توسعه فضای سبز با صرفه‌جویی آب در دل کویر

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
یکشنبه - 11 آذر 1397

شهردار بافق با تأکید بر ضرورت اختصاص بخشی از درآمد شهرداری‌ها به مسأله آب، گفت: اهمیت موضوع آب این لازمه را با وجود وضعیت نامناسب بودجه‌ی شهرداری‌ها ایجاب می‌کند.
سید علی نوروززاده در جریان بازدید از ایسنا، با اشاره به تفکیک آب شرب از آب فضای سبز شهری در بافق به‌صورت ۱۰۰ درصدی، پیرامون اهمیت این موضوع اظهار کرد: محدودیت منابع آبی و عدم تعادل در میزان برداشت‌ از منابع آبی با مقدار بارش‌ها در استان، چالشی است که بی‌توجهی به آن می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به مناطق مختلف استان وارد کند، از این‌رو سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها باید ضمن فراهم کردن لازمه‌های زندگی شهروندان، مسأله آب را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.
وی در خصوص این‌که چرا سایر شهرداری‌های استان در این موضوع به چنین پیشرفتی در جداسازی آب فضای سبز شهری دست نیافته‌اند، گفت: شاید موضوع آب اولویت اول آن‌ها نبوده است در حالی که شهرداری‌ها می‌توانند با تعیین اولویت‌های خود در این حوزه در راستای حفاظت از منابع آبی و ایجاد فضای سبز پایدار و مطلوب تر اقدام کنند.
فرصت ایجاد فضای سبز مطمئن شهری
به گفته‌ی نوروززاده، هر چند شهرداری‌ها سهم زیادی از حجم آب مصرفی شهرها را در اختیار ندارند اما با یک سری اقدامات مانند جداسازی آب شرب از آب فضای سبز شهری می‌توان مصرف این منابع را به بهترین شیوه مدیریت کرد.
وی با تأکید بر ضرورت اختصاص بخشی از درآمد شهرداری‌ها به مسأله آب، تصریح کرد: اهمیت موضوع آب این لازمه را ایجاب کرده و هر چند امسال وضعیت بودجه در شهرداری‌ها خوب نیست اما باید مکانیزمی در این رابطه اندیشیده شود.
این مسئول از ایجاد شبکه کاملی از لوله‌کشی آب فضای سبز در سراسر این شهر خبر داد و گفت: این اقدام باعث شده تا در مصرف بخش عظیمی از مجموع یک میلیون مترمکعب آب مصرفی سالانه‌ی فضای سبز شهر بافق که از آب شرب و بهداشت شهروندان تامین می‌شود، صرفه‌جویی صورت گیرد.
شهردار شهر کویری بافق با اشاره به آبیاری کنونی فضای سبز این شهر با استفاده از آب با کیفیت پایین و دارای ای.سی بسیار بالا، افزود: البته در این رابطه نیز از گونه‌های مقاومی مانند خرما، زیتون و سنجد نیز بهره گرفته شده به‌نحوی که علاوه‌بر صرفه‌جویی در مصرف آب شرب و صرفه‌ اقتصادی برای شهرداری، در سال‌جاری نیز حدود یک مترمربع به سرانه فضای سبز بافق که حدود ۸٫۵ مترمربع در سال ۹۶ بوده است، افزوده خواهد شد.
وی با تأکید بر این‌که راهکارهای حفظ منابع آبی در اختیار شهرداری‌ها در واقع فرصتی برای ایجاد فضای سبز مطمئن شهری خواهد بود، گفت: استفاده از گونه‌های متنوع و سازگار با اقلیم کویر با توجه به تجارب گذشتگان این مناطق که با منابع آبی محدود و دارای کیفیت پایین حتی موفق به ایجاد باغ‌های ایرانی در دل کویر شده‌اند، کاملاً دست‌یافتنی است و می‌تواند در حین صرفه‌جویی و مدریریت مصرف آب به توسعه فضای سبز و جلوگیری از آلایندگی منابع آبی منجر شود.
نرخ زیاد گردشگری بافق
نوروززاده در بخش دیگری از سخنان خود به ثبت بیشترین نرخ رشد گردشگر در بافق طی نوروز امسال اشاره و تصریح کرد: استفاده از تجارب بخش گردشگری و ایجاد فضاهای بسیار مطلوب برای تفریح و رفاه حال مردم این شهر، خودبخود زمینه‌های حضور گردشگران در این شهر را فراهم می‌کند.
وی ادامه داد: خوشبختانه رشد گردشگر در بافق طی سال‌های اخیر از رشد آمار بالای ۱۰۰ درصدی برخوردار بوده است که این مسأله علاوه‌بر وجود جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری این شهرستان، گویای مشارکت قابل توجه مردم است.
این مسئول در خصوص جاذبه‌های گردشگری این شهرستان، تصریح کرد: بافق علاوه‌بر کویری بسیار زیبا، دارای مناطقی ییلاقی و معادن متعدد از جمله بزرگترین پیت معدنی کشور است، هم‌چنین تفرجگاه آبشار، اماکن و بافت تاریخی، نخلستان‌ها و صنایع‌دستی بافق، دیدنی‌های این منطقه را قوت بخشیده است.
وی ادامه داد: پرورش و نگهداری از ماهیان سردآبی مانند تیلاپیا، قزل‌آلا و خاویار که در دل کویر به ثمر نشسته است، علاوه‌بر تولید آبزیان منجر به ایجاد جاذبه‌ای خاص به نام ماهی‌گیری و طبخ ماهی برای گردشگران در منطقه شده و با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه شده است.
ظرفیت‌های زیادی سرمایه‌گذاری
نوروززاده با بیان این‌که بافق علاوه‌بر جاذبه‌های گردشگری به‌علت واقع شدن در مرکز پنج راه ریلی کشور،‌ فضایی مناسب برای سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: بافق با برخورداری از معادن و صنایع، شهرک‌های جدید و در حال ساخت، تولیدات و صنایع فراوری، دامپروری و کشاورزی، شهری غنی از نظر پتانسیل‌های پول‌ساز دارد.
وی اظهار کرد: بافق با وجود زیرساخت‌های مناسب گردشگری در صورت مشارکت بخش خصوصی به درآمدزایی بالایی منجر می‌شود.
شهردار بافق در خصوص چالش‌های شهرداری بافق نیز گفت: حذف سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده، چالشی است که در صورت عدم رفع آن، عواقب خوبی را برای شهرهایی مانند بافق به دنبال نخواهد داشت.
وی افزود: لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که بارها مطرح شده در این‌باره باید مدنظر قرار گیرد تا شهرداری‌ها بتوانند به‌عنوان پیشانی‌های یک شهر خدمات‌رسانی خود را به بهترین شکل انجام دهند.
بازنگری طرح جامع شهری بافق
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری طرح جامع شهری را یادآور شد و گفت: تداوم عمل به برنامه‌های جامع شهری با سبک و سیاق سال‌های اخیر، کارایی خود را از دست داده و با توسعه پایدار شهرها در تضاد است.
وی با بیان این‌که شهرداری بافق با در نظر گرفتن این مهم اقدام به تهیه گزارش‌های میدانی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در جهت بازنگری طرح جامع شهری کرده است، از محورهای طرح جامع جدید شهر بافق را موضوع گردشگری خواند.
نوروززاده نیز به برخی طرح‌های آتی شهرداری لافق اشاره کرد و در این‌باره توسعه مجموعه تفریحی آبشار، ایجاد باغ ایرانی و طرحی برای تسهیل تهیه مسکن ویژه جوانان را از طرح مهم این حوزه عنوان کرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 11 آذر 1397 - 10:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تبارک الله

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 12 آذر 1397 - 9:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام ضمن تشکر از شهرداری ، لطف کنید نوع ابیاری اصلاح نمایید بعضی جاها می بینی می ایند فلکه اب را که قطر لوله زیاد است باز می کنند می روند شاید در تابستان با ابیاری قطرهای و گاهی غرق ابی ان هم به صورت فضای مهار شده در اطراف درخت اب کمتر اسراف شود .در میدان خان بارها دیده ام که شاید یک تانکر اب را ان هم به صورت غرق ابی روی چمن ها رها می کنند که اگر اصولی ابیاری می شد این اب دهی برای دوره طولانی با بازدهی کمتر انجام گیرد .من فکر می کنم شهرداری به دلیل عدم اموزش صحیح به کارگران و عدم برنامه ریزی در اب دهی درختان دوچار اسراف و بازدهی پایین شده است .

You cannot copy content of this page