنده مزایده اعلام می‌شود.

۲. شش روز بعد از اعلام برنده مزایده و قبل از هر اقدام دیگری، دیوان محاسبات کشور نیز در تاریخ ۲۹/۱۲/۱۳۹۳ نسبت به پائین بودن قیمت فروش هشدار داده و خواستار توقف مزایده می‌شود. ولی سازمان خصوصی‌سازی بدون اعتنا به نظرهای دو سازمان رسمی نظارتی، زمینه دریافت بخش نقدی معامله را فراهم می‌کند و برنده مزایده نیز در تاریخ ۲۹/۰۱/۹۴، وجه مزبور را که ۱۵ درصد ارزش پیشنهادی بود به حساب ذیربط واریز می‌کند و بدین ترتیب تلاش برای آنکه معترضان را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند، تکمیل می‌شود.

۳. پس از آن محکم‌کاری، سازمان‌خصوصی عملیات واگذاری را متوقف کرد. ارزش‌گذاری بعدی که با فشار دیوان محاسبات و سازمان بازرسی انجام گرفت٬ به روشنی غبن دولت در این معامله را نشان داد. در این ارزش‌گذاری و تعیین قیمت، ارزش ماشین آلات و تأسیسات المهدی، ۸۲ درصد، زمین و ساختمان المهدی و هرمزال ۶۳ درصد و حق الامتیاز‌های المهدی و هرمزال ۴۸۸ درصد افزون‌تر از قیمت پایه مزایده به دست آمده و جمع افزایش ارزش ۸۲۲ میلیارد تومان بوده است.

۴. برخی از کارشناسی‌‌های تعیین قیمت پایه مزایده، بدون حضور در محل مجتمع و بازدید از مال و ملک و ماشین‌ آلات، از راه دور انجام گرفته است!

۵. در جلسه ۳۱/۰۵/۱۳۹۴ هیأت واگذاری ضمن تائید مزایده، دو تصمیم دیگر هم می‌گیرد:

۱- اختیار عملیات واگذاری را به سازمان خصوصی سازی می‌سپارد.

۲- این سازمان را به مذاکره با برنده اعلام شده جهت دریافت اضافه‌ای به مبلغ ۳۴۶ میلیارد تومان مأمور می‌کند. بدین ترتیب روش مزایده به مذاکره تبدیل می‌شود.

۶. طی این مذاکرات، سازمان خصوصی‌سازی چند امتیاز مالی به خریدار می‌دهد که آثار مثبت مبلغ اضافی مزبور را خنثی می‌کند و حتی زمینه کاهش قیمت اصلی پیشنهادی را نیز فراهم می‌سازد. بدین ‌ترتیب خریدار باید استقبال می‌کرد که کرد.

۷. به رغم اعتراض‌های مکرر نمایندگان و سازمان‌های نظارتی، سرانجام در یک روز ۱۱/۰۶/۱۳۹۴ سازمان خصوصی‌سازی دو قرارداد با خریدار امضا می‌کند؛ یکی اصلی که نتیجه مزایده بود و دیگری الحاقی که نتیجه مذاکره بود.

۸. در ثبت گزارش‌ها اسناد مخدوش و دستکاری سیستم دبیرخانه دیده شده که به نظر سازمان بازرسی مصداق جعل اسناد دولتی محسوب می‌شود و برخی گزارش‌ها مصداق گزارش خلاف واقع است.

۹. در گزارش با ذکر مصادیقی از رفتارهای سازمان خصوصی‌سازی، به طور مکرر این سازمان را طرفدار خریدار می‌شناسد.

۱۰. به رغم تذکرهای مکرر و مکتوب دستگاه‌های ذیربط بدون توجه به قرارداد رسمی بین ایمیدرو و کنسرسیوم خارجی به واگذاری اقدام شده است که حق شکایت از دولت ایران و برداشت احتمالی مبالغ زیادی از حساب‌های خارجی دولت را بسیار متحمل می‌سازد.

۱۱. موضوع‌های متعددی مانند به‌حساب نیاوردن بخشی از اموال و دارایی‌های المهدی و عدم تعیین تکلیف ۲۸۰ میلیارد تومان از دارایی‌های جاری هرمزال حاکی از آماده نبودن دو مجتمع مذکور برای واگذاری بود که تعجیل تعجب برانگیز سازمان خصوصی‌سازی به نقص مکرر قانون منجر گردید.

۱۲. گزارش مشروح سازمان بازرسی کل کشور موارد متعددی از رفتارهای جانبدارانه، بی‌اعتنایی به هشدار‌ها و اطلاعات دستگاه‌های نظارتی و نقص قوانین و موضوع عدم رعایت صرفه و صلاح بیت‌المال را مستند ارائه می‌کند.

۱۳. در پایانِ نامه سازمان بازرسی کل کشور به رئیس جمهور محترم آمده است:

با توجه به موارد مذکور در نتیجه گیری و فصول گزارش، در فرایند قیمت گذاری و واگذاری آلومینیوم المهدی و مجتمع هرمزال و متعاقب آن انعقاد قراردادهای واگذاری و الحاقیه، ابهام‌ها و اشکال‌های متعددی وجود داشته و همچنین برخی از قوانین موضوعه از جمله بند الف و ج ماده ۱۷ و تبصره ۲ ذیل آن، بند ۵ ماده ۱۸، بند الف ماده ۱۹، تبصره ۲ و ۵ ماده ۲۰ و بند ب ماده ۲۱ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، توسط هیأت واگذاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان خصوصی سازی و مسئولین سازمان توسعه‌ای ایمیدرو رعایت نشده است.

ریاست محترم قوه قضائیه!
سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با بررسی تمام ماجرای واگذاری غیرقانونی و زیان‌بار مورد بحث و احاطه به زوایای کار، اولا وظیفه خود می‌داند به عنوان نهادی مردمی که برای دفاع از شفافیت و حقوق شهروندی تأسیس شده است از گزارش همراه با اتقان، شفاف و قوی سازمان بازرسی کل کشور تشکر و قدردانی کند.

ثانیاً از شما بخواهد به خاطر این خدمت به استیفای حقوق ملت از سازمان مزبور تشویق به عمل آید و مهم‌تر از همه از پیشنهادی که این سازمان به ریاست محترم قوه تقدیم داشته حمایت کند که آن ارجاع پرونده برای رسیدگی قضایی به دلیل نقض احکام متعدد قانونی و مقررات معتبر ذیربط است.

امید زیادی داریم که جنابعالی با قبول این پیشنهاد مصداق دیگری از اهتمام قوه قضائیه در برخورد با فساد را به نمایش بگذارید و نمایندگان معترض مجلس را نیز حمایت فرمائید.

با تشکر و احترام
احمد توکلی

بازنشر


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
توکل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 آبان 1397 - 9:33 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
این خبر با خبر احتکار آلومینیوم در بافق خیلی بی ربط نیست، یه جورایی مالک اونا یکی هستش

You cannot copy content of this page